Stephen Hawking’in Evren Hakkında Son Teorisi Yayımlandı

Profesör Stephen Hawking 14 Mart’ta vefat etti. O ve meslektaşı Profesör Thomas Hertog, Big Bang’den sonra evrene ne olduğu hakkında bir teori üzerinde çalışıyordu. Fikir ilk olarak Cambridge’de, Hawking’in 75. doğum günü kutlamaları sırasında sunuldu ve şimdi de Yüksek Enerji Fiziği Dergisi’nde yayınlandı.

Bu teori geniş bir şekilde tartışılan bir fikri ele alıyor: sonsuz enflasyon. Büyük Patlama’dan sonra, evren, birkaç insan için, kozmik enflasyon olarak adlandırılan son derece hızlandırılmış bir genişleme dönemi yaşadı.

Ebedi enflasyon hipotezinde, bilim adamları evrenin çoğunun bu enflasyonu deneyimlemeye devam edeceğini ve görünür evren gibi bazı alanların aslında kuralın istisnası olduğunu öne sürmüşlerdir.

Hawking ve Hertog standart yaklaşıma katılmıyor. “Sonsuz enflasyon teorisinde Einstein’ın izafiyet teorisi çöküyor. Sonsuz enflasyon dinamikleri klasik fizik ve kuantum fiziği arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor.

Enflasyon teorisi

Sonsuz enflasyon da Büyük Patlama’dan birçoklu evren yaratır. Kozmik şişkinliğin durduğu tüm bölgeler, fraktal hacme sahip olan cep evrenleri haline gelir. Bu bölge üç boyutlu olamayacak kadar ayrıntılı, ancak dört boyutlu bir kozmosun karakteristiğine sahip olmayan bir bölgedir.

Profesör Hawking ölümünden önce bir röportajda, “Evrenimizin, en büyük ölçeklerde, makul derecede düzgün ve küresel olarak sonlu olduğunu tahmin ediyoruz.

Yani fraktal bir yapı değil”dedi. “Her zamanki sonsuz enflasyon teorisi, evrensel olarak bizim evrenimizin sonsuz bir fraktal gibi olduğunu ve şişirilmiş bir okyanusla ayrılan farklı cep evrenlerin mozaiği olduğunu tahmin ediyor.” “Fizik ve kimya ile ilgili yerel yasalar, tek bir evren evreninden diğerine farklılık gösterebilir.

Çoklu evrende farklı evrenlerin ölçeğinin, büyük veya sonsuz olup olmadığı test edilemez.” Hawking ve Hertog, sonsuz enflasyona farklı bir şekilde yaklaştı. İzafiyet ve kuantum fiziğini uzlaştırmak için potansiyel yollardan biri olan tel teorisini ve holografik prensibi de kullandılar.

Bu, 3B evrenimizin tüm bilgilerinin sınırında bir 2D küre üzerinde kodlanabileceğini belirtir. Bunlarla donanmış olan bilim insanları, sonsuz enflasyonu ayarlayabilmişler ve onu, karmaşık fraktal çok-evreli küçük bir dizi olası evren yaratan zamansız bir duruma dönüştürmüşlerdir.

Hertog şimdi sonsuz enflasyon yorumlarının daha küçük ölçekler üzerindeki etkilerini araştırıyor. Teleskoplarımızın, kozmosdaki teorinin bazı sonuçlarını görebileceğini umuyor.

Yerçekimi dalgaları, özellikle ilginç bir aday olarak kabul edilir ve gelecek yıllarda, sonsuz enflasyon teorisini doğrulayan veya çürüten önemli bilgiler sağlanması umuluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fobiler: İnsanların Sahip Olduğu En Yaygın 10 Fobi

Heisenberg Belirsizlik İlkesi Nedir?