içinde , ,

Üç Soru Üç Cevap: İnsan Vücudu

Virüsler, Hayvanlardan İnsanlara Nasıl Geçiyor? – Neden Bazı Erkeklerin Vücudu Daha Kıllı? – Sadece Farklı Aromalarda Dondurma Tüketerek Hayatta Kalmak Mümkün Mü?

Beyinsizler platformunun özgün içeriği ‘Üç Soru Üç Cevap’ serimizin yeni bölümüne hoşgeldiniz.

İçerisinde binlerce bilinmezliği barındıran insan vücudu yeni bölümümüzün başrolünde yer alıyor. Bu bölümde aşağıdaki soruları hep birlikte öğreneceğiz. Keyifli okumalar..

Virüsler, Hayvanlardan İnsanlara Nasıl Geçiyor?

Virüsler, Hayvanlardan İnsanlara Nasıl Geçiyor?

Her hayvan türü, enfekte edilmeye hazır özel ve benzersiz virüslere ev sahipliği yapar. ‘Zoonotikvirüsler olarak adlandırılan bu virüslerden bazıları, zaman zaman insanlara geçebiliyor.

Nüfusumuz arttıkça hayvanların doğal ortamında yaşamak zorunda kalıyoruz ve bu da bizim normalde temas etmediğimiz hayvanlarla daha sık temas halinde olmamıza neden oluyor. Virüsler hayvanlardan insanlara; mukus, kan, dışkı veya idrar gibi vücut sıvılardan bulaşıyor. Ki bu da insandan insana virüs geçmesiyle aynı durum.

Her virüs belirli bir türü etkisi altına aldığından dolayı, bir virüsün başka bir türe atlayabilmesi oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Virüsün etkisi altına aldığı tür dışında başka bir türü etkilemesi için, virüsle çok fazla temas gerekir.

Başlangıçta virüsün konakçıyla uyumla hale gelmesi biraz zaman alır ve virüs kolayca yayılamaz. Ancak zamanla, daha iyi mutasyona uğramakiçin yeni bir konakta gelişebilir.

Virüsler, “zoonoz” adı verilen yeni bir konakçıya atladığında, genellikle daha ciddi hastalıklara neden olurlar. Çünkü virüsler ve ilk konakçıları birlikte evrimleşmiştir ve bu nedenle türlerin direnç oluşturmak için yeterli zamanı olmuştur. Öte yandan, yeni bir konakçı türün, virüse karşı mücadele etme yeteneğini geliştirememiş olması oldukça muhtemeldir.Örneğin, yarasalarda bulunan virüslere temas ettiğimizde, bizler kuduz veya Ebola virüsüne yakalanırken, yarasaların kendisi çok daha az etkilenir.

Son zamanlarda ortaya çıkan üç koronavirüsün kaynağının yarasalar olduğu tahmin ediliyor: : SARS-CoV (2003), MERS-CoV (2012) ve SARS-CoV-2. Bunların hepsi bir dönem, hayvanlardan yarasalara, yarasalardan da insanlara geçti. SARS-CoV-2 göz önüne alındığında ise pangolinlerden kaynaklı olduğu tahmin ediliyor. Ancak durumun netleşmesi için çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

İlgili: Yarasalar Üzerinde Altı Yeni Koronavirüs Türü Keşfedildi

Sadece Farklı Aromalarda Dondurma Tüketerek Hayatta Kalmak Mümkün Mü?

Sadece Farklı Aromalarda Dondurma Tüketerek Hayatta Kalmak Mümkün Mü?

Dondurmanın ana maddeleri süt, krema, şeker ve yumurtadır. Sade bir vanilya aroması 100g başına yaklaşık 200 kilokalori (kcal) içermektedir, bu nedenle yeterli kalori almak için günde yaklaşık bir kilo tüketmeniz gerekecektir. Bir kilo dondurma tüketmek size yalnızca 30’glık bir protein desteği sağlayacaktır ve bu oldukça düşük bir oran. Ancak süt ve yumurta vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Yumurta ve süt ayrıca A ve D vitaminleri ve B vitamininin çoğunu içerir. Geri kalanı ise sizin aroma tercihinize kalmış. Sadece meyve özü yerine gerçek meyve parçacıkları ve fındık içeren kaliteli markalar, sizlere yeterli C ve E vitamini de sağlamaktadır.

Dezavantajlı tarafı ise, dondurmanın çok daha fazla doymuş yağ ve şeker yemenize neden olarak koroner kalp hastalığı ve diyabet riskinizi arttırmasıdır. Bu yüzden günlük hayatınız idame ettirmeniz mümkün olsa da, önerilen bir diyet değil!

Neden Bazı Erkeklerin Vücudu Daha Kıllı?

Neden Bazı Erkeklerin Vücudu Daha Kıllı?

Pek çok şey gibi, bu durum da genetik ve hormonların etkilediği bir durum. Kıllı bir vücut için, genlerin en azından bir kısmının X kromozomu üzerinden taşındığını biliyoruz. Ancak bu genler, farklı etnik gruplardaki erkekler için farklı anlamlara gelse de aslında kıllı olmak da yüksek testosteron seviyesi ile ilgili.

Erkeklerin kıllı vücuda sahip olması aslında, testosteron seviyelerini karşı cinse göstermenin bir yolu olarak evrilmiştir. Çünkü testosteron, erkeklerin daha fazla kaslı olmasını sağlar. Bu yüzden erkek arkadaşınızın kıllı vücudu, sizi etkileyen şeylerden biri haline gelebilir. Bu demek oluyor ki bilinçaltımız, kıllı bir vücut arayışına girmiş!

GAMZE KORKMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir