Trüf Mantarının Yeni Türleri Bulundu

Trüf türleri Mantarlar aleminin Ascomycetes sınıfına ait olup, özellikle meşe (Quercus), fındık (Corylus) bitkileriyle mikorizal ortaklık oluştururlar. Bitkilerle mikorizal ilişki sayesinde trüf mantarları hem kendi hayat döngülerini tamamlar hem de insanlığa dünyaca ünlü, çok değerli, kendine özgü aroma ve tada sahip trüf mantarlarını üretirler.
Trüf türleri arasında ekonomik değeri çok yüksek olanlar Tuber melanosporum, Tuber magnatum ve Tuber aestivum (Syn: Tuber uncinatum)’dur. T. melanosporum ve T.magnatum türleri Tuber aestivum’a göre çok sınırlı bir coğrafik alanda yetişmektedir. Florida’da doğa çalışmaları ile ilgilenen bir grup bilim insanı, ceviz ağacının köklerinde trüf mantarının yeni türlerini keşfetti. Araştırmacılar, buldukları yeni türlere brennemanii ve floridanum adlarını verdi. Sol da Floridanum, sağ da Brennemanii Bulunan yeni türler, yenmeye müsait olmasına rağmen çok fazla iştah açıcı görünmüyor. Araştırma ekibinde yer alan Matthew Smith ”Bu mantarlar yenilebilir ancak çok rahatsız edici kokuları var.” dedi.
İnsanların yememesine rağmen sincaplar, yaban domuzları ve bazı memeli hayvanlar bu mantarları çok fazla seviyor. Smith ”Hayvanların bu mantarları çok fazla tüketmesi, muhtemelen bizim onları keşfetmemizi geciktirdi.” dedi. Brennemanii ve floridanum, şu ana kadar Minnesota, Iowa, Florida, Georgia ve Rio De Janeiro’da tespit edildi.
Kaynak: https://www.scientias.nl/twee-nieuwe-truffelsoorten-ontdekt-in-florida/
Çeviren: Kuzey KILIÇ