içinde ,

Üç Soru Üç Cevap: Uzay

Milyarlarca farklı canlı türünü, gezegeni, yıldızı barındıran uzay, derinliği ile insanoğlunun daima odak noktası olmuştur. Üç Soru Üç Cevap serimizin yeni bölümünde bu şahane yapı ile ilgili bazı sorulara yanıt aradık.
Evrendeki en küçük yıldız nedir?
Çokluğu ile mutluluğun habercisi, şarkıların bir numaralı yardımcısı ve ünlü dizi serisinin adı.. Uzay dışında birçok alanda adını andığımız yıldız, farklı boyutları ve çeşitliliği ile dikkat çeker. Bu eşsiz yapının en küçük boyutu ise geçtiğimiz yıllarda bulundu. 2017 yılında Cambridge Üniversitesi’nden bir grup astronom evrenin bilinen en küçük yıldızını keşfetti. Şu an için EBLM J0555-57Ab ismiyle anılan bu minik yıldız yaklaşık Satürn boyutlarında ve Güneş Sistemimizin gaz devi Jüpiter’den çok daha küçük. Yeryüzü’nden yaklaşık 600 ışık yılı uzaklıkta bulunan küçük yıldızın yarıçapı Güneş’in sadece yüzde 8.1’i, kütlesi ise yüzde 8.5’i kadar. Boyutları itibariyle gaz devi diyebileceğimiz bazı büyük gezegenlerden bile daha küçük olan bu ilginç yıldız, böylesi küçük boyutlarına rağmen yine de Jüpiter’den tam 85 kat daha fazla kütleye sahip. İnanılmaz yoğunluğu sayesinde çok büyük çekim kuvvetleri oluşturabilen EBLM J0555-57Ab, ayrıca Dünya’dan da tam 300 kat daha fazla kütleçekim kuvveti oluşturabiliyor.

Uzay Kirliliği nedir?
Dünya’nın kirliliği yetmezmiş gibi uzay kirliliği sorunu ile de karşı karşıyayız. 1957 yılında Sputnik 1 adlı uydunun fırlatılmasıyla birlikte uzay serüveni başlayan insanoğlu, ilk yıllardan itibaren uzaya birçok sefer düzenledi. Seferlerin yanı sıra gönderilen uydular, insansız hava araçları ve daha birçok görev gerçekleştirildi. Yapay uydular günümüzde kullandığımız birçok aletin temelini oluşturuyor. Ama her teknolojik cihazda olduğu gibi uyduların da kullanım süresi var. Kullanım süresi dolan uydu, artık uzay çöpü olarak tanımlanır.. Tanım olarak dünya yörüngesinde bulunan ama kullanımda olmayan her türlü araç uzay çöpü ya da uzay enkazı olarak adlandırılır. Ayrıca atmosferde bulunan küçük meteor parçaları hatta uzay araçlarından kopan mikroskobik boya parçaları bile uzay çöpü olarak sayılmaktadır. Astronot Ed White’ın eldiveni, Atlantis astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na takacakken kaybettiği civatalar, ABD’nin bakır iğneleri gibi birçok ilginç nesne uzayda başıboş dolaşıyorsa çöp olarak kabul edilir. Tabii ki bu kirlilik gezegenin sonunu getirmiyor ancak, uzay seferleri sırasında maalesef birçok kazaya neden oluyor.

Güneş, gezegen sisteminin ne kadarını oluşturuyor?
Güneş, Güneş Sistemi’nin kütlesinin yüzde 99’undan fazlasını oluşturuyor. Güneş Sistemi’nin geriye kalan yüzde 1’lik dilimi; sekiz gezegen ve bu gezegenlerin kendi küçük uyduları, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve Güneş’i çevreleyen çeşitli toz ve gazlardan oluşuyor. Ve tabii statüsü oldukça karışık olan, Plüton’da yüzde 1’lik dilimin içinde. Her ne kadar yeni gezegen veya yıldız keşfedilse de Güneş’in oranını düşürmek biraz zor olacak.

Üç Soru Üç Cevap serimizin 17. bölümü sona erdi. Bu bölümde uzay ile ilgili bazı bilgilere göz attık. Yorum, öneri ve görüşlerinizi lütfen ileti altına bırakın. Diğer bölümde görüşmek üzere.
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)
Kaynaklar: https://www.space.com/ , https://www.sciencefocus.com/space/page/34/

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir