Taş Devrinden Günümüze 30 Harika Yüz Yeniden Şekillendirildi

Geçmişten gelen insanlar, devasa anıtlardan kişisel eşya parçalarına ve ayrıca insanların kemiklerine kadar hayatları hakkında bir ipucu bıraktılar. Ancak bu ipuçlarını bırakan insanlar genellikle bir muammadır.

Şimdi, modern bilimsel teknikler ve teknoloji sayesinde araştırmacılar, bu insanların gerçekte nasıl göründüklerini doğru bir şekilde yapılandırarak, uzun zaman önce ölmüş insanları tarihten hayata döndürmeye yardımcı oluyor.

Burada, en iyi rekonstrüksiyonlardan bazılarına göz atacağız:

1. Çek Cumhuriyeti Taş Devri kadını

Tas devri kadini
Taş Devri kadınının neye benzemiş olabileceğine dair dijital bir yaklaşım.(Resim kredisi: Cicero Moraes/Jiri Sindelar/Karel Drbal)

Başlangıçta yanlış bir şekilde erkek olarak tanımlanan Çek Cumhuriyeti’ndeki Mladeč bir mağarada gömülü olarak bulundu. Bulunan kafatasının, yaklaşık 31.000 yıl önce yaşamış olan Taş Devri’nden 17 yaşındaki bir kadına ait olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, Aurignacian olarak bilinen üst Paleolitik dönemin bir bölümünde yaşadığına ve Avrupa’da bulunan en eski Homo sapienslerden biri olduğuna inanıyor.

2. İspanya’dan Tunç Çağı kadını

tunc kadin
Bir taç giyen Tunç Çağı kadınının dijital yüz rekonstrüksiyonu.(Resim kredisi: Telif Hakkı Joana Bruno/ASOME/Universitat Autònoma de Barcelona)

Barcelona Özerk Üniversitesi’nden arkeologlar, La Almoloya sahasında seramik bir çömlek ile birlikte gömülmüş Bronz Çağı’ndan bir erkek ve kadının kalıntılarını keşfettiler.

Bilimsel bir illüstratör, kadının kısmi kafatasını ve mücevherlerini, özellikle de baş ölçülerini belirlemek için bir tacı (gümüş taç) kullanarak kadının dijital bir rekonstrüksiyonunu oluşturdu.

3. İsveç’te bulunan Taş Devri kadını

İsveç Kadını
Bu Neolitik kadının, yaklaşık 4.000 yıl önce şimdi İsveç’te yaşadığına inanılıyor.(resim kredisi: Oscar Nilsson )

20’li yaşlarının sonundaki bu Neolitik kadının iskelet kalıntıları, İsveç’in Lagmansören kentinde bir yol inşaatı sırasında bulundu.

Taş Devrinden Günümüze 30 Harika Yüz Yeniden Şekillendirildi

Bir adli tıp uzmanı, yeniden yapılanmayı taranan kafatasına ve antik İskandinavya’ya göç hakkında bildiklerimize dayanarak onun benzerini oluşturmak için 350 saatten fazla zaman harcadı.

4. Tunç Çağı Bohemyası

tunc cagi kadini
Bir kafatası ve DNA kalıntıları kullanılarak, yaklaşık 4000 yıl önce Orta Avrupa’da yaşamış bir kadının yüzünün yaratılması mümkün oldu.(Resim kredisi: arşiv MZM)

MÖ 1880 ile MÖ 1750 yılları arasında yaşadığına inanılan bu Tunç Çağı kadınının kemikleri, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesindeki Mikulovice köyü yakınlarındaki bir mezarlıkta bulundu.

Bu zengin kadın, metal eserleriyle tanınan Únětice kültürünün bir parçasıydı, bu nedenle beş bronz bilezik, iki altın küpe ve 400’den fazla kehribar boncuktan oluşan üç telli bir kolye ile gömülü bulunması şaşırtıcı değildi.

5. Yeni Taş Devri’nden Penang kadını

penang kadini
Universiti Sains Malaysia’dan arkeologlar ona ‘Penang kadını’ adını verdiler.(resim kredisi: Universiti Sains Malaysia/Cicero Moraes)

Araştırmacılar, günümüz Malezyalılarının 3 boyutlu görüntüleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarının bir kombinasyonunu kullanarak, Neolitik dönemde veya Yeni Taş Devri’nde yaşamış olan bu 40 yaşındaki kadının yaklaşık bir sanal yüzünü oluşturdu.

Malezya’nın kuzeybatısındaki Penang’daki Neolitik sit alanı Guar Kepah’ta yapılan bir kazı sırasında keşfedilen ” Penang kadını “nın kalıntılarında bulunan kabukların radyokarbon tarihlemesi, onun yaklaşık 5.700 yıl önce yaşadığını gösteriyor.

6. Orta Çağ İskoç kadını

iskoc kadini
Orta Çağ İskoçya’sından bir kadının bilgisayar kullanılarak yapılan yüz rekonstrüksiyonu.(resim kredisi: Chris Rynn)

Günümüzün adli tıp bilimi ve teknolojisi sayesinde, araştırmacılar, İskoçya’daki bir ortaçağ mahzeninde bulunan üç iskeletten biri olan bu ortaçağ kadınının yüzünün yeniden inşası.

Bu gerçekçi yüz rekonstrüksiyonunu yapan adli kraniyofasiyal antropolog Chris Rynn, bunun şimdiye kadar üzerinde çalıştıkları “en simetrik kafatası” olduğunu söyledi.

7. Orta Çağ İskoç rahibi ve piskoposu

psikopas
Bir rahibin (solda) ve bir piskoposun (sağda) yüz rekonstrüksiyonlarını oluşturmak için 3D teknolojisi kullanıldı

Bu iki adamın kalıntıları, önceki kadınla İskoçya’daki aynı ortaçağ mahzeninde bulundu. Rynn, her kafatasının 3D taramasıyla başlayarak, bu rahip ve piskoposun, rahibin yarık dudağına ve damağına kadar bu inanılmaz gerçekçi yüz rekonstrüksiyonlarını yaptı.

8. Genç Neandertal adamı

Neandertal adami
“Krijn” olarak adlandırılan bu Neandertalin yüz rekonstrüksiyonu, sadece bir kafatası parçası kullanılarak oluşturuldu 

Yaklaşık 70.000 yıl önce, bu genç Neandertal adamı, Hollanda açıklarında, Doggerland olarak bilinen bir bölgede dolaştı.

Bir paleo-antropoloji sanatçısı, Kuzey Denizi’nin dibinde bulunan bir kafatası parçasını kullanarak, sağ kaşının üzerindeki tümöre kadar bu “Krijn” büstünü canlandırmayı başardı.

9. Üç Eski Mısırlı

misirli
Kalıntılarından çıkarılan DNA verileri kullanılarak, bu adamları 25 yaşında tasvir etmek için dijital rekonstrüksiyonlar oluşturuldu.

Eski Mısır şehri Abusir el-Meleq’te 2000 yıldan fazla bir süre önce yaşamış üç adamın yüzleri yeniden şekillendirildi.

DNA verileri, mumyalarından çıkarıldı ve bir kişinin yüz özelliklerinin şeklini ve bir kişinin fiziksel görünümünün diğer yönlerini tahmin etmek için genetik analizi kullanan adli DNA fenotiplemesi adı verilen bir süreçte kullanıldı. Bu bilgi, bilim adamlarının 25 yaşındaki üç adamı yeniden yapılandırmasına yardımcı oldu.

10. King Tut’un babası ortaya çıktı

tut babasi
Firavun Akhenaten olduğu düşünülen KV 55’in yeniden inşası.

Bu bir firavunun yüzüdür  muhtemelen MÖ 1353’ten MÖ 1335’e kadar hüküm süren Kral Tut’un babası Akhenaten’in yüzüdür.

Saç veya mücevher gibi süslemeler, bireyin yüz özelliklerine odaklanmak için kasıtlı olarak çıkarılmıştır. Yeniden yapılanma, Krallar Vadisi’nde bulunan mumyalanmış kalıntılara dayanmaktadır.

11. Çivinin üzerindeki Taş Devri adamı

tas devri adami
Bu büst, yakınlarda bulunan vahşi hayvanların çene kemiklerinden esinlenerek domuz derisi ile süslenmiştir.

8.000 yıl önce 50’li yaşlarındayken ölen bu Mezolitik adamın kafatası, şu anda İsveç’in orta-doğusundaki bir belediye olan Motala’da küçük bir gölün dibindeki bir kazığa saplanmış halde bulundu.

Bu adamın çenesi olmadan bulunmasına rağmen, bir adli tıp sanatçısı kafatasının geri kalanından ölçümler alarak bunu yeniden yapılandırmayı başardı.

12. 18. yüzyıl “vampir”

tarihi adam
Yerliler bu adamın bir vampir olabileceğini düşündü.(resim kredisi: Parabon Nanolabs, Virginia Commonwealth Üniversitesi)

18. yüzyılın sonlarında Connecticut, Griswold’da gömülü olan bu 55 yaşındaki adamın kalıntıları, uyluk kemikleri göğsünün üzerinden geçmiş olarak bulundu. Buluntu, yerel halkın bu adamın bir vampir olduğunu düşündüğünü gösteren bir işaret.

Tarihsel olarak, insanlar bu adam gibi tüberkülozdan ölenlerin vampir olduğuna inanıyorlardı, ama gördüğünüz gibi burada diş yok.

13. Yunanistan’dan 18 yaşındaki Avgi

yunan avgi
İsveçli heykeltıraş Oscar Nilsson, Avgi adlı 18 yaşındaki bir kadının yüzünü, orijinal, 9.000 yıllık kemiklerin taramalarına dayanarak plastik bir 3D baskılı kafatasına kil kasları ve silikon “deri” uygulayarak yeniden yapılandırdı

İsveçli heykeltıraş Oscar Nilsson , Avgi’nin yüzünün her bir kasını titizlikle yeniden oluşturmak için yaklaşık 220 saat harcadı.

18 yaşındaki Avgi’nin hayatı hakkında pek bir şey bilinmiyor, sadece kemiklerinin Yunanistan’ın merkezindeki bir mağarada bulunduğu ve yaklaşık 9.000 yaşında olduğu biliniyor.

14. Genç Mısırlı çocuk

genc misirli
Çocuğun “mumya portresi” ile yan yana 3 boyutlu yüz rekonstrüksiyonu.(resim kredisi: Nerlich AG, et al. PLOS One (2020); CC BY 4.0)

Avusturya ve Almanya’daki bilim adamları, “mumya portrelerinin” mumyalarının önüne yapıştırılmış insan resimlerinin gerçekte ne kadar doğru olduğunu öğrenmek istediler. Bu nedenle araştırmacılar, Hawara, Kahire’nin güneybatısında piramide yakın bir mezarlıkta bulunan bir erkek çocuğun mumyasını CT taraması yaptı.

Bu bilgiyi kullanarak ve önceki röntgenleri analiz ederek, oluşturdukları 3D dijital görüntünün neredeyse tam olarak tabloya benzediğini keşfettiler, tek fark, MÖ 50 ile MS 100 arasında yaşayan çocuğun portresinde biraz daha yaşlı görünmesiydi.

Mumya portreleri, MS birinci yüzyıldan üçüncü yüzyıla kadar Greko-Romen döneminde bazı Mısırlılar arasında popüler bir gelenekti.

15. Kadim ‘Şaman’ kadın

saman kadin
Oturan kadının cenazesinde tüylerden yapılmış kısa bir pelerin, arduvaz bir kolye ve 130 hayvan dişinden yapılmış bir kemer takmıştı

MÖ 5.500’den MÖ 4.600’e kadar uzanan diğer mezarların arasında bulunan bu avcı-toplayıcı kadın , İsveç’in güney kıyısındaki bir arkeolojik alan olan Skateholm’daki bir mezara dik olarak gömüldü.

Geyik boynuzlarından oluşan bir “taht” üzerinde oturan 30-40 yaşlarındaki kadın, zengin bir şekilde süslenmişti ve önemli bir kişi olduğu düşünülüyor.

16. Cebelitarıklı Neandertal Kadın

Neandertal Kadın
Neandertal kadınının kalıntıları Cebelitarık’ta bulundu.

Bu hiper gerçekçi tasvir, bize 40.000 yıllık geçmişe bir bakış sunuyor. Burada , Cebelitarık’ta yaşayan ilk insanlardan biri olan genç bir Neandertal kadınının yüzünü görüyoruz.

20 yaşındaki kadının göğsünde minik bir bebekle gömülü olması, Neolitik Çağ’da muhtemelen doğum yaparken öldüğüne dair üzücü bir ipucu.

17. Beyaz Şahin kadını

beyaz sahin kadin
Whitehawk kadını birkaç uğur tılsımıyla gömüldü

Adını bulunduğu İngiltere’deki Whitehawk’tan alan Whitehawk kadını yaklaşık 5.500 yıl önce yaşamış ve doğum sırasında ölmüş gibi görünüyor.

1,45 metre boyunda, Neolitik bir kadın için bile kısaydı. Kötülüğü savuşturduğuna inanılan uğur tılsımlarıyla gömülüydü.

18. Buz Adam Ötzi

buz adam otzi
Buz Adam Ötzi Alplerde bulundu

Buz Adam Ötzi, Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alpleri’nde yürüyüşçüler tarafından keşfedildi. MÖ 3350 ile 3100 yılları arasında yaşadı ve yaklaşık 46 yaşındayken öldü Bakır Çağı’nda bir adam için uzun bir yaşam.

Bitmiş yüz rekonstrüksiyonu, uzun bir burnu, çukur gözleri ve yıpranmış cildi ve saçları olan bir adamı gösteriyor.

19. Kral Henry VII

kral henry
İngiltere Kralı VII. Henry’nin yüzünün son derece ayrıntılı bir dijital rekonstrüksiyonu.

Fotogrametri sayesinde grafik sanatçısı Matt Loughrey, 21 Nisan 1509’da ölen İngiltere Kralı VII . bu hükümdarın yüzünü hayata döndürdü.

20. Büyücü Hilda

buyucu hilda
Çoğu kadının ancak 30’lu yaşlarının başına geldiği bir zamanda, “Hilda” 60’larına kadar yaşadı.

İskoçya’nın bilinen en eski Druidlerinden biri olan “Hilda” , Demir Çağı’nda yaşadı ve MÖ 55 ile MS 400 yılları arasında öldüğü düşünülüyor.

Dişsiz kafatası ve kalıntıları, İskoçya’nın kuzey kıyısında, Lewis Adası’ndaki Stornoway’de bulundu. Bu rekonstrüksiyon, boğumlu kırışıklıkları ve görünüşte yoğun bir kararlılığı sergileyen yüzünün balmumundan yeniden yaratılmasıdır.

21. İskoçya (bataklıktaki cesetler)

bataklik ceset
İskoçya, Cramond’daki “bataklıktaki cesetlerden” birinin yüz rekonstrüksiyonu.

Şimdilerde ” bataklıktaki cesetler ” olarak anılan sekiz yetişkin ve beş bebekle birlikte gömülen bu talihsiz ortaçağ insanı, İskoçya’nın Cramond kentinde Roma döneminden kalma eski bir toplu bir mezarda bulundu.

Araştırmacılar, bireylerin birçoğunun İskoçya’nın ücra köşelerinden seyahat ettiğini keşfetmek için iskeletlerin kemikleri ve dişleri üzerinde izotop analizi kullandılar. Araştırmalar ayrıca birkaç kişinin şiddetli ölümlerle öldüğünü gösterdi.

22. Blair Atholl Adamı

Blair Atholl Adamı
Blair Atholl Adamı 45 yaşında öldü.

Kalıntıları İskoç Dağlık Bölgesi’ndeki Blair Atholl yakınlarında bulunduğu için Blair Atholl Adamı olarak adlandırılan bu ortaçağ adamı, yaklaşık 1.600 yıl önce, MS 400 ile 600 yılları arasında yaşadı.

Kimyasal analiz, yüksek kükürt izotop oranlarına sahip olduğunu ortaya çıkardı, bu da araştırmacıları, sonraki yaşamının çoğunu başka bir yerde, bir kıyı bölgesinin yakınında geçirdiğine inandırdı, bu nedenle muhtemelen öldüğü yere yeni geldi.

23. Kral Richard III

Kral Richard
Kral Richard III’ün yüz rekonstrüksiyonu

William Shakespeare’in Kral III . İngiltere’nin Leicester kentinde Kral III.Richard’ın kemikleri bir otoparkın altından çıkarıldı.

Arkeolojik kanıtlar, 1485’teki ölümünden sonra, aceleyle gömülmeden önce vücudunun dövüldüğünü gösteriyor.

24. Antik Wari kraliçesi

Antik Wari kraliçesi
Wari kraliçesi en az 60 yaşındaydı

Yaklaşık 1.200 yıl önce yaşamış bir Wari kraliçesinin kafatası , Peru, Lima’nın kuzeyinde bulunan El Castillo de Huarmey olarak bilinen bir piramit mozolesindeki çok sayıda lüks eser arasında keşfedildi.

Wari kraliçesi özel bir odaya gömülürken, mezarın geri kalanı 58 soylu kadının kalıntılarını barındırıyordu. Bölgede MS 700’den 1000’e kadar gelişen Wari kültürünün bir parçasıydılar. Yeniden yapılanma, kil modellemeden yapıldı ve kraliçenin kafatasına dayanıyordu.

25. Denisovalı kadın

Denisovalı kadın
Tarih öncesi insan türü Denisovan’dan 13 yaşındaki bir kızın baş ve yüzünün sanatsal sunumu.

Denisovalılar, 200.000 yıl öncesine kadar yaşamış, soyu tükenmiş insanlardan oluşan gizemli bir gruptur. Araştırmacılar, Sibirya’daki bir mağarada bulunan kopmuş serçe parmağındaki DNA sayesinde, 40.000 yıl öncesine ait bir Denisovalı kızın ilk akla yatkın portresini yeniden oluşturmayı başardılar.

Araştırmacılar, gen ifadesindeki kimyasal değişikliklerin fiziksel özellikleri nasıl etkileyebileceğini gösteren bir harita yaparak, Denisovalıların Neandertaller veya modern insanlardan daha geniş kafalara ve daha uzun diş kemerlerine sahip olduğu sonucuna vardılar.

26. Cro-Magnon adamı

Cro Magnon adamı
DNA araştırmasına göre, bu adam gibi Cro-Magnonlar büyük ihtimalle koyu tenliydi.

Yaklaşık 40.000 ila 10.000 yıl önce, üst Paleolitik dönemde, Avrupa’da Cro-Magnons olarak bilinen Homo sapiens yaşıyordu.

Bu rekonstrüksiyon, Fransa’da bulunan bir Cro-Magnon adamına dayanmaktadır, ancak arkeolojik bulgular bu insanların muhtemelen güney İngiltere’de de yaşadıklarını göstermektedir.

27. Slonk Tepesi Adamı

Slonk Tepesi Adamı
Slonk Hill Man’in daha açık tenli, koyu renkli saçları ve gözleri olması muhtemeldir.

Midye ve midye kabuklarından oluşan kalın bir yatağın üzerine çömelmiş ve gömülü halde bulunan bu Demir Çağı adamı, İngiltere, Brighton yakınlarında bulundu.

28. Yamalı Kadın

yamali kadin
Patcham Kadın’ın büyük olasılıkla mavi gözleri, sarımsı saçları ve açık teni vardı.

Bir iskelet analizi, güney İngiltere’de bulunan Patcham Kadınının 25 ila 35 yaşları arasında olduğunu ve büyük olasılıkla öldürüldüğünü gösteriyor. MS 250’de Romano-İngiliz döneminde yaşıyordu.

29. Stafford Yol Adamı

Stafford Yol Adamı
Stafford Road Man’in çok sayıda diş apsesi vardı, bu ona kan zehirlenmesine veya kalp krizine yol açabilirdi.

Sağlam ve kaslı Stafford Road Man, MS 500 civarında Sakson döneminde yaşadı ve muhtemelen diş ağrısı komplikasyonlarından öldü. İngiltere’nin Brighton kentinde bulunan mezarı, sağ elinde bir bıçak da dahil olmak üzere, onun muhtemelen bir savaşçı olduğunu gösteren birkaç silah içeriyordu.

30. Mısırlı kadın mumya

misirli kadinlar
Varşova Mumya Projesi ekibi, aynı kadının yüz rekonstrüksiyonlarını oluşturmak için iki farklı sanatçıyla çalıştı.

Öldüğünde hamile kalmış olabilecek eski Mısırlı bir kadının mumyası, onun kimliği hakkında ipucu arayan arkeologları şaşırttı. Varşova Mumya Projesi , “Gizemli Hanım “ın mumyasının bandajlarının altında nasıl göründüğünü belirlemek için CT ve X-ışını taramaları gibi müdahaleci olmayan teknikler kullandı.

Daha sonra iki adli tıp uzmanı, Hew Morrison ve Chantal Milani, farklı teknikler kullanarak yüz rekonstrüksiyonları oluşturmak için bağımsız olarak çalıştılar ve sonuçları karşılaştırdılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Roma İmparatorun Gizli Şifresi

Roma İmparatorun Gizli Şifresi Beş Asır Sonra Çözüldü!

Birisi Yalan Söylüyorsa Bu Gizli Askeri Hileyi Kullanın!

Birisi Yalan Söylüyorsa Bu Gizli Askeri Hileyi Kullanın!