Üç Soru Üç Cevap: Gündelik Bilim

Ses dalgaları nerede son bulur?

Üç Soru Üç Cevap serimizin yeni bölümünde, gündelik hayatın birçok alanında kendisini gösteren bazı bilimsel sorulara yanıt arayacağız. Altının ağırlığı, ses dalgalarının bilinmezliği ve Güneş’in fizyolojik etkisi, 22. bölümümüzde yer alacak.

Ses dalgaları nerede son bulur?

Ses dalgaları nerede son bulur?

Çevremizde duyduğumuz tüm sesler bir kaynaktan çıkmaktadır. Bu seslerin hepsi titreşimler sonucu oluşmaktadır. Sallama, üfleme, çekme, itme, vurma gibi etkilerle cisimler titreşir ve ses çıkartır.

Konuşurken çıkardığımız sesler de titreşim sonucunda oluşur. Akciğerlerimizden gelen hava gırtlağımızdaki ses tellerimizi titreştirir ve ses çıkartır. Yani ses, birçok farklı alandan oluşabilir (hatta siz bu yazıyı okurken içinizde bile belli bir frekansta ses oluşur).

Peki hayatımızın vazgeçilmez ögelerinden olan ses, nerede son bulur?

Ses dalgaları bulundukları ortamdan geçerken belli bir enerji harcar. Çarptıkları ortamın yoğunluğu da bu dalgaların enerjilerini bitirir; yani belli bir enerji açığının ve bulunduğu ortamın ardından ses, kaybolur.
Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/where-do-sound-waves-end-up/

Güneş’e baktığımız zaman neden hapşırırız?

Güneş’e baktığımız zaman neden hapşırırız?

İnsanların yüzde 17 ila yüzde 35’i Güneş’e ya da parlak ışığa baktığında hapşırır ve bu olay genellikle karanlık bir ortamdan çıkıp yoğun ve parlak ışığa maruz kalındığında ortaya çıkar.

Bu durum neden kaynaklanır?

Bu soruya net cevap verebilen iki teori var; ilk teoriye göre, insanların görme sinirlerinde yoğun ışık nedeniyle ortaya çıkan uyarılmanın trigeminal sinirlerin de etkinleşmesine neden olduğu düşünülüyor.

İkinci teoriye göre otonom sinir sistemindeki birbirlerine yakın sinir liflerinden birinin uyarılması diğer sinir lifinin de uyarılmasına neden oluyor. Yani görme sinirlerinden alınan sinyallerin beyne taşınırken, hapşırmaya neden olan sinyalleri taşıyan sinir hücrelerinin de etkinleşmesine neden olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-why-the-sun-makes-some-people-sneeze-according-to-science

Altın yumuşak olmasına rağmen neden ‘ağır’ bir metaldir?

Altın yumuşak olmasına rağmen neden ‘ağır’ bir metaldir?

Bazılarının en büyük yatırımı, bazılarının en büyük hediyesi, bazılarının da günü…
Atom numarası 79, simgesi AU olan bu değerli metal yumuşak olmasına rağmen neden ağır?

Altın, yumuşak ve oldukça kolay işlenen bir metaldir. Fakat altın, her bir atomunun ayrı ayrı çok ağır olması gerçeğinden kaynaklanan yüksek yoğunluğundan dolayı ağır bir metal olarak adlandırılır. Tungsten yoğunluğu neredeyse aynıdır.

Ancak tungsten sert ve kırılgandır, çünkü atomları sıkı bir şekilde bağlanmıştır ve onları birbirlerinden ayırmak zordur.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/why-is-gold-called-a-heavy-metal-despite-being-soft/

Neden kaslarınız kramp yapıyor?

Personel taşıyıcı Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı