Tarihin En Keskin Lazeri Üretildi

Lazerler, 21. yüzyılın çok amaçlı kullanımlarına hizmet eden bir ışık türü olmuştur. Günlük hayatta; sağlık, ekonomi, ticaret, mutfak, iletişim ve daha birçok alanda kullanılan lazer teknolojisinde yeni bir rekor kırıldı.

Almanya Ulusal Metroloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir lazer, tarihin en keskin lazeri olarak kayıtlara geçti.

Bilim insanları, lazerlerin keskinliği konusunda büyük bir adım atarak hat genişliği yalnızca 0.01 hertz olan bir lazer ürettiler. Bu da lazerlerle yapılabilecek çok daha detaylı işlemler anlamına geliyor.

Araştırma ekibi, bu gelişim sayesinde lazerlerin günlük hayatımızda daha çok alana olumlu etki yapacağını düşünüyor. Lazerin, uzaydaki haberleşme ve çeşitli görevlerde de büyük fayda sağlaması bekleniyor.

Araştırma ekibinden Thomas Legero ”Lazerin hat genişliği küçüldükçe, optik saatlerdeki atom frekansı ölçümü daha sağlıklı hale gelir. Bu lazer, kararlı bir şekilde saatlerimizin hassaslığını artıracak” dedi.

Üzerinde yaklaşık 10 yıldır çalışılan proje, Fabry-Pérot silikon rezonatörü (ışığın dalga boyunu çift koni içinde birbiriyle karşı karşıya yerleştirilmiş iki ayna yoluyla kontrol eden bir cihaz) yardımıyla hayata geçirildi.

Ekip, elde edilen lazer dalgalarının saniyede 200 trilyon kez titreştiğini ve senkronizasyon bozulmadan tam 11 saniye boyunca kararlı olduğunu gözlemledi. Bu, ışığın Ay’a beş defa gidebileceği anlamına geliyor. Yeni hedef; kararlılık süresini arttırmak ve hat genişliğini daha da azaltmak.

Araştırma, Physical Review Letters‘da yayınlandı.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Facebook, 50 Milyon Kullanıcısının Saldırıya Uğradığını Duyurdu

    160 yıllık matematik problemi çözüldü