Son Araştırmalara Göre Bunlar Yeni Koronavirüsün Erken Belirtileri

Yeni Koronavirüsün Erken Belirtileri. Çin’in Wuhan kentinde yaklaşık 140 hastaneye yatırılan hastalar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre COVID-19 olarak bilinen yeni koronavirüs ile ilişkili bir septom modeli belirlendi.

Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi’ndeki araştırmacılara göre en sık görülen semptom ateşti. Çalışmada, hastaların yüzde 99’unda ateş gözlemlediler.

Diğer yaygın semptomlar arasında, hastaların yarısından fazlasında ortaya çıkan yorgunluk ve kuru öksürük vardı. Hastaların yaklaşık üçte biri kas ağrısı ve nefes almada zorluk yaşadı ancak bir hastanın, ilk koronavirüsün belirtileri gösterdikten sonra nefes almada zorluk çekmesi yaklaşık ortalama beş gün sürdü.

Son Araştırmalara Göre Bunlar Yeni Koronavirüsün Erken Belirtileri

Baş ağrısı veya boğaz ağrısı gibi yaygın soğuk algınlığı ile ilişkili diğer semptomlar sadece az sayıda vakada görüldü.

Koronavirüs salgını büyük olasılıkla Aralık ayında Wuhan’ da bir deniz ürünleri pazarından kaynaklandı. O zamandan beri Çin dışındaki 25 ülkeye virüs yayıldı. Ancak vakaların çoğu Çin anakarasında yoğunlaşmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar, 1.100’den fazla insan öldü ve 45.000’den fazla virüs bulaştı. Virüsün semptomları hakkında daha fazla bilgi edinmek, kritik bir hastalığa yakalanmadan önce, doktorların ciddi vakaları belirlemelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bilim insanlarının da virüsün nasıl yayıldığını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Austin’deki Texas Üniversitesi’nden bir epidemiyolog olan Lauren Meyers, Business Insider’a verdiği demeçte, “ Enfeksiyona yakalanmış birinin, bu virüsü ne kadar sürede bulaştırdığını henüz bilmiyoruz.’’ dedi.

Hastalar hastaneye kaldırılmadan önce virüsü yayabilirler.

Koronavirüsün Erken Belirtileri

Yeni çalışma, virüsün mevcut sağlık sorunları olan yaşlı erkekleri etkileme olasılığının yüksek olduğunu buldu. Çalışmadaki hastaların yüzde 54’ünden fazlası erkekti ve hastaların ortama yaşı 56 idi. Araştırmacılar, ciddi vakaları olan hastaların semptomlarının başladığı andan itibaren yoğun bakım ünitesine kabul edilmelerinin ortalama 10 gün sürdüğünü söyledi. Ancak bu hastaların ateşleri çıkmadan çok önce virüsü kapmış olmaları mümkün.

Meyers, tipik bir enfekte kişinin beş veya daha fazla gün boyunca semptom göstermese bile muhtemelen taşıyıcı olduğunu tahmin etti. Toplamda, sağlık uzmanları  COVID-19 olan bir kişinin bir ila 14 gün arasında virüsü bulaştırabileceğini tahmin etmişlerdi; Çinli bir grup bilim insanı yakın zamanda insanların 24 güne kadar bulaşıcı olabileceğini ileri sürdü.

Ancak yeni çalışmaya göre, Wuhan’da semptom gösteren hastaların oradaki bir hastaneye yatırılması yaklaşık yedi gün sürüyor. Yazarlar sebebinin ne olduğunu söylemedi, ancak Reuters geçen hafta Wuhan’da ki hastanelerin daha hafif semptomları olan bazı hastaları, geri çevirdiğini bildirdi. Diğer enfekte insanlar, geri çevrileceklerini bildikleri için hastaneye gitmek istemeyebilirler çünkü virüs için bir tedavi yok – doktorlar sadece sıvılar veya steroidler gibi destekleyici bakım sağlıyorlar.

