Stanford Araştırmacıları; Tutkunuzu Bulmaya Çalışmayı Bırakın – Bunu Yapın!

Sevdiğiniz bir işi seçerseniz, hayatınızda bir gün bile çalışmak zorunda kalmayacağınızı söylerler. Ama bir işi yapmadan önce seveceğinizi nasıl anlarsınız? Daha da kötüsü hayatınızın işini bulmak yıllar alırsa? Stanford araştırmacılarına göre bu düşünce tarzı yanlış.

Tutku Projesi

“Tutkunuzu bulun.” Bu ifade, tutkunuzun dış dünyada var olan bir şey olduğu izlenimini uyandırır. Başka bir düşünce okulu tutku ve ilgi alanlarının zamanla geliştiğini söylüyor. Bu iki fikir, psikoloji araştırmacıları Paul O’Keefe, Carol Dweck ve Gregory Walton’un “sabit teori” ve “büyüme teorisi” olarak adlandırdığı şeylerdir.

Stanford Araştırmacıları; Tutkunuzu Bulmaya Çalışmayı Bırakın – Bunu Yapın!

Bu terimler size tanıdık geliyorsa, Carol Dweck’in “büyüme zihniyeti”nin arkasındaki psikolog olmasındandır. Bu, zekanın sabit bir özellik olmadığını aksine geliştirilebileceğini söylüyor.
470 üniversite öğrencisini içeren beş deneyde, Dweck ve diğer araştırmacılar, tutku söz konusu olduğunda bunun doğru olup olmadığını bulmaya çalıştılar.

İlk iki deneyde, araştırmacılar kendilerini bilim ve teknoloji ya da sanat ve beşeri bilimlerin hayranı olarak tanımlayan öğrencileri topladılar. Araştırmacılar ayrıca katılımcıların deneyime açık olup olmadıklarını ve en önemlisi tutku ve ilgi kavramlarına karşı hangi tür tutuma sahip olduklarını ölçmek için anketler doldurdular.

Tüm öğrenciler, biri teknoloji, diğeri edebiyat hakkında olmak üzere iki makaleyi okudular.Başka bir deney setinde, öğrenciler Guardian ‘ın Stephan Hawking ‘in kara delikler ile ilgili teorisi hakkındaki “basit” dizisinden bir video izlediler ve daha sonra ilgi alanlarını ne kadar artırdığıyla ilgili çevrimiçi bir anketi yanıtladılar.

Sadece “Videoda öğrendiklerim beni büyülüyordu” ifadesini kabul edenler, science dergisindeki kara delikler hakkında kuru bir akademik makale okumak olan, denemenin bir sonraki bölümüne geçtiler. Zor makaleyi okuduktan sonra, öğrencilerin kara deliklere olan ilgisi azaldı -ve bu sabit bir zihniyete sahip öğrenci grubunda doğruydu.

Bulmayın, Geliştirin!!!

Stanford Araştırmacıları; Tutkunuzu Bulmaya Çalışmayı Bırakın – Bunu Yapın!

Çalışma, tutkuların ve ilgi alanlarının sabit olduğuna inandığınızda, ilginizi çekebilecek alanlara kendinizi kapattığınızı gösterdi.

Daha da kötüsü, tutkunuzu bulduğunuz günün, zorlukları geride bırakacağınız gün olduğunu düşünüyorsanız, ilgi alanınızda olsalar bile zorluklarla devam etme olasılığınız daha düşüktür.

Bu gün ve çağda, birçok farklı ilgiyi birleştirebilmek her zamanki gibi önemlidir. Gregory Walton, araştırmayla ilgili bir basın açıklamasında,

“İnsanlar farklı alanları bir araya getirdiğinde, alanlar arasında daha önce görülmemiş yeni bağlantılar gördüğünde, bilimde ve iş dünyasında birçok gelişme oluyor.” dedi.
“Aşırı dar görüşlü ve bir alana bağlıysanız, bu köprüleme işini yapmanız gereken ilgi alanlarını ve uzmanlığı geliştirmenizi engelleyebilir.”

Bunun yerine ilginizi çekebilecek her şeye açık olun. Bir sonraki fırsat için gözlerinizi açık tutun. “Tutkunuzu asla takip etmeyin, ama daima yanınızda getirin.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Saygılarımla.
Duygu Ardıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Johari Penceresi ile Kendinizi Daha İyi Tanıyın!

İnsan Beyni Dokunma Hissini Vücudun Ötesinde Bile Bulabilir