Türk Bilim İnsanları Yeni Gezegen Keşfettiler, Adını Atatürk Koymayı Düşünüyorlar

Bili alanında dünyanın gerisinde kaldığına inanılan Türkiye’den büyük bir atılım geldi. 2007 yılından beri uzayda yeni bir gezegen keşfedebilmek için çalışmalar yürüten Türk bilim insanları daha önce keşfedilmemiş bir gezegen buldular. Gezegenin keşfine dair yazılan makale ‘Astronomy&Astrophysics’ dergisinde yayımlandı. Keşfin yapılmasında büyük bir rolü olan Ankara Üniversitesi bilim insanlarından Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz gezegene isim koymak istediklerini, Türk, Türk1 ya da Atatürk ismini düşündüklerini kaydetti.
gezegen-kesif-turk
Türk bilim insanları tarafından 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak daha önce keşfedilmemiş bir öte-gezegen bulundu. Türk bilim tarihinde bir ilk olan gezegenin keşfine dair çalışmalar Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin iş birliğiyle gerçekleştirildi. Dünya’dan 212 ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegene kendilerinin bir isim vermeyi düşündüklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, ilk defa gezegen keşfeden tüm ülkelerin bu uygulamayı yaptıklarını belirtti.
ataturk-gezegeni
Ankara Üniversitesi’nde Astronomi bölümünde Yard. Doç. Dr. Görevini sürdüren Yılmaz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, üniversitelerinin liderliğinde başlayan gezegen arama çalışmalarında Japon, Rus ve Türk bilim insanlarının görev aldığını söyledi.
gezegen-kesif
10 yıldır devam eden gezegen arama faaliyetlerinin sonunda ilk meyvesini verdiğine değinen Yılmaz, projeyi bir aşamadan sonra TÜBİTAK’ın da desteklediğini, Antalya Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK gözlemevinde yer alan iyodin hücresi aygıtının keşifte kullanıldığını ifade etti. Uzun süreler boyunca hassas gözlemlerin yapılması neticesinde bazı anomaliler fark ettiklerini kaydeden Yılmaz, bu farklılıkların bir gezegene işaret edebileceğine ilişkin ortak kararları neticesinde bölgenin daha derin bir biçimde incelendiğini söyledi. Keşfedilen öte-gezegene ne ismin verileceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.
Kaynak: http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turk-bilim-insanlari-ilk-kez-bir-gezegen-kesfetti/883348