Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu

Trüf türleri Mantarlar aleminin Ascomycetes sınıfına ait olup, özellikle meşe (Quercus), fındık (Corylus) bitkileriyle mikorizal ortaklık oluştururlar.

Bitkilerle mikorizal ilişki sayesinde trüf mantarları hem kendi hayat döngülerini tamamlar hem de insanlığa dünyaca ünlü, çok değerli, kendine özgü aroma ve tada sahip trüf mantarlarını üretirler.

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu
Yeni Trüf mantarı çeşitleri Tuber floridanum (sol üst ve sağ) ve Tuber brennemanii (sağ alt). Resim: Matthew Smith

Trüf türleri arasında ekonomik değeri çok yüksek olanlar Tuber melanosporum, Tuber magnatum ve Tuber aestivum (Syn: Tuber uncinatum)’dur. T. melanosporum ve T.magnatum türleri Tuber aestivum’a göre çok sınırlı bir coğrafik alanda yetişmektedir.

Florida’da doğa çalışmaları ile ilgilenen bir grup bilim insanı, ceviz ağacının köklerinde trüf mantarının yeni türlerini keşfetti. Araştırmacılar, buldukları yeni türlere brennemanii ve floridanum adlarını verdi.

Sol da Floridanum, sağ da Brennemanii Bulunan yeni türler, yenmeye müsait olmasına rağmen çok fazla iştah açıcı görünmüyor. Araştırma ekibinde yer alan Matthew Smith ”Bu mantarlar yenilebilir ancak çok rahatsız edici kokuları var.” dedi.

Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu
Trüf Mantarı

İnsanların yememesine rağmen sincaplar, yaban domuzları ve bazı memeli hayvanlar bu mantarları çok fazla seviyor. Smith ”Hayvanların bu mantarları çok fazla tüketmesi, muhtemelen bizim onları keşfetmemizi geciktirdi.” dedi.

Brennemanii ve floridanum, şu ana kadar Minnesota, Iowa, Florida, Georgia ve Rio De Janeiro’da tespit edildi.

Araştırmacılar keşiflerini Mycologia dergisinde yayınladılar.

Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar Pulmoner Hipertansiyona Çözüm Buldu

Prototip Biyonik Göz Yapıldı