Soyu Tükendiğine İnanıldıktan Sonra Yeniden Keşfedilen 10 Hayvan

Soyu tükenmiş olarak ilan edildikten sonra yeniden keşfedilen birkaç tür var. Lazarus taksonları, küçük farelerden minyatür keseli hayvanlara, cüce filler, birkaç böcek ve bir dizi kuş ve başka türlere kadar değişir.

Avcılık, iklim değişikliği ve habitat kaybı nedeniyle soyu tükenince türlerin yeniden ortaya çıkması şaşırtıcıdır. Bunlar mecazi olarak ölümden geri dönen 10 hayvan.

Takahe

takahe
Soyu Tükendiğine İnanıldıktan Sonra Yeniden Keşfedilen 10 Hayvan. Resim: Takahe

Bu uçamayan kuş Yeni Zelanda’ya özgüdür ve Fiordland Ulusal Parkı’ndaki Obell Gölü yakınlarında yeniden keşfedilmeden önce yaklaşık 50 yıl boyunca kaybolmuştur. Avrupalı ​​sömürgeciler tarafından sıçanlar, kediler, köpekler ve domuzlar Yeni Zelanda’ya getirildiğinde nüfusu azaldı ve nüfusun sonuncusunun 1898’de öldüğüne inanıldı. 1948’de bir kaşif ekibi, Murchosin Dağları’nda Takahe kuşunu yeniden keşfettiler.

Parlak sırtlı, kırmızı gagalı kuşlar, türlerinin ikinci kez kaybolmamasını sağlamak için Yeni Zelanda’daki yedi adada ve birçok sığınakta korunuyor. Şimdi 300’e yakın Takahe var ve 2018’de 30 kuş, bir yüzyıl sonra ilk kez vahşi doğada serbest bırakıldı.

Çaku Pekarisi

Çaku Pekarisi, Catagonus cinsinin son var olan türüdür. Fotoğraf kredisi: Milan Rybar / Shutterstock

Pekari görünüşte bir domuza benzer, ancak evcilleştirilemez. 1930’da Arjantin’de bir hayvan fosili keşfedildiğinde, binlerce yıldır neslinin tükendiğine inanılıyordu. Bununla birlikte, 1975’te araştırmacılar Paraguay’ın Chaco bölgesinde canlı bir pekari buldular ve bugün 3.000 bilinen hayvan var.

Chaco bölgesindeki insanların yıllardır varlığını bildikleri ortaya çıktı, ancak bilim adamlarının hala yaşadığını öğrenmeleri onlarca yıl aldı. Çaku pekarisi hala nesli tükenmekte olarak listelenmiştir.

Bermuda Petrel

Bermuda-Petrel
Bermuda-Petrel

Doğal koruma dünyasındaki en ilham verici keşiflerden biri olarak bilinen Bermuda petrel, 330 yıl boyunca soyu tükendiği varsayıldıktan sonra yeniden keşfedildi. Kuş, 1951’de Castle Harbour’daki uzak adacıklarda bulunmadan önce 1620’lerden beri görülmemiştir.

Kuşların yumurtalarının kolayca bulunan güvenilir bir gıda kaynağı olduğu keşfedildi. Kısa süre sonra Avrupalı ​​yerleşimcilerin getirdiği evcil hayvanlar da yumurtaları buldu ve nüfus harap oldu.

Bugün, yuvaları ve zararlıları yönetmek için yarım yüzyıllık bir çalışmadan sonra, Bermuda petrel türünde tahmini 250 kuş var.

Zehirli Küba Solenodon (Haiti yılandişi)

Soyu Tükendiğine İnanıldıktan Sonra Yeniden Keşfedilen 10 Hayvan

Zehirli Küba solendonu, savunma olarak zehirli tükürük kullanan birkaç memeliden biridir.

Başlangıçta 1861’de keşfedilen, köstebek benzeri yaratığın kanıtı, habitat tahribatı nedeniyle 80 yıldan fazla bir süredir görülmediğinden nesli tükenmiş olarak ilan edildi.

Zehirli Küba Solenodon
Haiti yılandişi (Solenodon paradoxus), sadece Hispanyola adasında yaşayan bir hayvan türü. Bu tuhaf hayvan, görünüş olarak çok büyümüş bir sivri fareyi andırır. Ağırlığı 600 ila 1000 gram, kuyruksuz uzunluğu uzunluğu 28 ila 33 cm, kuyruğu en fazla 25 cm boyundadır. Wikipedi

Ancak 1973 ve 1974’te araştırmacılar tarafından üç farklı örnek bulundu ve bugün hala Küba’da yaşıyorlar.

