Türkiye Meteorları Gözlüyor

Türkiye, tarihsel açıdan ilk defa beş bölgeye kurmuş olduğu sistemle, dünya çapında meteorları takip etmekte olan ülkelerin arasına girmeyi başardı.

Projenın yürütmesini yapan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, gerçekleştirmiş olduğu yer alan açıklamasında, bundan üç yıl kadar süre önce Türkiye’den meteorları gözlemlenebilmesi için TÜBİTAK’a (MFAG/113F035) projesinin başvurusunda bulunmuş olduklarından bahsetti.

Mevcut projenin kabul görmesinden sonra Ünsalan, ” İzmir, Çanakkale, Antalya, İstanbul ve Eskişehir olmak üzere toplamda 5 meteor takip sistemi kurulumunu yaptık. Ayrıca bu gözlem evleri içerisine de dörder adet de kamera yerleşimi yapıldı” ifadelerini kullandı.

Ünsalan, ayrıca Meteor Takip Sistemi’ nin sayesinde yaklaşık 2 yıldır atmosfere giriş yapmakta olan meteorların takiplerine devam ettiklerini ifade ederek şu sözler ile devam etti:

” Ülkemizde ilk defa kurulmuş olan bu sistem ile meteorların atmosfere giriş yaptığı andan itibaren takip ederek yörüngelelerini hesaplama yapabiliyoruz. Bu istasyonlardan meteorların gözlemlerini yaparak, meteor bilim alanındaki bilimsel olarak çalışmaların ülkemizde daha ileri seviyelere çıkarmak amacımızdır. Kurulmuş olan sistem ile meteorların düşmüş olduğu noktalar belirlenerek fiziksel, yapısal, jeolojik, mineralojik ve kimyasal analizleri yapılarak meteorit anlamda sınıflandırmaları yapılıyor. Bu sistem ile birlikte aynı zamanda uluslararası veri tabanlarına da ver akışını gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan tarihsel olarak kayıtlarda da belirlenmiş olan ülkemiz sınırlarında düşme olayları kataloglanmaktadır. Gelecek zamanda bu projeyi daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Farklı bölgelerde bulunan şehirlerimize de kameraları yerleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hindistan 20 uydu taşıması yapan roketi uzaya gönderdi

    Alfred Adler Kimdir?