Tüm Zamanların En İyi 5 Fizik Dersi

Eğer bir fizik öğrencisiyseniz, karmaşık fizik konularının bazı basit açıklamalarını aramak için internetten araştırmış olmalısınız. İnternette ücretsiz olarak erişilebilen birçok kaynak var. Ders videoları, pdf’ler, notlar, kitaplar vb. ana dallarınız için referans olarak kullanabilirsiniz. Fizik ve matematikte uzmanlık alanım var, bu yüzden her zaman olduğu gibi bu iki disiplinden bahsedeceğim. Orada altın olan bazı dersler var. Dikkat çekici, otantik ve şaşırtıcı derecede düşündürücüdürler.

Kuantum Mekaniği Üzerine Dirac Dersleri

Fizikçi Paul Dirac, 20. yüzyılın en üretken teorik fizikçilerinden biri olarak kabul edilir. 1933 Nobel Fizik ödülü sahibi, Kuantum elektrodinamiğine öncülük ederek ve antimaddenin varlığını öngören Dirac denklemini tanıtarak kuantum mekaniği alanında devrim yarattı.

YouTube’da ücretsiz erişililebilen fizikçinin dört dersi var. Dersler kuantum mekaniğine ve çeşitli yönlerine odaklanmaktadır. Videolar Richard Smythe tarafından yüklenmiştir.

Feynman Messenger Dersleri

Richard Feynman bloglarımda yeni bir isim değil. Onun hakkında birçok hikaye yazdım ve yazmaya devam edeceğim. En sevdiğim fizikçilerden biri sadece zeki olduğu için değil fizikteki karmaşık kavramları ve genel olarak herhangi bir bilimsel kavramı basitlik, zarafet ve kolaylıkla akıllıca açıklayabildiği için. Bu dersler, prestijli Cornell Üniversitesi’nde 1964 civarında fizikçi tarafından verildi. Resmi Feynman Dersleri web sitesi tarafından internette ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Walter Lewin’in ‘Fizik Aşkı için’

Walter Lewin

Bu dersler, herhangi bir lisans fizik öğrencisi ve aslında genel olarak bilimle ilgilenen herkes için altındeğerindedir. Walter Lewin, kendi YouTube kanalına yüklenen MIT’deki üretken dersleri nedeniyle yaygın olarak popüler olan fizik türünde ünlü bir isimdir. Sana fiziği sevdirecekler.

Kanal takip ediliyor ve ders videoları tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Derslerini geleneksel derslerden benzersiz ve farklı kılan durumu pratik ve gerçek hayattan örnekler vererek ilke uygulamalarıyla öğretme tarzıdır.

Sidney Coleman Kuantum Alan Teorisi Üzerine Dersler

Sidney Coleman Kuantum Alan Teorisi Üzerine Dersler“Genel halk tarafından tanınmadığı için tuhaf bir anlamda bir devdi, dışarıda neredeyse hiç görünürlüğü yok. Ancak teorik fizikçiler topluluğu içinde o bir tür büyük tanrıdır.

O fizikçinin fizikçisidir.”-Sheldon GlashowSidney Coleman, Nobel ödüllü Murray Gell-Mann yönetiminde doktorasını tamamlayan Harvard teorik fizik profesörüydü ve fizik devi Steven Weinberg ile çok iyi bir arkadaştı.

Merhum profesör, QFT fikrini çok kolaylaştırdı bu derslerde kavramları açık ve zekice açıkladı ayrıyetten çok keyifli hale getirdi. Dersler fizik yüksek lisans öğrencileri içindir ancak fizikle ilgilenen hemen hemen herkes tarafından beğenilebilir.

Leonard Susskind Modern Fizik Üzerine Dersler

Prof. Susskind, fiziğin kötü çocuğu olarak da bilinir. Bu adam en çok satan bilim yazarı ve üretken bir öğretim görevlisidir. “The Theoretical Minimum” her fizik severe şiddetle tavsiye ettiğim en sevdiğim  fizik okumalarından bazılarıdır. Profesör, Ocak 2008’de Stanford Üniversitesi’nde kara deliklerden kuantum mekaniğine kadar çeşitli konuları kapsayan dersler verdi. Dersler Sandford Üniversitesi’nin YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilir.

Çeviri-Hakan Özkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları, Güneşi Engelleyerek İklim Değişikliğiyle Mücadelenin Yasadışı Olması Gerektiğini Söylüyor

Bilim İnsanları, Güneşi Engelleyerek İklim Değişikliğiyle Mücadelenin Yasadışı Olması Gerektiğini Söylüyor

Uyku Sırasında Öğrenmeyi Geliştirmek İçin Zahmetsiz Bir Numara