SpaceX Gelecek Ay İlk İnsanlarını Uzay İstasyonuna Taşıyacak

SpaceX Astronotları Uzaya Gönderen İlk Özel Şirket Olmaya Hazırlanıyor

SpaceX Gelecek Ay İlk İnsanlarını Uzay İstasyonuna Taşıyacak

NASA Cuma günü yaptığı açıklamada, SpaceX roketinin 27 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonuna iki Amerikan astronotu göndereceğini duyurdu.
NASA başkanı Jim Bridennstine twitter’dan” 27 Mayıs’ta NASA bir kez daha Amerikan topraklarından Amerikan roketlerinde Amerikan astronotlarını fırlatacak!” dedi.
ABD uzay ajansı, Mayıs ayında uzaya mürettebat göndermeyi hedefliyordu ve küresel koronavirüspandemisine rağmen plana bağlı kalıyor.
Astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, teknoloji girişimcisi Elon Musk tarafından kurulan SpaceX şirketinin tasarladığı Crew Dragon uzay aracında SpaceX Falcon 9 roketinde ISS(Uluslar Arası Uzay İstasyonu) ’e uçacaklar.
ilginizi çekebilir: Fotoğraflarla SpaceX Roketleri ‘nin Gelişimi ve Detayları

SpaceX Gelecek Ay İlk İnsanlarını Uzay İstasyonuna Taşıyacak

NASA, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Apollo ve uzay mekiği görevlerinde kullanılan tarihi fırlatma rampası 39A ‘dan 27 Mayıs’ta yerel saatle 16:32’de (20:32 UTC) kalkacaklarını söyledi.
Crew Dragon kapsülü, 2012’den beri ISS’ye malzeme göndermek için kullanılan SpaceX’in Dragon kapsülünün değiştirilmiş bir versiyonudur.
Kalkıştan yaklaşık 24 saat sonra ISS’ye yaklaşmaları düşünülüyor. ISS’de kalma süreleri ise henüz belirlenmemiş.
Bir Amerikan astronotu ve iki Rus kozmonotu şu anda ISS’de.
Mayıs görevi, uzay mekiği döneminde sayfayı çevirmekte sorun yaşayan NASA için bir milat olacak. Mekikler, Amerikan astronotlarını otuz yıl boyunca uzaya taşıdı, ancak iki kere de havaya uçtu.
SpaceX Gelecek Ay İlk İnsanlarını Uzay İstasyonuna Taşıyacak

Mekiği terk ettikten sonra NASA, yeni nesil uzay aracını geliştirmek için özel sektöre yöneldi ve SpaceX ve Boeing, mürettebatlı bir kapsül oluşturmak için yarışıyor.
SpaceX, Crew Dragon’u ve Starliner, Boeing’i  NASA’ya sundu ancak Starliner, Aralık ayında bir deneme çalışması sırasında aksilik yaşadı.
SpaceX şimdi astronotları uzaya gönderen ilk özel şirket olmaya hazırlanıyor.
Mart ayında Musk’un Crew Dragon kapsülü, uzayda altı gün geçirip Atlantik’e dönmeden önce, Dünya’nın 250 mil (400 kilometre) üzerinde yörüngede olan ISS’nin etrafında dolaştı.
SpaceX, 2012’den beri 15 kez yolculuk yaptı, ancak sadece istasyona yakıt götürdü.
Çeviren: Berk Keskin / Kaynak: ScienceAlert

Uranüs’ün Uyduları ve Eğimi Bir Çarpışma Sonucu Mu Oluştu?

Wuhan koronavirüs testleri sırasında katili yanlışlıkla mı yaydı? Wuhan’daki Devasa Virüs Laboratuvarı