içinde

Türkiye Fizik Olimpiyat Takımımız, Avrupa Şampiyonu Oldu!

TÜBİTAK ‘ın 4 haziran günü resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Türk Fizik Olimpiyat Takımı, her yıl gerçekleştirilen Avrupa Fizik Olimpiyatları ‘na, elde ettiği rekor başarıyla damga vurdu. 35 ülkenin katılımıyla düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatlarında 3 Altın ve 2 Gümüş madalya kazanarak rekor bir başarı elde eden takımımız Avrupa 1. si oldu.  Türkiye Fizik Olimpiyat Takımı, Letonya ‘nın başkenti Riga ‘da 31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılan ve 35 ülkenin katıldığı Avrupa Fizik Olimpiyatları ‘nda birincilik ipini göğüsledi. Takımımız, kazandığı 3 altın ve 2 gümüş madalya ile olimpiyatlara damga vurdu. Temsilcilerimiz Yunus Emre Parmaksız, Alkın Kaz ve Abdurrahman Hadi Ertürk altın madalya, Kutay Akın ve Bayram Alp Şahin gümüş madalya kazandı.

Böylece Türk takımı, Avrupa Fizik Olimpiyatları ‘nda toplamda elde ettiği 136,5 puanla birinci sıraya yerleşti. Türkiye ‘yi, 117,8 puanla Estonya, 112,3 puanla Slovenya, 107,4 puanla Bulgaristan, 106,9 puanla Singapur izledi.

Avrupa Fizik Olimpiyatları, dünyanın farklı okullarından gelen lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Yarışmada teorik ve deneysel olmak üzere iki tur sınav düzenleniyor. Öğrencilerimizin bir sonraki durağı ise 7-15 Temmuz ‘da İsrail ‘de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Fizik Olimpiyatları olacak.

Ülkemize altın madalya kazandırarak ve ülke puanına en büyük katkıyı yapıp ülkemizi rekor bir başarıya taşıyarak bize yaşattığınız bu büyük gurur ve sevinç için teşekkür ederiz. Sizleri, arkadaşlarınızı ve emeği geçen tüm hocalarınızı yürekten tebrik ederiz.
Kaynak: AA

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir