Üç Soru Üç Cevap: Gündelik Bilim

Uçaklar neden havada iz bırakır ?

Uçaklar… 20. yüzyılın başlarında insan hayatına giren dev kuşlar. Kimi zaman hasretleri sona erdiren kimi zaman savaşların baş rolü olan bu dev makineler, gökyüzünde motorlarının arkasında bembeyaz, adeta bulut gibi izler bırakır.
Bunun nedeni nedir ?
Bildiğiniz üzere, atmosferin yerden yükselen ilk tabakasında sıcaklık yükseldikçe düşer. Hatta bu sıcaklığın yaz aylarında bile 10.000 Metre yüksekliklerde – 50 derecelere kadar düştüğü görülmektedir.
Uçakların jet motorları bu soğuk havayı emer, sıkıştırır ve sonra motorların yanma odalarında yakıt ile karıştırıp yakararak, motorun egzozundan dışarı atar.
Motor egzozundan dışarı çıkan ve içinde su buharı bulunan bu sıcak karışım, bir anda -50 derece sıcaklıktaki soğuk ve düşük basınçlı havada katılaşarak yoğunlaşır ve içinde çok küçük buz parçaları oluşur.
Yani buhar halindeki suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması, buz haline geçmesidir. Bu görüntü size uçağın arkasında dumanlar çıkartarak uçtuğunu sandırır.
Hâlbuki bu beyaz iz, motorun egzozundan içindeki su buharı ile çıkan sıcak havanın, bir anda soğuk hava ile buluşmasından kaynaklanan bir görüntüdür. İrtifa düştükten sonra, bu iz de kısa bir süre içinde kaybolacaktır.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/why-do-planes-leave-trails/

İnterneti dünya çapında kapatmak mümkün mü ?

Dünyadaki bütün internet akışını durdurmaya çalışmak, bütün nehirleri durdurmaya çalışmaya benzer. Yani bir nehri durdurmak için ne kadar çalışırsanız çalışın, su yeni bir rota bularak yoluna devam edecektir.
Aynı şekilde internet ağı da milyonlarca şirket ve milyarlarca insanın kullandığı devasa bir yapıdır. Tüm veriler birkaç noktada toplanmadığından bu ağı tamamen durdurmak imkansızdır.
Ancak; Google, Youtube, Facebook, Twitter, Microsoft, Apple ve Instagram gibi bu yapının temel direği olan şirketler, kendi sunucularını kapatmaya karar verirse internetin ”beyin ölümü” gerçekleşmiş olur.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/is-it-possible-to-turn-off-the-internet-worldwide/

Atmosfer basıncını neden hissetmeyiz?

İnsanlarda bulunan kan basıncı sayesinde atmosfer basıncını hissetmeyiz. Kan basıncı atmosfer basıncına karşı etki uygular ve bu basıncı dengeler.
Yüksek bir yere çıktığımızda kendimizi zorlarsak burnumuz kanayabilir bu da kan basıncının etkisidir. Kan basıncı,atmosfer basıncına karşı daha iyi bir basınç uyguladığı için biz de bu basıncı hissetmeyiz.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/science/why-cant-we-feel-atmospheric-pressure/
Çeviri: Kuzey Kılıç