içinde , ,

Teknoloji Ölmüş Olan Kişileri Hayata Döndürmek İçin Çalışıyor

Uyandın, işe gitmeden önce sevdiğin bir kişiyle kahvaltı ediyorsun. Ancak ortada şöyle bir ayrıntı bulunuyor. Sevdiğin kişi yıllar önce vefat etti. Teknoloji sayesinde yıllar önce ölmüş olan kişilerin simülasyonları kullanılarak onlarla vakit geçirmek mümkün hale geliyor.
Simülasyonlar, Oculus Rift benzeri bir aygıtla erişilen, sanal bir çevrede yaşamaktadır. Dijital bir şirket tarafından ölmüş olan kişilere dair veriler toplanıp analiz edilerek bu kişilerin dijital benzerleri yaratıldı.
Ölmüş kişiye ait ses, yürüyüş, davranışlar, gülüş, tuhaf tüm davranışlar neredeyse mükemmel şekilde kopyalandı. Dijital olarak yeniden doğan ölmüş yakınınızla istediğiniz zamanlarda vakit geçirebilir hale geleceksiniz.
teknoloji-olmus-olan-kisileri-hayata-dondurmek-icin-calisiyor1
Ölüm devam eden bir tecrübenin kesilmesidir. Ölmüş olan kişilerle artık etkileşimde bulunamasak da bir simülasyon yaratarak kesilmiş olan tecrübeye devam edebiliriz. Projeyi yaratan bilim insanına bu fanteziyi gerçeğe dönüştürmek için ilham veren babasını kaybetmesiydi.
Ölen insanların simülasyonlarının yaratılması geride kalanlar için onlarla etkileşime devam etmenin bir yoludur. Ölüm yaşandığında bir kişiyi hüzne boğan durum o kişiyle artık iletişim kuramayacak olmasıdır.
Yaratılan bu yeni teknoloji sayesinde bu durum ortadan kalkıyor. Artık ölmüş kişilerle hayattaymış gibi etkileşime girilebilir.
teknoloji-olmus-olan-kisileri-hayata-dondurmek-icin-calisiyor2
Akıllı telefonlar, sayısallaştırılmış benlik hareketleri, devasa çevrimiçi veri toplama gibi sistemler kişilerin nasıl davrandığına dair güvenilir bir şekilde doğru görünüm sağlamaktadır.
Bu tip veri toplama yöntemleri sayesinde ölenlerin simülasyonlarının oluşturulması sağlanıyor. Bu simülasyonların ölen kişiler kadar davranış modelinin bulunamayacağı iddia edilse de ilerleyen teknoloji sayesinde bu mümkün hale gelecek.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
İnsanlar 2045 yılına kadar Ölümsüzlüğü bulabilecek mi? Bir Milyarder Bunu Gerçekleştirmeye Çalışıyor
İnsanların Ölümsüzleşmesi Mümkün Mü?
Modern Tıp Olmadan da İleri Yaşlara Ulaşabilir Miyiz?
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://futurism.com/technology-allow-bring-dead-back-life/

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir