Üç Soru Üç Cevap: İnsan Vücudu

Müzik Bizi Neden Mutlu Ediyor? – Neden Tam Uyuyacakken Aklımıza Mükemmel Fikirler Geliyor? – Neden Ateşimiz Varken Kabus Görürüz?

Neden Ateşimiz Varken Kabus Görürüz?

Beyinsizler platformunun özgün içeriği ‘Üç Soru Üç Cevap’ serimizin yeni bölümüne hoş geldiniz.Bu bölümde insan vücudunda sonuçlarını hissettiğimiz ancak bir çoğumuzun nedenini bilmediği birkaç konuya değineceğiz.

Müzik Bizi Neden Mutlu Ediyor?

Tam Uyuyacakken Aklınıza Mükemmel Fikirler Mi Geliyor?

Neden Ateşimiz Varken Kabus Görürüz?

Tüm bu soruların cevaplarını kısa ve öz bir şekilde sizler için derledik. Keyifli okumalar…

Müzik Bizi Neden Mutlu Ediyor?

Müzik Bizi Neden Mutlu Ediyor?

Müzik, nasıl oluyor da bizi mutlu ediyor diye merak ediyorsanız hemen anlatalım. En basit haliyle, beynimiz seste anlamlı kalıplar aramaya eğilimlidir. Araştırmalar, müzikte kişiye tanıdık gelen ancak aynı zamanda birkaç sürpriz içeren tatmin edici bir şey olduğunu gösteriyor.

Müzik aynı zamanda, anlık ruh halimizi iyileştirerek bizi iyi hissettirebilir (modunuz düşük olduğunda üzgün bir şarkıda yürümenin ‘zevkini’ düşünün.) Müzik, ayrıca üzgün veya içinizin cız etmesine neden olan hatıralarınızı da hatırlatabilir. Müziğin bir de sosyal tarafı var. En sevdiğiniz grubun yeni çıkan şarkısını arkadaşlarınızla birlikte söylemek güçlü bir aidiyet duygusunu teşvik eder.

İlgili makale: Müzik Sizi Neden Mutlu Eder? İşte Bilimsel Açıklaması

Neden Tam Uyuyacakken Aklımıza Mükemmel Fikirler Geliyor?

Neden Tam Uyuyacakken Aklımıza Mükemmel Fikirler Geliyor?

Uyanıklıktan uykuya geçiş durumu, ‘hipnogojik durum’  olarak adlandırılır ve bu durumun, yaratıcılıkla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sürrealist sanatçı Salvador Dalí bunu “anahtarla uyku” olarak nitelendirir. Mary Shelley ise, ünlü romanı Frankenstein fikrinin “uyanık bir rüya” anında aklına geldiğini söyler.

İlgili makale: Mary Shelley’e “Frankenstein” için ilham vermiş olabilecek 5 bilimsel deney

Aslında hipnagojik durum ve yaratıcılık arasındaki bağlantıya dair çok az bilimsel araştırma mevcut ancak bu durum sırasında zihnimiz istediği her şeyi düşünmekte özgürdür ve bu da kendiliğinden, yaratıcı düşüncelere sahip olma olasılığımızı artırabilir. Bu durumdan hemen sonra uykuya dalmanız halinde ilham verici fikirlerinizi unutacağınızı düşünüyorsanız başucunuzda birer kalem ve kağıttutmanızda fayda var!

Neden Ateşimiz Varken Kabus Görürüz?

Neden Ateşimiz Varken Kabus Görürüz?

Sıcaklık, beynimizin çalışma şeklini etkiler ve ateşimizin çıkmasına, uyanıkken halüsinasyon görmemize, kabuslar ve capcanlı görüntüler görmemize neden olur.

Bazı insanlar, çok baharatlı yiyeceklerin kabus görmelerine neden olduğunu ve bunun da vücut sıcaklığının artmasından kaynaklandığını öne sürüyor. Vücut sıcaklığımız gün boyunca değişir ve özellikle uykudan hemen önce düşer. Daha sonra, çoğu rüyayı gördüğümüz REM (hızlı göz hareketi) uykusu sırasında sıcaklık kontrolü oldukça zayıftır.

Bu nedenle ateşinizin olması, REM uykusu sırasında normalden çok daha yüksek bir sıcaklığa yol açabilir ve bu, zihnimizde aşırı aktivitenin canlı ve korkutucu rüyalar olarak ortaya çıkmasına neden olur.

Gamze Korkmaz

Hindistan’ın Bilime Yaptığı En İyi Beş Katkı

Beklenmedik Belirsizlikler Paranoyaya Sebep Olabilir!