Tonga Patlaması Atom Bombasından 500 Kat Daha Güçlüydü!

169 adadan oluşan küçük bir ada ülkesi olan Tonga’da, yaşanan devasa bir volkanik patlama sonrasında ülkenin küçük adalarından biri haritadan silindi.

ABD’li yayın şirketi NPR’ye göre olay o kadar şiddetliydi ki, patlamanın gücü ABD’nin II. Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima’ya attığı atom bombasının 500 katından daha güçlüydü.

NASA’daki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin şefi olan bilim adamı James Garvin, NPR’ye yaptığı açıklamada “Yaptığımız hesaplamalar sonucunda 10 megaton TNT eşdeğeri civarında bir sayı ile karşılaştık” dedi.

Ve bu da patlamanın inanılmaz derecede gürültülü olduğu anlamına geliyor; şöyle ki ABD’li Jeolojik Araştırmalar jeofizikçisi Michael Poland yayın kuruluşuna verdiği demeçte, “Bu, 1883’te Krakatau’daki (Endonezya yanardağının patlamasından) bu yana en gürültülü patlama olabilir” dedi.

Patlama Tonga’yı Yerle Bir Etti

Tahmin edildiği gibi, patlama Tonga’yı yerle bir etti. Ülke hala, denizaltından geçen kabloların ciddi bir biçimde zarar görmesinden ötürü dünya ile irtibatı kοpmuş bir vaziyette. Havaalanı hala külle kaplı ve bu durum herhangi bir uçağın yardım getirmesini engelliyor. Özellikle bir adanın olaydan ciddi bir biçimde etkilendiği ve buradaki bütün evlerin yıkıldığı bildirildi.

NPR’ye göre patlama sonrasında neredeyse tamamen ortadan kaybolan ada, yaklaşık altı yıl önce benzer volkanik aktiviteler sonrası denizden yükselerek ortaya çıkan ve eski iki adayı birbirine bağlayan bir platformdan oluşuyordu.

Patlamanın kendisi son derece güçlü olsa da, daha uzun süren büyük patlamaların aksine bir saatten az sürdü.

Akıllarda cevaplanmayı bekleyen birçok soru kaldı. Poland, NPR’ye verdiği demeçte, “Eğer patlama tamamen suyun üzerinde olsaydı beklediğiniz alanın çok çok ötesinde, devasa bir etkisi olurdu” dedi ve ekledi: “Böyle bir durumda yaşanacakları düşünmek bile istemezdim.”

Yapılan Yeni Güncel Araştırma

Hunga Tonga – Hunga Ha’apai deniz altı volkanı 15 Ocak 2022’de patladı.

Patlama yerçekimi dalgalarını Dünya etrafında 6 kez döndürdü

Yapılan yeni güncel araştırmaya göre; Tonga sualtı yanardağı patlaması, Dünya’nın etrafında 6 kez dönen ve 12 saat boyunca yankılanan yerçekimi dalgaları oluşturdu.

50 kilometre yüksekliğinde buhar ve kül bulutu oluşturmuş ve sonraki 12 saat boyunca gezegendeki yerçekimi dalgalarının en büyük kaynağı haline gelmişti.

Bu, perşembe günü Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni bir makaledeki bulgular arasında yer aldı.

Çeviren:Emrah Soner Özdeş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mağara Aslanı ile Günümüz Aslanlarının Farklı Türden Olduğu Ortaya Çıktı

Mağara Aslanı ile Günümüz Aslanlarının Farklı Türden Olduğu Ortaya Çıktı

Eski İnkalar İleri Kranial Cerrahi Tekniklerine Sahipti

Eski İnkalar İleri Kranial Cerrahi Tekniklerine Sahipti