TÜBİTAK Kabak Kemane Üretecek

Geleneksel Türk çalgılarından birisi olan ve yüzyıllardan beri kullanılan kabak kemane, SDÜ Müzik Kültürünü Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen TÜBİTAK projesiyle seramikten yapılacak. SDÜ Çalgı Yapım ve Geliştirme Biriminin yöneticileri proje için estetik bir tasarım ve standart bir ses kalitesi yakalamak istediklerini belirttiler. Bu çalışmanın kabak kemanenin yerini alması için yapılmadığı, bir standart yaratabilmek ve alternatif sunabilmek adına bilimsel bir çalışma yürüttüklerini kaydettiler.
tubitak-kabak-kemane-uretecek
Çalgıya ismini veren kabaktan oyularak yapılan çalgı, en fazla Isparta, Burdur ve Antalya’yı içerisine alan Teke yöresinde üretiliyor ve kullanılıyor. Bir çeşit yaylı saz olarak kabul edebilen çalgının kökeni Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Genellikle geleneksel yöntemlerle yapımı ve kullanımı süren kemane, bazı üniversitelerde okutularak gelecek kuşaklara aktarılıyor.
tubitak-kabak-kemane-uretecek1
2008 yılında ilk kez başlayan kabak kemanenin seramikten üretilmesi çalışmaları TÜBİTAK tarafından geçen yıl kabul edildi. Bu bağlamda merkezde, kabak kemane ile aynı formlara sahip seramikten kemane üretilmesi işlemine başlandı. Kabak kemane ile aynı ses tonunu tutturmayı başaran bilim insanları, seramikten yapılmış olan kabak kemaneyle alete estetik kazandırmayı hedefliyorlar.
tubitak-kabak-kemane-uretecek2
Projeyi geliştiren ekip yöneticileri kabak kemanenin yapımının Teke yöresinde devam ettiğini ancak son yıllarda yapım ve çalan kişi sayasında azalma olmamasına karşın, aletin kitlelere ulaşma konusunda birtakım sıkıntılar yaşadığını kaydetti.
Ekip kendilerine ulaşan kişilere kabak kemanenin çizimi, planları, yapım teknikleri, yapım aşamasında kullanılan malzeme ve bu malzemeleri temin etme yollarına ilişkin bilgi verdiklerini belirtti. Alto soprano bas olarak seramikten üretilen kemaneyi bazı kullanıcılarına verdiklerini kaydeden ekip, olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kabak-kemaneye-akademik-dokunus-isparta-yerelhaber-2100937/

Piri Reis’in Haritasında Hangi Sırlar Var?

Burdur Gölünde Alg Patlaması Meydana Geldi