içinde

Temmuz’da Yeni Ay: Tam Güneş Tutulması ve Parlak Gezegenler Oluşacak

En yakın yeni ay 2 Temmuz akşamüstü gerçekleşecek. Bizler için üzücü olansa Güney Amerika ’dan gözlemlenecek olması. Tam Güneş tutulması Buenos Aires ’in hemen güneyinden Şili ’deki La Serena kentine kadarlık bir bölgede olacak. Yeni ay nedir?: Ay doğrudan Dünya ile Güneş arasındayken, buna yeni ay diyoruz. Bu her 29.5 günde bir gerçekleşiyor, bu noktada iki gök cismi Güneş ’e göre aynı hizayı paylaşıyorlar. Genellikle Ay ’ın aydınlık tarafı, yeni ay anında Dünya ‘dan görülmeyen tarafta olmakla; bu nedenle yerdeki gözlemciler tarafından görülmez, yani Ay dünyadakilere göre Güneş’in önünden geçer ve sonuçta bir güneş tutulması olur.

Güneş tutulması Fotoğraf kredisi: ESO/P. HORÁLEK/SOLAR WIND SHERPAS PROJECT

Güneş tutulması sırasında ayın gölgesi tüm dünyada görünmez. Küresel nesnelerin gölgesi konik  şekildedir. Ay ’ın Dünya’ya olan uzaklığı sürekli değişecek. Yeni ay sırasında ayın ardında kalan konik gölge alanının ucunun dünya üzerine düşmesi tam tutulmayı yaratır. Eğer ay biraz fazla uzaksa tam tutulma yaşanmaz ve güneş ayın etrafından ince bir halka gibi gözükür.

Güneş Ay ’ın yüzde 96’sını kapatacak

Tam tutulmaya yaklaşacak, ancak tam olarak kapanmayacak diğer adalar, Fransız Polinezyası’ndaki Rikitea, burada tutulma 08: 01’de başlayacak. Maksimum güneş tutulması saat 9:17’de olacak, Güneş Ay ’ın yüzde 96’sını kapatacak, tutulma saat 10:45’te sona erecek.

Bu tam güneş tutulmasında gölge, Eclipsewise.com ‘a göre önce Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası ‘nın 1,180 mil (1.900 kilometre) doğusunda olacak. Cook Adaları ‘ndaki Rarotonga ‘daki gözlemciler, güneşin doğuşunu 2 Temmuz saat 07:17’de kısmen Ay tarafından perdelenmiş şekilde gözleyecekler. Rarotonga’daki maksimum tutulma sabah saat 7:52’de olacak ve Güneş ’in yaklaşık yarısı Ay tarafından kapanmış olacak. Tutulma saat 8: 53’te tamamen sona erecek.

Ay’ın Gölgesi Güneydoğuya Dönecek

Bu zaman çizelgesi 2 Temmuz 2019’daki Güneş tutulması için yerel saat baz alınarak hazırlanmıştır
Bu zaman çizelgesi 2 Temmuz 2019’daki Güneş tutulması için yerel saat baz alınarak hazırlanmıştır

Pitcairn Adası ‘nda ise güneş tutulması 09:07’de başlayacak. Tutulmanın azami seviyesinde saat 10: 27’de, güneş ışığının yüzde 97 ’si perdelenmiş olacak. Güneş tutulması yerel saatle 11: 58’de sona erecek.

Güneş tutulması izi, neredeyse Paskalya Adası ‘nın kuzeyindeki bir noktaya ulaşana kadar kuzeydoğuya doğru ilerleyecek. Paskalya Adası ‘ndaki kısmi güneş tutulması 11:48’de başlayacak. 13:21’de maksimum seviyeye ulaşacak, azami tutulma %75 olacak ve 14:54’te kısmi tutulma sona erecek.

Ay’ın gölgesi daha sonra güneydoğuya dönecek ve saat 15:22’de Şili’deki La Serenaşehrine dokunacak. Tam tutulma 16:38’de başlayacak ve 2 dakika 18 saniye sürecek. Tutulma 17:46 ‘da bitecek. Tutulma güzergahının üzerindeki bir sonraki durak. Arjantin olacak, San Juan, La Rioja, San Luis, Córdoba, Santa Fe ve Buenos Aires eyaletleri tutulmadan etkilenecek.

Şehirlere Göre Tutulma Saatleri

San Juanşehrinde (adını taşıyan eyaletin başkenti) tutulma saat 16:26’da başlayacak. Tam tutulma ise 17:40’da başlayacak. Tam tutulma yaklaşık olarak sadece 36 saniye sürecek. Arjantin’de güneş tutulması biterken Güneş de batacak; San Juan’da gün batımı saat 18:42’de, tutulma ise saat 18:46’da sona erecek.

Daha doğuda, Bragado şehri 1 dakika 12 saniyelik bir tam tutulma yaşayacak. Tutulma saat 16:33 ‘te başlayacak, tam tutulma ise 17:42’de meydana gelecek. Gün batımı ise 18:01 ‘de, kısmi güneş tutulması 40 dakika sonra sona eriyor olmasına rağmen, Güneş battığı için bitişi görülemeyecek.

Buenos Aires ‘te, tutulma saat 16:36’da başlayacak. Tam tutulma olmayacak ancak güneşin yüzde 99,72’si kapanacak. Maksimum tutulma saat 17:44 ‘te ve gün batımı ise bundan hemen 10 dakika sonra meydana gelecek.

Bu gökyüzü grafiğinde 2 Temmuz 2019’da Güney Amerika’da gün batımı ile tutulmanın bir arada nasıl olacağı gösterilmiştir

Gün batımı ile yakın zamanlarda gerçekleşecek bu tutulmanın etkileyici fotoğraf fırsatları yaratması beklenmekte, Türkiye ’deki gökyüzü aşıkları olarak heyecanla bekliyoruz!

Takım Yıldızı

Birçoğumuz güney Amerika ’ya gidemeyeceğizdir. Peki biz ne yapacağız? Tutulmayı youtube üzerinden time and date kanalındaki canlı yayından takip etmek mümkün olacak. Bu arada tutulma esnasında gözlemlenecek çok sayıda gezegen ve takımyıldızı da olacak.

Jüpiter ve Akrep takım yıldızı Ophiuchus takım yıldızının (13. Burç da deniyor) hemen üzerinde olacak. Akşam saat 9’da güneydoğu ufkunun yaklaşık 20 derece üzerinde orta kuzey enlemlerindeki gözlemciler gezegenin sağındaki parlak yıldız Antares’i görecekler. Net bir ufka sahip olan Akrep takımyıldızı’nın tümü sabahın erken saatlerine kadar görülebilir. 20:50’den itibaren Sagittarius takım yıldızı’nda olan Satürn de yükselecek ve sabah saat 06:05’e kadar görünebilecek.

Leo (Aslan), Virgo (Başak), Lyra, Cygnus (kuğu) takım yıldızları veVega, Deneb, Altair, yıldızları dagökte olacaklar ve karanlık gökten güzel Samanyolu manzaralarıizlememize yardımcı olacaklar.

Editör / Yazar: Cihan LALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir