Telefonum Beni Gözetliyor Mu ?

Yaklaşık 10 yıl önce, eski İsrail İstihbarat Teşkilatı üyeleri tarafından yönetilen NSO isimli bir teknoloji firması telefonlar için adını Pegasus koydukları bir casυs yazılımı geliştirdi. Bir siIah olarak sınıflandırılmasıyla, İsrail Savunma Bakanlığı Pegasus’un yabancı ülkelere ihracatına izin verdi. Son zamanlarda bu casυs yazılımının pek çok hükümet tarafından aktivistlerin, gazetecilerin ve politik liderlerin telefonlarına erişmek için kullanıldığı keşfedildi.

Bu casυs yazılımı, telefonunuzdaki pek çok uygulamanın değişik güvenlik açıklarını kullanabilecek derecede zeki bir program. Bir linke tıklayarak indirebilir olsa da iOS iPhone’lara bile tıklama gerekmeden basit bir iMesaj ile sinsice sızabilir. Bir kere bulaştı mı, kameranız ve mikrofonunuz dahil olmak üzere uygulama verilerine, arama ve mesajlaşmalardan konum ve parola bilgilerine kadar erişim sağlayabilir.

Pegasus, dışarıdaki tek casυs yazılımı değil, istihbarat güçleri ve suç örgütleri tarafından kullanılan çok daha fazlası olduğunu biliyoruz. Bazı kōtü amaçlı ya da casυs yazılımları o kadar zeki ki bütün uygulamaları ve bilgileri silen fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi bile işe yaramıyor, telefon tekrar başlatılır başlatılmaz yeniden virus kapıyor.

Telefonu kullanmadığınız halde şarjının çok çabuk bitmesi, ekranınızın bildirim olmadığı halde kendi kendine yanması, konum hizmetlerinin kameranızın sebepsiz yere konumuzu kullandığını bildirmesi ya da çöp kutusunda hiç görmediğiniz fotoğrafların olmasına iPhone’nunuzun virus kaptığına dair ipuçları olabilir.

Gerçekte bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz.

Güçlü bir kuruluş gerçekten cihazlarınızı ele geçirmek istiyorsa bunu rahatlıkla yapabilir !

Çeviren: Rabia Çelik

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    30 Saniye veya Daha Kısa Sürede Uykuya Dalmak İçin Basit Bir Yöntem

    E Sayısı ya da bir başka deyişle Euler Sayısı nedir?

    E Sayısı ya da bir başka deyişle Euler Sayısı nedir?