Üç Soru Üç Cevap: Uzay

Uzun bir sürenin ardından ”Üç Soru Üç Cevap” serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Haftanın belirli günlerinde periyodik olarak devam edecek olan serimizin bu bölümünde, uzay ile ilgili üç soruya cevap aradık.

Dünya neden dönüyor ?

Dünya, içinde barındırdığı milyarlarca tür ile birlikte eşsiz – her ne kadar bu durumu bozmak için elimizden geleni yapsakta- bir gezegendir.
Peki üzerinde yaşadığımız bu yer küre neden sürekli dönüyor ?
Basit bir şekilde yanıtlamak gerekirse dönmemesi için bir engel yok. Bu durumun bilimsel açıklamasına gelecek olursak; üzerinde yaşadığımız Dünya, yeni doğmuş bir yıldızın etrafında gaz ve toz bulutundan ibaretti.
Zaman ilerledikçe uzay boşluğundaki taşlar ve tozlar bu bulutla birleşmeye başladı. Ancak bu taş ve tozlar da Güneş’in etrafında döndüğü için çarpışmalarıyla da Dünya yavaş yavaş dönmeye başladı. Buraya kadar her şey tamam; Dünya, Güneş Sistemi döndüğü için dönüyor.
Peki Güneş Sistemi neden dönüyor? Mantık aslında yine aynı: Güneş Sistemindeki gaz ve tozların büyük bir kısmı Güneş’i oluşturdu. Güneş oluşmadan önceki patlamayla kalan tozlar etrafa saçıldı. Bunların bir kısmı ise aynı tarafa yöneldi; böylece çembersel hareketin ilk adımı başlamış oldu.
Kütle büyüdükçe dönme hızı arttı ve etrafta onu yavaşlatacak fazla da bir şey olmadığı için hızı artmaya devam etti.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/why-does-the-earth-spin/

Kara delikler ne kadar büyük olabilir ?

Kara delik… İnsanoğlunun çözmekte zorlandığı en büyük gizemlerden. Peki bu büyüleyici ve aynı zamanda gizemli yapılar ne kadar büyük olabilir ?
Stephen Hawking ‘in de dediği gibi ”Kara deliklerin teorik bir üst sınırı yoktur.” Ancak günümüz teknolojisinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bazı galaksilerde bulunan ultra-büyük kara deliklerin maksimum 10 milyar kütlesine ulaştığını belirtiyor.
Big Bang’ten bu zamana kadar geçen sürede bu rakam mantıklı gibi görünüyor. Araştırmacılar, ultra-büyük kara deliklerin boyutlarının artmasını da beklemiyor. Tabii ki bu söylemler olasılık olarak yüksek olsa da kesin değil. Belki ilerleyen zamanlarda bu soruyu daha net cevaplayabiliriz.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/how-big-could-a-black-hole-get/

Venüs’ün gökkuşağı var mı ?

Hikayeler, destanlar, efsaneler, filmler… Hayatımızın birçok noktasında gökkuşağı ile karşılaşırız. Tabii bizim için önemli olan bu güzel kareyi çekip hemen ınstagram’a atmak…
Mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerinden oluşan gökkuşağı, yağmurun ardından ortaya çıkan güneş sayesinde belirginleşir. Avrupa Uzay Ajansı’nın Venus Express aracı geçtiğimiz dönemlerde Venüs’ten güzel bir kare yakalamıştı.
Fotoğrafa ilk bakıldığında gökkuşağı göze çarpıyor.
Peki gerçekten de Venüs’ün gökkuşağı var mı ?
Daha önceden elde edilen görüntülerde, gezegenin üzerindeki bulutlarda sülfür asit ve başka bir kimyasal maddenin bulunduğu görülmüştü. Son araştırmalarda; bu ışık halkalarının sadece sülfür asit ile oluşmadığı ve kükürt elementinin özelliğine sahip bir maddenin sülfür asit ile tepkimeye girerek bu renk cümbüşünü oluşturduğu öğrenildi.
Yani görüntü olarak gökkuşağı ancak oluşum aşamasından başka bir şey. Bu da demek oluyor ki; Venüs’teki gökkuşağının sonunda altın bulmamız biraz daha zor. Kim bilir belki orada da elmas bulabiliriz…

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/is-it-true-that-venus-has-its-own-form-of-rainbow/