SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere

SpaceX bu bahar ilk astronotlarını uzaya fırlatmaya hazırlanıyor: Bob Behnken ve Doug Hurley.
Şirketin uçuşları, Uzay Mekiği programı 2011’de sona erdiğinden beri bir Amerikan uzay aracının NASA astronotlarını ilk kez taşıdığına işaret edecek.

Behnken and Hurley’nin havalanması ABD için büyük öneme sahip çünkü uzaya gitmek için Rus fırlatma sistemlerine ihtiyaçları kalmayacak.

SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere

Hurley The Atlantic’e konuştuğunda “Bob ve ben birlikte seçilebilecek kadar şanslıydık” dedi.” Geçen yılki işler aslında daha telaşlıydı. Kaliforniya’da gittikçe daha fazla zaman harcıyoruz çünkü işin çoğu Dragon için yapılıyor.” Hazırlık aşamasında acil durum prosedürlerini uyguladılar, yeni uzay giysilerini giydiler SpaceX CEO’su Elon Musk ile bir araya geldiler.

Hurley, Haziran ayında Reuters’e verdiği demeçte, “İnsanlar uzaya gitmenin oldukça çekici olduğunu düşünüyor ama aslında dağınık bir kamp gezisi gibi.”

İşte astronotların nasıl seçildiği ve Crew Dragon’u uzay istasyonuna uçmaya nasıl hazırlandığı;

Seçim

SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere

2018’de NASA SpaceX’in yeni uzay gemisini uçuracak ilk astronotlar olan Hurley ve Behnken’i seçti.
Musk, Behnken ve Hurley’in Nisan, Mayıs veya Haziran aylarında Crew Dragon’un Demo-2 adlı ilk insanlı test uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilmesini bekliyor. Uzay gemisi programının sona erdiği 2011 yılından bu yana bir Amerikan uzay aracı astronotları ilk kez fırlattı.

Hurley ve Behnken askeri pilot olarak başlamıştı. Hurley, 24 yılını Deniz Piyadeleri’nde test ve savaş pilotu olarak geçirdi. Behnken bir Hava Kuvvetleri test pilotuydu. 1.500 saatin üzerinde 25’ten fazla uçakla uçuş yaptı.

NASA, 2000 yılında ikisini de astronot olarak istihdam etti.

NASA’nın son uzay mekiği uçuşundan bu yana, ajans, astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna gidip gelmek için Rusya’nın Soyuz sistemine bel bağladı. Ancak Rusya neredeyse on yıl boyunca fiyatlarını dört katına çıkardı. Tek bir gidiş-dönüş koltuk şimdi NASA’ya yaklaşık 85 milyon ABD dolarına mal oluyor. Bir Crew Dragon koltuğunun yaklaşık 55 milyon ABD dolarına mal olması bekleniyor.

İlgili: Astronot Olmak Nasıl Bir şey? NASA’da Astronot Olmak!

Hazırlık Çalışmaları

İki astronotun ilk uçuşa hazırlığı yoğun eğitim tatbikatları içeriyor. İki astronot 20 yıldır beraber çalışmakta. Uzay Mekiği Columbia’nın yeniden girişte parçalanıp yedi kişilik ekibin öldüğü 2003 yılında, Hurley ve Behnken birlikte pistte konuşlandırıldı. Behnken, Hurley ve diğer astronotlar, SpaceX’e Crew Dragon’un iç düzenlemeleri konusunda danışmanlık yaptı.

Kabin mürettebatı astronotu Suni Williams daha önce Business Insider’a kendisi ve diğer astronotların SpaceX ve Boeing uzay gemilerinin ilk sürümlerinin mürettebatta çok az ekran bilgisi gösterdiğini söylemişti.

Acil Durum Kaçışı

SpaceX, Crew Dragon ile Gerçek İnsanlarla Tarihi Bir Görev Başlatmak Üzere

Güvenlik birinci öncelik olduğundan kabin mürettebatı astronotları kalkıştan önce beklenmedik bir tehlike durumunda SpaceX’in fırlatma rampasını tahliye etmeyi denemişler. Astronotlar, okyanusa iniş yaptıktan sonra Crew Dragon kapsülünden alınma sürecinden geçmiştir. Hatta yeni SpaceX uzay giysileri ile bir elbise provası bile yaptılar.

İlgili: Uzay Giysisi Simülasyonu: Bir Astronot Kıyafeti Giyinmek Nasıldı?

Hurley 2018 NASA videosunda, “NASA uzay mekiğinden beri bir uzay gemisi için uçuş testi programı yapmadı” dedi. Her iki adam da yeni uzay aracını denemek ve uzay istasyonuna geri dönmek için sabırsızlandıklarını söyledi. “Oraya çıkıp Dünya’ya baktığınızda, bence değişmeyen kimse yok,” dedi The Atlantic’e. “Seni gerçekten değiştiriyor.”

“İnsanlar bize alanın ticarileştirilmesi hakkında sorular soruyor ve uzaya gidebileceğimiz daha fazla insanın, gezegenin daha iyi olacağına kesinlikle inanıyorum.” diye ekledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Doğanın En Garip Yaratıklarından Biri Yok Olma Eşiğine Doğru İtiliyor. ve Şimdi; Harekete Geçmemiz Gerekiyor

Korona Virüsü İçin Bir Aşı Olacak Mı? Olacaksa Ne Zaman? 4 Soru Cevaplandı.