içinde ,

Üç Soru Üç Cevap: Uzay

Üç Soru Üç Cevap serimize Beyin ile ilgili yaptığımız bölümlerin ardından kısa bir ara vermiştik. Aranın ardından yeni bölümün ilk konuğu, bilinmezliklerle dolu uzay.

Güneş sistemindeki en yüksek dağ hangisidir?

And Dağları, Himalayalar, Everest… Dağ dendiği zaman aklımıza ilk gelen fiziki yapılar bunlardır; ancak bu sefer biraz daha farklı bir yerdeki dağdan bahsedeceğiz, güneş sisteminin en büyük dağından. Mars’ta bulunan Olympus Mons dağı, güneş sistemindeki en yüksek dağdır.
Tabanı, Arizona eyaleti kadar büyük ve 25 km yüksekliğinde ayrıca, Dünya’nın en yüksek dağının yüksekliğine göre üç kat daha büyük.
Olympus Mons dağının kapladığı alan o kadar büyük ki, zira dağın zirvesine çıkabilen dağcı, bir dağın tepesinde durduğunu fark edemez. Çünkü dağın eğimi, gezegenin kendi kavisi nedeniyle görünemez durumdadır.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/page/2/

Evren ne kadar uzundur?

Şu ana kadar yalnızca 46 milyar ışık yılı derinliğe gidildiği için everenin uzunluğu tam olarak bilinemiyor. Ancak gökbilimciler, evrenin uzunluğunu iki boyutlu açıdan tartışsalar da genel kanı üç boyutlu.
Her yön için aynı doğrultuda genişleyen evren; geniş olduğu kadar uzun veya derindir. Şu ana dek gözlemlenebilen kısmın varlığı, evrenin net uzunluğunu bilmemize engel oluşturuyor.

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/space/how-tall-is-the-universe/

Gökyüzünde kaç tane yıldız var?

Romantik anların en büyük kahramanı, çocukların ise en büyük arkadaşı. İnsanoğlu için ulaşılması imkansız gibi görünen yıldızları saymak, kumsalda kumları saymaya benziyor. Ancak kum tanelerini tek tek saymak mümkün değildir.
Kumsalın yüzey alanı, kum tabakasının ortalama kalınlığı ve kum tanelerinin ortalama hacmi belirlenebilirse kum tanelerinin sayısı hesaplanabilir. Aynı şekilde, evrende kaç tane yıldız olduğunu belirleyebilmek için de bazı kabullere ihtiyacımız var. Örneğin evrenin gerçekte ne kadar büyük olduğunu bilmiyoruz.
Evrenin büyüklüğü ile ilgili bilgimiz görebildiğimiz kadarıyla sınırlı. Ancak evrenin merkezinde olmadığımızı, şeklini tam olarak bilmediğimizi ve hızlanarak genişlediğini düşünürsek evrenin gerçekte gözlemleyebildiğimizden daha büyük olduğu söylenebilir.
Bilim insanları, yıldız yoğunluğu için en büyük kaynak olan gökadalar için, evrende yaklaşık 1011 -1012 gökada olduğunu ve gökadaların 1011 -1012 yıldız içerdiğini, dolayısıyla evrende 1022 -1024 tane yıldız bulunabileceğini tahmin etse de, bütün gökadaların ve yıldızların aynı büyüklükte olmadığını düşünürsek bunun yaklaşık bir değer olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Yani bir gece oturup sıkıntıdan saymaya başladığımız yıldızlar sanılandan çook daha fazla.

Kaynak: https://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Herschel/How_many_stars_are_there_in_the_Universe
Editör: Kuzey Kılıç (@Kuzeykfg)
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Ay olmasaydı ne olurdu?
Dokuz gezegenin yarıçapları nedir?
Güneş, gezegen sisteminin ne kadarını oluşturuyor?

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum