Tesla’nın annesine yazdığı son mektup! Türkleri tercih etmediği için pişman

Ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın annesine yazdığı son mektup ortaya çıktı. Tesla’nın mektubunda, Türklere sığınmadığı için pişman olduğunu belirtmesi dikkat çekti.

Elektrikte alternatif akımı bularak bilim dünyasına eşik atlatan Nikola Tesla, annesi Duka Tesla’ya yazdığı son mektuplarında ABD’de yaşadığı hayal kırıklıklarını, hüzünlerini ve pişmanlıklarını paylaşıyor.

10 Temmuz 1856 yılında doğan Nikola Tesla, tüm başarılarına rağmen parasız bir şekilde 7 Ocak 1943 yılında bir otel odasında öldü.

Tesla mektubunda huzursuz ve kasvetli olduğunu, insanlığa onca yıl hizmet ettikten sonra “aşağılama ve hakaret” dışında hiçbir şey elde etmediğini belirtiyor.

Yaşadığı sanrılardan da bahseden Tesla, “Bazı Mağribi dillerinde yemek yiyip dua eden bir ses duydum.

Bu sabah bir görüntü gördüm ve sesin arkadan geldiğini, ancak içeride mi dışarıda mı olduğunu tespit edemedim” diyor.

Tesla, kimseye güvenemediğini en yakınında bulunan arkadaşı Lionel’in ünlü mucit Edison’un yanına gittiğini söylüyor.

Bir insan dünyayı değiştiremez

Tesla, “Sonunda, insanlığın hükümetlere bağlı olduğunu ve bir bireyin yalnızca dünyayı değiştiremeyeceğini anladım.” diyor. “Bu mektubu asla alamayacaksın anne” Tesla, “Bu mektubu asla alamayacaksın anne.

Neden bir daha hiç okuyamayacağını ve sana neden yazdığımı bilmiyorum … Seni benden uzaklaştıran yolları seçtiğim için beni bağışla, çünkü cenazene bile gelemeyeceğim.” derken büyük bir acı hissettiğini satırlarına işliyor.

Nikola Tesla, elektiriksel alanda yaptığı icatlarla bugünü bile etkileyen, dünyanın en önemli bilim insanlarından biridir. Hak ettiği övgüleriyse 1 asır sonra kazanabildi.

Herkesi kontrol eden bir plan var

Nikola Tesla annesini kaybettikten sonra bile ona yazmayı sürdürüyor. Tesla, “O kadar kayıtsızım ki kendimi bile tanımıyorum.

Sadece birisinin zaten her şeyi kontrol altında tuttuğunu ve “benim” keşfimin insanlık için çok erken olduğunu düşünüyorum. Ve aslında, hiç de “benim” keşfim değil. Her şeyi kontrol eden ve bir planı olan biri olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullanıyor.

Türkleri tercih etmediği için pişman

Tesla, Türkleri tercih etmediği için pişman olduğunu, Türklerin bütün bu yaşananlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğunu dile getiriyor.

Dua et orada benim için anne

Ünlü bilim adamı Tesla’nın işte son ifadeleri, “Yıllarım, bilimde yükselmek için tırmalamakla geçti. Dua et, orada, benim için, anne, eğer yapabilirsen, zavallı, evlenmemiş oğlunun kayıp ruhuna…”

Kaynak: https://www.telegraf.rs/english/1470330-the-last-teslas-letter-to-his-mother-please-mother-pray-for-me-over-there

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beyniniz Siz Farkında Bile Olmadan Yeni Şeyler Öğrenmeye Hazır

Beyniniz Siz Farkında Bile Olmadan Yeni Şeyler Öğrenmeye Hazır

Mühendisler Kazayla Kuantum Dünyasının 58 Yıldır Çözülemeyen Bir Bilmecesini Çözdü