Sualtı Robotları, Umman Körfezi’nde Korkunç Bir Şey Keşfetti

Sualtı robotları, Umman Körfezi’nin ölümcül bir sır sakladığını ortaya çıkardı. Umman sahillerindeki derinlikleri araştıran araştırmacılar, İskoçya’nın büyüklüğünden daha büyük bir alanı kaplayan dünyanın en büyük ölü okyanus bölgesini keşfettiler. Gittikçe büyüyen bölgenin kapsamı hem iklim değişikliği hem de toprak erozyonu sebebiyle şiddetlenerek artacak. Bu durum potansiyel olarak bölgedeki sualtı yaşamını ve balıkçılığı tehdit ediyor.

Konu hakkında bir çalışma yayınlayan Jeofizik uzmanı Dr. Bastien Queste, “Araştırmalarımız, durumun aslında korkulandan daha kötü olduğunu ve ölü bölge alanının çok geniş ve gittikçe büyüyen bir alan olduğunu gösteriyor. Okyanus boğuluyor” dedi.

Dr. Queste “Tabii ki bütün balıklar, deniz bitkileri ve diğer hayvanların oksijene ihtiyacı var, bu yüzden orada hayatta kalamazlar. Bu durum insanlar için yiyecek ve istihdam için korkunç sonuçlara yol açabilecek çevresel bir sorun” açıklamasında bulundu. Araştırmacılar bir süredir Umman Körfezi’nde bir ölü bölge olduğunu biliyorlardı, ancak bölgenin detaylarını incelemek oldukça zor.

İstikrarsız bir yapının bulunduğu Umman Körfezi’nde korsanlık yapan ve gemileri kaçıran oluşumlar yer alıyor. Bu durum son 50 yıldır körfezde çalışma yürütülmesini engelliyor. East Anglia Üniversitesi ve Umman Sultan Qaboos Üniversitesi’nden bilim insanları, verileri bağımsız bir şekilde toplamak için Seaglider olarak bilinen sualtı robotlarını gönderdi.

Robotlar, sekiz ay boyunca bölgede 1.000 metre derinliklerde araştırma yaparak verileri uydu üzerinden gönderdi. Araştırmacılar daha sonra oksijen seviyelerinin detaylı bir görüntüsünü ve bu oksijeni derinliklerde hareket ettiren sualtı akımları ve mekaniklerinin bir haritasını çıkardı.

Yüzeyin altında 200 ila 800 metre arasında bulunan ölü bölgenin muazzam boyutlara ulaştığı bu haritalandırma sonunda tespit edildi. Şu anda İskoçya’nın büyüklüğüne ulaşan ölü bölge dünya üzerindeki en büyük ve kalın okyanus ölü bölgesi olmasının yanı sıra büyüme de gösteriyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Nükleer Bir Bomba Yanardağa Atılırsa Ne Olur

    Düz Dünya Örgütü Konferans Düzenledi, Son Teorileri İnanılmaz

    Düz Dünya Örgütü Konferans Düzenledi, Son Teorileri İnanılmaz