in ,

Stephen Hawking; “Süper İnsanlar Irkımızın Sonunu Getirecek”

Stephen Hawking’in ölmeden önce yazdığı son makalesi yayımlanmıştı. Yayımlandığı günden beri dikkatleri üzerine toplayan makalede, süper insanlar ile ilgili olan bölüm oldukça ses getirdi. Stephen Hawking son kitabı olan “Brief Answers to the Big Questions (Büyük Sorulara Kısa Cevaplar)” bugün (16 Ekim) satışa çıkacak.

The Sunday Times gazetesi de bu kitaptan bazı bölümleri yayımladı. Bu yazıda en çok dikkat çeken detay ise genetik mühendisliği ve insanın kendi kendine evrimine müdahale ederek yaratacağı süper insanlar.

İlgili: Stephen Hawking kimdir?

Genetik mühendislik son yıllarda insan biyolojisi üzerinde yapılan tüm araştırmaların merkezinde yer alıyor ve bu araştırmaların arttırılması için çalışmalar hızla devam ediyor.

Hawking’e göre insanlığın sonunu getirecek olan da tam olarak genetik mühendisliğin ilerlemesi olacak. Yine Hawking’e göre insanlık bu yüzyıl içerisinde genetik mühendislikte oldukça ilerleyecek ve ortaya genetiğiyle oynanmış ‘’süper insanlar’’ çıkacak.

Aslında Hawking, insanlar üzerinde genetik oynamalar yapmanın devletler tarafından yasaklanacağını düşünüyor ancak dünyanın ‘zenginlerinin’ genetik mühendislikten faydalanma hırsından vazgeçmeyeceğini söylüyor.

Kitaptan yayımlanan bölümlere göz atacak olursak; “Zenginlerin, çocuklarının DNA’ları üzerinde yapacakları değişikliklerle oluşacak insanüstü ırk insanlığın sonunu getirecek.

Bu yüzyılda insanların zekâ ve saldırganlık gibi içgüdüleri değiştirmenin yolunu keşfedeceğinden eminim. Muhtemelen insanlar üzerinde genetik mühendisliği uygulamaların yapılması karşıtı yasalar kabul edilecek.

Ancak bazı insanlar hafıza, hastalıklara karşı dayanıklılık ve ömür süresi gibi insani özellikleri geliştirme hırsına karşı koyamayacak. Bu tür insanlar ortaya çıktığında, geliştirilmemiş insanlarla ilgili önemli siyasi sorunlar olacak.

Sıradan insanların soyu tükenecek ya da önemsiz hale gelecekler. Onlar yerine kendi kendilerini tasarlayan bir ırk olacak. İnsan ırkı kendilerini yeniden tasarlayabilirse, muhtemelen yayılacaklar ve diğer gezegenlerle yıldızlarda kolonileşecekler.”

Hawking tüm tahminleri yaklaşık 6 yıl önce ortaya çıkarılan Crispr-Cas9 teknolojisine dayanıyor. Bu teknoloji sayesinde DNA üzerinde değişiklikler yapılmaya başlanırken, bilim insanları kötü genleri ayıklayabiliyorlar. Böylece kanser gibi kötücül DNA’ların yol açtığı hastalıklar tedavi edilebiliyor.

Crispr-Cas9 tekniği sayesinde insan vücudunun kimi engellerinin kaldırılabileceğini ve çeşitli ekstra özellikler eklenebileceğini belirten Hawking, geçtiğimiz yıllarda yapay zeka teknolojisinin kendi bilincine erişmesi durumunda Matrix benzeri bir insan kıyımına girebileceğini vurgulamıştı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Laboratuar Yapımı Sonic Kara Delik Hawking’in Tahminlerini Onayladı

Hawking’in ölmeden önce kaydettiği mesaj: ‘Trump’ın seçilmesi bilim insanlarına küresel bir isyan’

Hawking’in tezi 767 bin dolara alıcı buldu

Kaynak: https://www.sciencealert.com/stephen-hawking-future-superhumans-threaten-end-humanity-genetic-engineering-crispr-evolution-ai-planet

Makaleye Oy Ver!

5 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Leave a Reply
  1. bunu öngörmek için deha ya da hawking olmak gerekmiyor.doğanın işleyişindeki evrim gerçeğine bakmak yeterlidir, değişen fiziksel koşullar mutasyona neden olur ki bu mutasyon ile daha güçlü adaptasyon nitelikleri kazanan bireyler kendi türlerini elimine ederek türün kendisi olurlar. değişen koşullara göre adaptasyon niteliği kazandıracak mutasyon geliştiremeyen türler de zaten tükenir.
    ayrıca insan türü, her daim üstün nitelikli diğer insanları tehdidi altında olmuştur , en basitinden alet yapanlar alet yapamayanları , uygarlaşanlar uygarlaşamayanları tarih boyunca imha etmiş.

    • Insan gelistikce diger insanlari nie yoketsin.Kendi agzinla sömürüyü destekliyorsun.insan bir tür degildir insan insandir.siz darwinciler yoksul zayif insani yok etmek icin bu evrim teorisini kullaniyorsunuz.Kuranda bile cekirdege dokunmayin yaziyor.Düsunun artik inanmayan bir insan icin bu ateist olmamasi icin cok fazla bir delil illa hawking aciklama yapmasini beklemeniz gerekmiyordu.Acin kuran okuyun biraz ama anlayarak okuyun.

      • Dogal seleksiyon yasamin bir parcasi,bilim ile din herzaman catisir ,bu tum dinler icin gecerli,medniyeti ve bilimi secen ulkelerle dini onceleyen toplumlumlarin hali ortada ,ortadogu cehennemi buna en iyi ornek uzaga gitmeye gerek yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Merkür’ün Yeni Misafiri Yolda

Yaşınız, Bu Klasik Optik Yanılsamayı Nasıl Gördüğünüzü Etkiliyor