in

SpaceX’ ten Tarihi Bir Başarı

Devlet girişimlerinin ardından özel sektörde ilk ciddi uzay girişimlerini başlatan SpaceX, 2003 yılından beri sayısız başarıya imza attı. Şirket, Falcon görevleriyle öne çıksa da kargo, Mars, uzay ve ulaşım alanlarında tarihi işler başarıyor. Astronotları uzaya göndermek için özel olarak tasarlanan Crew Dragon kapsülü, bu başarılar arasında yer alacak.

Uzay ulaşımını daha konforlu hale getirmek için uzun yıllardır Crew Dragon kapsülü üzerinde çalışan SpaceX, Dragon kapsülünü ilk kez başarıyla, gerçek zamanlı olarak test etti. Bir Falcon 9 roketiyle Dünya yörüngesine fırlatılan Crew Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na istasyonuna ulaşmak üzere. Saat 10:49’da gönderilen (TSİ) kapsül, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden kalkışını yaptı. NASA’nın tarihi Apollo görevleri için kullandığı 39A rampasından kalkış yapan Falcon 9, dakikalar içerisinde uzaya ulaştı ve yükünü yörüngeye bıraktı. Kapsül, içerisindeki Starman test mankenleriyle birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek.

Kapsülün kenetlenme işlemi ise 3 Mart Pazar sabahı TSİ 11.30’da otonom olarak gerçekleşecek. Bu süre zarfında Crew Dragon kapsülü, Dünya’nın çevresini birkaç defa turlayarak istasyonla aynı yörüngede buluşacak. Dragon kapsülleri cansız yüklerin taşınması için oldukça ideal bir araç; SpaceX ekibi bu özel kapsülü birkaç adım ileriye taşıdı. Ekip, kapsülü geliştirerek içerisindeki ortamı insanlara uygun hale getirdi. Önümüzdeki yıllarda insanlar, bu kapsül aracılığıyla uzaya gönderilecek. 2020’de başlayacak olan yolculuklar; NASA astronotları Doug Hurley, Bob Behnken, Mike Hopkins ve Victor Glover’ı konuk edecek. SpaceX’in bu çalışmalarıyla daha çok insan, çok daha düşük maliyetlerle uzaya gönderilebilecek. Elon Musk’ın CEO’su olduğu firmanın yeni hedefi; aynı başarıyı Mars yüzeyinde de yakalamak.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.space.com/spacex-launches-crew-dragon-test-flight.html

Makaleye Oy Ver!

0 points

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evrim fikrini Darwin’den 1000 yıl önce ortaya atan Müslüman: Basralı El Cahiz

Japonya uçan araba dönemine hazırlanıyor