İlginizi çekebilir: Nesli Tükenen hayvanlar hangileridir? Nesli Tükenmiş Hayvanların Listesi

La Palma Dev Kertenkele

La Palma Dev Kertenkele

La Palma dev kertenkelesinin, Kanarya Adaları’nın La Palma bölgesinde 2007 yılında yeniden keşfedilmeden önce 500 yıl boyunca soyunun tükendiğine inanılıyordu. Nüfusları avlanma ve kediler nedeniyle azaldı.

Yalnız kertenkele yaklaşık bir ayak uzunluğunda ve tahmini dört yaşındaydı ve uzun süredir kayıp kertenkelenin üreme popülasyonunu bulma umuduyla hala yeni seferler planlanıyor.

İlginizi çekebilir:Birkaç Yıl İçinde Soyu Tükenebilecek 10 Hayvan

Fernandina Dev Kaplumbağası

Fernandina Dev Kaplumbağası

2019’da Galapagos Adaları’nda bir kadın Fernandina dev kaplumbağası buldu- 1906’da bilinen son kaplumbağanın görülmesinin üzerinden bir asırdan fazla bir süre geçti. Yaşının 100 yaşından büyük olduğu tahmin ediliyor.

Yani nesli tükenmekte ilan edilmeden önce adada dolaşıyordu. Bulunduğu Fernandina Adası çevresinde daha fazla koku ve iz bulundu ve araştırmacılara kalan tek kaplumbağa olmadığına inanmaları için sebep verdi.

İlginizi çekebilir: İnanılmaz Hayvan Duyuları

Terror Skink

Soyu Tükendiğine İnanıldıktan Sonra Yeniden Keşfedilen 10 Hayvan. Görüntü: terror skink

Güney Pasifik Okyanusu’ndaki Fransız takımadaları Yeni Calendonia sahilindeki bir adada yalnız bir Terror Skink görüldü ve 2003 yılına kadar yeniden keşfedilmedi. Uzun, keskin, kavisli dişleri olan kertenkele şimdi Güney Pasifik’teki küçük adalarda bulunduğu doğrulandı ve üst avcı olarak kabul edildi.

Filipin Çıplak Sırtlı Meyve Yarasası

Filipin Çıplak Sırtlı Meyve Yarasası

Çıplak sırtlı meyve yarasaları, 1964’ten beri hayvanlardan birinin bile görülmediği 1996 yılında soyu tükenmiş olarak ilan edildi, ancak Filipinler’de 2001’de yeniden canlandırıldı. Nüfusu bol olduğunda ürettiği guano gübre olarak kullanıldı.

Ancak sayıları kısmen etini avlamaktan dolayı ve esas olarak besini olan meyve dolu ormanların yerini şeker kamışı tarlaları aldı. Cebu ve Negros Adaları’ndaki yaşam alanı korunmasız kaldığı için meyve yarasalarının varlığı tehdit ediliyor.

Yeni Gine Şarkıcı Köpeği

Yeni Gine Şarkıcı Köpeği

Yeni Gine Şarkıcı Köpeği, dünyanın en nadir ve en eski köpek türüdür. Yeni Gine adasının Yeni Gine Yaylalarına özgü bir köpektir. 50 yıl önce soyu tükenmiş olan Avustralya dingo’nun uzak bir akrabasıdır. 2017 yılında köpeklerin yaklaşık 15’i, araştırmacıların başarılı bir sürü oluşturmak için yeterli olduğunu söylediği Endonezya’daki uzak Sudirman Dağları’nda bulundu.

Coelacanth

Soyu Tükendiğine İnanıldıktan Sonra Yeniden Keşfedilen 10 Hayvan. Görüntü: Coelacanth

Dinozorları öldüren meteor etkisi ile 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş olduğu düşünülen, altı ayak uzunluğunda, 200 kiloluk, loblu kanatlı bir balık olan coelacanth, 1938’de Güney Afrika kıyılarında yakalandı. 1998’de Endonezya yakınlarında ikinci bir balık yakalandı.

Genellikle deniz seviyesinden 2.300 feet aşağıda, derin su mağaralarında yaşıyorlar. Yaklaşık 500 coelacanth’ın hayatta kaldığı tahmin edilmekle birlikte, balıklar hala Güney Afrika kıyılarında petrol arama amacıyla tehlike altındadırlar.

Ülkü Güngör

BM Raporuna Göre Doğanın ve İnsanın İklim Değişikliğine Ödediği Bedel Artmakta

Doğanın ve İnsanın İklim Değişikliğine Ödediği Bedel Artmakta

Arılar, temel matematik işlemlerini yapabilir