Nedeni ne olursa olsun, bu gecikme virüsün yayılmasına yardımcı olabilir. Meyers, “İnsanların hastaneye yatmadıklarını, semptomatik dönemlerinin ilk haftası boyunca izole edilmediklerini varsayarsak, bu kesinlikle virüsün ileriye dönük bulaşması için önemli bir fırsattır.” dedi.

Ancak ekledi: “Bu insanların o hafta ne kadar hareket halinde olabilecekleri belli değil. Gerçekten berbat hissediyorlarsa, ateşleri varsa ve zaten nefes almakta sorun yaşıyorlarsa, hareket etmiyor olabilirler.’’

Koronavirüsün Erken Belirtileri İshali De İçerebilir.

Yeni çalışma, yoğun bakım ünitesine giren hastaların, hafif koronavirüs olguları olanlardan daha fazla karın ağrısı ve iştah kaybına sahip olduğunu buldu. Araştırmacılar bazı erken, “atipik” semptomlara da dikkat çekti: 14 hastanın ateşi çıkmadan veya nefes almada zorluk çekmeden bir ila iki gün önce ishal ve mide bulantısı geçirdiğini buldular.

Bu, virüsün yayılmasının başka bir yolunu önerebilir. Çalışmaya göre, karın semptomları olan bir hasta, semptomlar tipik koronavirüs vakalarıyla uyumlu olmadığından cerrahi bölümüne gönderildi. Bu kişi,  “atipik karın semptomları” gösteren en az dört hastaneye yatırılan hastayı ve en az 10 sağlık çalışanını enfekte etmeye devam etti.

Southampton Üniversitesi’nden kıdemli bir küresel sağlık araştırma görevlisi olan Michael Head,” Eğer doğruysa, bu, bazı hastaların diğerlerinden çok daha bulaşıcı olma ihtimalini doğrular ve bu, vakaları yönetmede daha fazla zorluk çıkarır ” dedi.

Son Araştırmalara Göre Bunlar Yeni Koronavirüsün Erken Belirtileri

Zhongnan Hastanesi çalışmasındaki yaklaşık 140 hastanın yaklaşık yüzde 30’u sağlık çalışanlarıydı. Bilim adamları hala koronavirüsün çoğunlukla bir kişi öksürdüğü veya hapşırdığı zaman tükürük ve mukus gibi solunum damlacıkları yoluyla bulaştığını düşünüyor. Ancak Meyers, ishalin de olası bir bulaşma yolu olabileceğini söyledi.

Pekin ve Şanghay’daki araştırmacıların Ocak ayında yaptığı bir araştırmada, ishal ve bulantısı olan hastalardan alınan dışkı örneklerinde koronavirüs tespit edildi. Meyers, 2003 yılında SARS salgınından bir “korkunç anekdot” a işaret etti ve şiddetli ishalli bir hasta ,Hong Kong’daki apartman kompleksinde virüsü yüzlerce komşusuna bulaştırdı. Virüsün borulardan yayıldığı ve insanların banyolarına yer kanalizasyonları yoluyla girdiğine inanılıyor.

Meyers, “İshalin, bu yeni koronavirüsün, gelecekteki bulaşma derecesinde ne kadar önemli olacağını söylemek için henüz çok erken.” dedi. SARS ile ishal süper yaygın bir semptom değildi ancak kesinlikle SARS hastalarının bir kısmında ishal meydana geldi .

Sağlık yetkilileri son zamanlarda Hong Kong’daki bir binadan 100’den daha fazla insanı tahliye etti ve şimdi virüsün kanalizasyon sistemleri yoluyla yayılıp yayılamayacağını araştırıyorlar.

ÇEVİRİ: BERFİN KIZILASLAN / K: Science Alert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İngiltere’de Yeni Doğan Bir Bebek Koronavirüs Pozitif Doğdu.

Kuzey Yıldızı Bir Başka Deyimle Polaris Nedir?