Su Soğuk Kaynar Mı?

SOĞUK KAYNAMA
Doğru şartlar altında aslında suyu donana kadar kaynatabilirsiniz.

Evet yukarıdaki Cody’nin laboratuar videosu, birkaç dakika kaynadığında suyun katı buz kristalleri oluşturmaya başladığını gösteriyor. Çılgınca değil mi?
Peki burada ne oluyor?
İlk önce kurulumu tamamlayalım. Çünkü, normal koşullardaki gibi donmuş bişeyi kaynatıyor olmicaksınız bu yüzden kettle (su ısıtıcısını) uzaklaştırın. Videoda gösterildiği gibi, çalışmakta olduğunuz bölgedeki havayı emmesi için vakum pompası kullanan bir basınç bölmesine ihtiyacınız var. Bunun içine, Cody 60 ml oda sıcaklığında musluk suyu içeren bir beheri oturtuyor. Susuz magnezyum sülfattan yapılmış bir tuz ve kalsiyum sülfatla kaplanmış bir şişe, bölmenin arka tarafına yerleştirilir. Bu iki madde kaynama-donma sürecine yardımcı olmak için orda değiller. Su buharı emilimine yardımcı olacaklar. Böylece basınç bölmesi hasar görmicek. Daha sonra kaynamayı hızlandırsın diye, suya bir kaç parça katı kalsit eklenir. Tamam şimdi herşey hazır. Basınç bölmesinde, su sıcaklık arttıkça kaynatılmayacak. Bunun yerine, basıncın düşürülmesiyle kaynatılacak. Cody’nin de belirttiği gibi, bir sıvının kaynama noktası hem sıcaklığa hem de basınca bağlıdır. Sıvı ne kadar ısınırsa buhar basıncı o kadar yükselir. Oda sıcaklığında suyun buhar basıncı çok daha düşüktür bu yüzden kaynama olmaz.

Bu ilkeleri kullanarak, bir basınç bölmesine oda sıcaklığı suyu koyabilir, basıncı düşürmek için havayı boşaltmaya başlayabilirsiniz. Ve bir kaç dakika sonra kaynama sıcaklığı su sıcaklığının altına düşecek ve ısıtmadan kaynatmış olacaksınız. “Teorik olarak, eğer basıncı daha da düşürmeye devam edersem, su kaynamaya devam eder ve aslında sıcaklığını kaybeder. Çünkü, etrafa sıçrayan en sıcak su moleküllerinden biri veya en kinetik enerjiye sahip olanları bir gaz bırakır ve gerisinde kalanları soğukta bekletir” diyor Cody. Yukarıdaki videoda suyun kaynayarak aslında donma noktasına ulaştığını görebilirsiniz. İşte elinizde. Cody’nin suyu o kadar sağlam kaynattığını görmek için videoyu tamamıyla izleyin. Bardağı çıkaramıyor bile. Fizik, harikasın…
kaynak:http://www.sciencealert.com/watch-you-can-actually-boil-water-so-hard-it-freezes