Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki 4 Olumsuz Etkisi!

Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya, kullanım yaşı her geçen gün daha da düşüyor. Bu durum çocukların da kontrolsüz bir biçimde internet ortamına dahil olmasına neden oluyor. Peki sosyal medya çocuklarımıza neler yapıyor? Genç akıllar kolayca şekillendirilebilir ve sosyal medya çocuğunuzun düşünce veya davranış biçimini bozabilir. Küçük yaş çocuklar iyi ve kötüyü net şekilde ayırt edemezler. Bu nedenle, sosyal medyanın karanlık tarafları düşünüldüğünde çocuklar kolayca zarar görebilirler.

Sosyal medyanın çocuklara verdiği zararlardan bazıları:

1.Bilgi kirliliği ve çarpıtma

Sosyal medyanın enginliği, bilgi üzerinde herhangi bir kontrolün bulunmamasını sağlar. Bu tür durumlar, çocukların zararlı web sitelerine girmelerine neden olabilir.

2.Siber zorbalık

Siber zorbalık web siteleri arasında büyümekte olan bir başka eğilimdir. Tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül etkilere sahip olabilir. Her yıl pek çok kurbanı olduğu iddia edilen bu suç, maruz kalan çocukları depresyona ve travmaya itebilir.

3. Zaman kaybı

Sosyal medyanın dünyadan haberdar olabilmek için ne kadar önemli olduğunu kabul ediyoruz, ancak büyük ölçüde bir zaman kaybı olduğunu da söylemeden edemeyeceğiz. Sosyal medyada saatler harcamak çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir ve teknoloji bağımlılığı ile sonuçlanabilir. Bağımlılık kendini çeşitli belirtiler olarak gösterebilir, hatta çocuğunuzun fiziksel sağlığını da etkileyebilir.

4.Sosyal ilişkileri zedeler

Uzun süreler boyunca sosyal medyaya maruz kalmak, çocuğunuzun kişisel ilişkilerini etkileyebilir. Çocuğunuz sanal ortamlardan sonra fiziksel etkileşime pek sıcak bakmayabilir. Bu da onun kişiler arası ilişki geliştirme kabiliyetini etkiler. Sosyal medya ve internet; içe kapanıklık, depresiflik ve asosyallik gibi belirtilere de sebep olabilir.

Kaynak: https://www.momjunction.com/articles/negative-effects-of-social-media-on-children_00353633/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu Drakula karınca çenesini 322 km. hızla kapatabiliyor

Dünyanın ilk Cyborg bitkisi: Elowan