Üç Soru Üç Cevap: Gündelik Bilim

Günlük hayatımızda karşılaştığımız çoğu soruna basit ama etkili çözümler üretiriz. Bazı bilgileri deneysel bazı bilgileri ise matematiksel yollarla kullanırız. Üç Soru Üç Cevap serimizin bu bölümünde gündelik bilim ile alakalı ve biraz daha duyulmayan bilgileri derledik.
Schrödinger’in kedisi nedir ?
İnsanların en büyük dostlarından olan kediler; şirinliği ve insan severliği ile bize daha yakın gelen hayvanlardır. Ama burada bahsettiğimiz kedi, biraz daha farklı. Sağlıklı bir kediyi hava alabilen ancak içerisinde zehirli bir gaz şişesi bulunan bir kutuya koyalım. Ve bu gazın şişeden salınmasını sağlayacak mekanizma, bozunma yarı ömrü 1 saat olan bir radyoaktif parçacık ile kontrol edilsin. Bu mikroskobik parçacığın davranışını en doğru şekilde kuantum mekaniği ile ifade edebiliriz. Ancak bu deneyde şimdi makroskobik bir sistem olan kedinin kaderi de artık parçacığın davranışına bağlanmış oluyor. Schrödinger’in iddiasına göre 1 saat sonunda kedinin canlı ve ölü olma olasılıkları yarı yarıya. Dalga fonksiyonunun sonucunda iki durum oldu; ya bozunma oldu ve kedi öldü ya da olmadı ve kedi hayatta gibi uç iki olasılığı anlatmaktan ibaret değil. Schrödinger’in analizi doğru ise kuantum kuramı, kedinin iki durumunun yan yana bulunduğunu söylüyor. Yani kedi, yarı ölü-yarı diri. Schrödinger, bu kadar mantığa zıt bir kuramın düzeltilmeye muhtaç olduğu sonucuna varıyor. Buna karşılık Hawking, Gell-Mann gibi birçok fizikçi bu problemin yapay olduğu görüşündeler. 
Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/what-is-schrodingers-cat/ , Vikipedi
42 sayısının bir gizemi var mı ?
Douglas Adams’ın ünlü kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi, 42 sayısının varlığımızın nedeni olduğunu söyler. Beysbol için de ayrı bir öneme sahip olan 42’nin bir gizemi ya da önemi var mı ? Eski Mısırlılar, ruhumuzda 42 şeytanın olduğunu söyler. 42 aynı zamanda Uluslararası Matematik Olimpiyatı’nda mükemmel bir skordur. Ancak modern matematikte bu sayının ayrı bir gizemi yoktur. Sadece birçok olay bu sayı ile ilişkilidir. Bu duruma en güzel örnek; pi sayısındaki 242,422 basamaktan sonra oluşan 42424242 dizisidir. Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/does-the-number-42-have-any-particular-significance/
Atom altı parçacıklar nasıl bir görünüme sahiptir ?
Elektronların, protonları ve benzer yapıların kusursuz biçimde küresel bir yapıda olduğunu düşünürüz. Elektronlar için bu durum geçerli olsa da protonlarda iş biraz daha farklı. İşte dört proton şekli:

  • Yerfıstığı : Protonlar ile aynı yönde döner.
  • Rugby Topu : Fıstık ve simide göre daha yavaş hareket ederler.
  • Simit : Kuarklar tarafından en hızlı üretilendir.
  • Küre : Kuarklar tarafından en uzun sürede üretilendir.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/what-shape-are-subatomic-particles/ 
Üç Soru Üç Cevap serimizin bir bölümünü daha bitiriyoruz. Günlük hayat içinde karşlışatığınız sorunları en kısa sürede etkili bir biçimde çözmeniz dileğiyle. Soru, yorum ve görüşlerinizi lütfen iletiniz altına bırakın.
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)

İki Türk girişimci, kenevir ile radyasyonu engelleyen x-Ray cihazı geliştirdi

NASA yöneticisi: Uzaylıların var olma ihtimali sandığımızdan çok daha yüksek