içinde , ,

Üç Soru Üç Cevap: İnsan Vücudu

Koku tadı neden etkiler? – Ağlayınca neden başım ağrıyor? – R sayısı nedir ve neden koronavirüs ile ilgilidir?

Beyinsizler platformunun özgün içeriği ‘Üç Soru Üç Cevap’ serimizin yeni bölümüne hoş geldiniz.Bu bölümde insan vücudunda sonuçlarını hissettiğimiz ancak bir çoğumuzun nedenini bilmediği birkaç konuya değineceğiz. Kokular tat almamızı etkiler mi? Ya da ağlayınca neden başımızın ağrıdığını hissederiz? R sayısının koronavirüs ile nasıl bir ilgisi var? Tüm bu soruların cevaplarını kısa ve öz bir şekilde sizler için derledik. Keyifli okumalar…

Koku tadı neden etkiler?

Ağlayınca neden başım ağrıyor?

R sayısı nedir ve neden koronavirüs ile ilgilidir?

Koku tadı neden etkiler?

Koku tadı neden etkiler?

Tat kesin olarak sadece ağızda meydana gelir ve tat tomurcukları tarafından tespit edilen beş temel duyumdan birine işaret eder – tatlı, tuzlu, ekşi, acı veya lezzetli. Bununla birlikte, burnunuz çok daha genişbinlerce uçucu bileşiği tanımlayabilen aromaları tespit edebilir. Bu iki hissin toplamı, lezzet olarak algıladığımız şeydir ve bu nedenle her ikisi de tat almamız için önemli bir rol oynar.

Ağlayınca neden başım ağrıyor?

Ağlayınca neden başım ağrıyor?

Korku veya üzüntüden ağlamak, sadece gözyaşlarından daha fazlasını içerir. Stres hormonları adrenalin ve kortizol, yüzünüzün ve kafa derisinin kaslarına baskı yapar. Bu, kafatasınızdaki basıncı arttırır, bu gerginlik de baş ağrısına neden olabilir.

Uzun bir ağlama seansı yüz kaslarınızı da çalıştırır, laktik asit ve kas yorgunluğunun diğer metabolik yan ürünleri ortaya çıkarır. Bu kimyasallar o kadar kolay temizlenmez çünkü yüzünüzün etrafındaki kan damarları da kas kasılmaları tarafından daraltılır. Ortaya çıkan iltihap ve sinir tahrişi sizin için bir ağrıya dönüşür.

İlginizi çekebilir: Gözyaşı ve Ağlama Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek Bilgi

R sayısı nedir ve neden koronavirüs ile ilgilidir?

R sayısı nedir ve neden koronavirüs ile ilgilidir?

Çoğunlukla R değeri veya R numarası olarak adlandırılan üreme numarası, bir hastalığın yayılma yeteneğinin bir ölçüsüdür. Tek bir enfekte kişinin hastalığı kaç kişiye aktaracağını bize söyler.

Medya ve hükümet brifinglerinde alıntılanan COVID-19 için R numarası, ‘etkili’ çoğaltma numarası olarak bilinir. Bu değer yukarı ve aşağı gidebilir.

R’yi, hastalığın yayılmasını zorlaştırarak; sosyal mesafe kuralına uyarak, restoranlar ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamayan dükkanları kapatma gibi önlemleri uygulayarak ve insanları evde kalmaya teşvik ederek azaltabiliriz.

Her hastalıkta, ‘temel’ üreme numarasına R0 denir, bu da herhangi bir önlem alınmazsa R’nin sabit değeridir. Örneğin, kızamık son derece bulaşıcıdır. R0 değeri 18 civarındadır, COVID-19 ise yaklaşık üç R0 değerine sahiptir.

Dolayısıyla, COVID-19’un popülasyona yayılmasına izin verilirse, enfekte olmuş bir kişi ortalama olarak hastalığı diğer üç kişiye bulaştırabilir.

Ancak tüm bu insanlar fiziksel mesafe kuralına uyarsa virüs o kadar kolay yayılamaz ve etkili R değeri düşer.

Önemli olan, R’yi 1’in altında tutmaktır. Bunu yapabilirsek, yeni vakaların sayısı azalır ve salgın sonunda durur.

Tersine, R 1’in üzerine çıkarsa, virüsü kontrol altında tutmak için daha güçlü önlemler almamız gerekecektir.

Bu nedenle, R hükümetler tarafından COVID-19’un yayılmasını durdurmak, bu süreçte insanların neler yaptığını anlamak hatta toplumsal hareketleri düzenlemek için kullanılır.

Muhammed Ragıb ÇALIK