Sosyal Medya, Kullanıcılarını Ayrımcılığa Teşvik Ediyor!

Araştırma ekibi, her bir sosyal medya platformunun çevrimiçi topluluklarının farklı düzeyde ayrımcılıklara katkıda bulunduğunu belirtti. Bu grup, Proceedings dergisinde yayınlanan makalede birkaç önde gelen sosyal medya platformunda milyonlarca gönderiyi incelediler. Ve buldukları şeyleri araştırdılar.

Ana akım medyada, sosyal medya sitelerinin kullanıcılara kendileriyle farklı düşünenlere karşı ayrımcı yaklaşımı teşvik ettiğini ve belirli konularda aynı görüşlere sahip insanların “yankı odası” adı verilen odalarda bir araya geldiğini hatta bu insanların bazı önerilerinin siyasette kutuplaşmalara yol açtığını belirttiler.

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, sosyal medya platformlarının farklı düzeyde ayrımcılıklara yol açıp açmadığını araştırmak istediler.

Bu çalışmada en popüler 4 sosyal medya sitesinde tartışmalı konularla ilgili 100 milyon paylaşımaya baktılar. Araştırmacılar; Twitter, Facebook, Reddit ve Gab isimli 4 sosyal medya sitesinde özellikle siIah kontrolü ve kürtaj gibi bilinen tartışma konularını arattılar. Ayrıca bir konunun her bir yankı odasını ne kadar etkilediği ile ilgili gözlemler yapmaya başladılar.

Verilere bakıldığında araştırmacılar, ayrımcılık düzeylerinde bazı farklılıklar buldular.

En yüksek seviyede ayrımcılık yapılan platform: Facebook… Kullanıcıların ana sayfalarında ne görmek istediklerini kendilerinin seçebileceği sosyal medya platformlarında daha az ayrımcılık gözlemlediler. Facebook bu konuda kullanıcılara seçenek sunmazken, Reddit’te ana sayfanızda görmek istediğiniz gönderilerle ilgili ayarlamaları yapabiliyordunuz.

Bilginin nasıl yayıldığı hakkında fikir edinebilmek için dört sosyal medya sitesinin de simülasyonunu gerçekleştirdiler. İnsanlarda hastalık yayılımını incelemede kullanılan ara yüze benzer bir ara yüz kullandılar. Bu ara yüz, belirli rövanşta olan konuların Facebook ve Twitter kullanan kullanıcılarda diğer insanlarla paylaşma sık görülüyor. Fakat Reddit ve Gab kullanan kullanıcılarda daha az… Araştırmacılar, sosyal medya mecralarının farklı ayrımcılık düzeylerine sahip olduğunu ifade etti.

Güneş Sistemindeki En Uzak Nesne Farfarout’un Keşfi

Gökbilimciler, Yakın Bir Yıldızın Yörüngesinde Süper-Dünya Keşfetti!