SpaceX lansmanı Kötü Hava Nedeniyle İptal Edildi

SpaceX Astronotları Uzaya Fırlatacaktı Uçuş Hava Muhalefeti Yüzünden Ertelendi.

SpaceX lansmanı Kötü Hava Nedeniyle İptal Edildi

NASA, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Apollo ve uzay mekiği görevlerinde kullanılan tarihi fırlatma rampası 39A ‘dan fırlatılacaktı ve 27 Mayıs gecesi kötü hava şartları nedeniyle cumartesiye ertelendi. 

SpaceX, Nasa astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i ISS’e gönderecekti. Ancak elverişsiz atmosferik koşullar, kontrolörlerin kalkıştan sadece 16 dakika önce durmalarını istedi.

Bu göreve büyük ilgi var. Amerika’daki servislerin kullanımdan kaldırılmasından bu yana, Amerika kendi astronotlarını uzaya fırlatamadı.

Ancak Hurley ve Behnken’in misyonu sadece gururdan fazlasıdır.

Nasa, düşük Dünya yörüngesinde kullandığı uzay sistemlerine sahip olmak ve işletmekle ilgili geçmiş uygulamalarından vazgeçiyor ve gelecekte bir şirketin bordro veya İK ihtiyaçlarını dış kaynak kullanabileceği gibi özel sektörden mürettebat taşıma hizmetleri almayı planlıyor.

SpaceX bu yeni servis sağlayıcılardan ilkidir.

Nasa Yöneticisi Jim Bridenstine, yaklaşımın ajanstan tasarruf edeceğine ve daha sonra Ay ve Mars görevlerine harcanabileceğine inanıyor.

SpaceX ve Nasa için bir sonraki uçuş fırsatı Cumartesi günü olacak.

Bu da iyi olmazsa, Pazar günü üçüncü bir fırsat olacak.

SpaceX lansmanı Kötü Hava Nedeniyle İptal Edildi

SpaceX, Crew Dragon ile gerçek insanlarla tarihi bir görev başlatacaktı. Şirketin uçuşları, Uzay Mekiği programı 2011’de sona erdiğinden beri bir Amerikan uzay aracının NASA astronotlarını ilk kez taşıdığına işaret edecekti. Crew Dragon kapsülü, 2012’den beri ISS’ye malzeme göndermek için kullanılan SpaceX’in Dragon kapsülünün değiştirilmiş bir versiyonudur.

Behnken and Hurley’nin havalanması ABD için büyük öneme sahip çünkü uzaya gitmek için Rus fırlatma sistemlerine ihtiyaçları kalmayacaktı.

Astronot Seçimi

2018’de NASA SpaceX’in yeni uzay gemisini uçuracak ilk astronotlar olan Doug Hurley ve Bob Behnken’i seçti.

Hurley ve Behnken askeri pilot olarak başlamıştı. Hurley, 24 yılını Deniz Piyadeleri’nde test ve savaş pilotu olarak geçirdi. Behnken bir Hava Kuvvetleri test pilotuydu. 1.500 saatin üzerinde 25’ten fazla uçakla uçuş yaptı.

NASA, 2000 yılında ikisini de astronot olarak istihdam etti.

NASA’nın son uzay mekiği uçuşundan bu yana, ajans, astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna gidip gelmek için Rusya’nın Soyuz sistemine bel bağladı.

Ancak Rusya neredeyse on yıl boyunca fiyatlarını dört katına çıkardı. Tek bir gidiş-dönüş koltuk şimdi NASA’ya yaklaşık 85 milyon ABD dolarına mal oluyor. Bir Crew Dragon koltuğunun yaklaşık 55 milyon ABD dolarına mal oluyor.

İki astronotun ilk uçuşa hazırlığı yoğun eğitim tatbikatlarını bitirdi. İki astronot 20 yıldır beraber çalışmakta.

Behnken, Hurley ve diğer astronotlar, SpaceX’e Crew Dragon’un iç düzenlemeleri konusunda danışmanlık yaptı.

Uğur ÖRDEM

Gökbilimciler, Değişik Şekilli Bir Gökada Tespit Etti

Meme Kanserine Bağlı 32 Yeni Genetik Varyasyon Alanı Ortaya Çıktı