Üç Soru Üç Cevap: Uzay

Üç Soru Üç Cevap serimizin yeni bölümünde uzay ile ilgili birçok detaya değineceğiz ve çok tartışılan astroloji sorunsalına da cevap arayacağız. Gezegenlerin çapları ve olası bir süpernova patlaması durumunda neler olacağına bakacağız.

Astroloji nedir?

Bir bilim insanına astrolojinin bilim olup olmadığını sorduğunuzda; sertleşmiş bakışları ile size astrolojinin bir bilim olmadığını -genellikle- söyleyecektir. Ama bazı bilim insanlarına göre astroloji, bilim dallarının kökünü oluşturur.
Peki nedir bu astroloji?
Astroloji; göksel cisimlerin ve astronomik fenomenlerin, insan karakteri ve kaderi üzerine etkilerinin olduğu önermesini konu alan bilim, olarak tanımlanır. Bazı insanlar astrolojiye; Dünya var olduğundan beri insanın doğaya karşı verdiği “varoluş” savaşında kullandığı en etkili araçlardan birisi olan bilim, görüşü ile yaklaşır.
İnsanın kaderinin elinde olduğunu astrolojinin yıldız bilimi olduğunu savunur. Diğer kesim ise sözde bilim olarak tanımlar. Bu ikilik günümüzde de devam etmektedir ancak gerçek olan iki şey var; insanı kaderi astroloji ile birebir bağımlı değildir ve astroloji, uzay biliminin gelişmesinde atılmış ilk adımdır.

Kaynak: http://wtamu.edu/~cbaird/sq/2013/03/23/how-does-astrology-work/

Dokuz gezegenin yarıçapları nedir?

Evet dokuz gezegen olarak kabul ediyoruz; çünkü Pluto bizim ilk göz ağrımız…

  • Dünya: 12.742 km
  • Merkür: 4.879 km
  • Venüs: 12.104 km
  • Mars: 6.779 km
  • Pluto: 2360 km
  • Jüpiter: 139.822 km
  • Satürn: 120.536 km
  • Uranüs: 50.724 km
  • Neptün: 49,244 km


Kaynak: http://www.angrylearnerr.com/62-general-knowledge-questions-answers-universe-space/

Süpernova patlarsa ne olur?

Patlayan yıldızlar süpernova olarak tanımlanır. Eğer, Güneş şimdi patlasa ışık hızıyla 8 dakika sonra Dünya’nın Güneş’e bakan yüzü bir anda buharlaşırdı.
En azından Güneş patlayacak kadar büyük kütleli bir yıldız değil ama maalesef hemen sevinmeyelim. Güneş’ten 5-6 kat kütleli yıldızlar ömrünü patlayarak tamamlıyor.
Bu patlama bizi nasıl etkiler?
Eğer cevabınız tehlike ise ve kastınız da, ”Sizi hiçbir çaba sarf etmeden öldürebilir.” ise, evet. Tek bir süpernova patlaması bütün galaksiyi gölgede bırakabilir.
Süpernova patlamasının ne kadar büyük olduğunu anlatmak için 1 kilovat saatin 3,6 milyon joule olduğunu söylememiz tehlike boyutunu ortaya koyuyor. Ortalama bir süpernova ise 1044 joule enerji açığa çıkarıyor.
Sadece bununla da sınırlı değil; bu enerjiyi neredeyse ışık hızında giden süper sıcak gazlarla uzaya yayıyor. Bu sırada yüksek frekanslı fotonlardan oluşan ölümcül X ve gama ışınları da üretiyor. Yani kaçınılmaz son; Dünya’nın ömrü bitiyor..

Kaynak: https://www.space.com/31472-top-five-space-questions-for-2015.html
Editör / Yazar: Kuzey Kılıç (@KuzeyGencc)
Son soru ile ruhunuzu biraz daraltmış olsak da Üç Soru Üç Cevap serimizin uzay bölümünü tamamlıyoruz. Yorum, öneri ve görüşlerinizi iletinin altına bekliyoruz. Diğer bölümde görüşmek üzere.