Ucuz Bir İlaç Otizmli Çocuklardaki Sosyal Semptomlara Yardımcı Olabilir

Ucuz bir jenerik ilaç ile otistik çocuklarda semptomları iyileştirmek mümkün mü?
İlaç, bumetanid, yüksek tansiyon ve şişliği tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır ve bir aylık hap tedariği için £ 10’dan (13 ABD Doları) daha fazla değildir.
Otizm, erkeklerde kızlardan daha yaygın olan nörogelişimsel bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, insanların yüzde 1-2’si otizmlidir. Otizm iki yaşına kadar veya 18 ayda bile teşhis edilebilir.

Otizm
Ucuz Bir İlaç Otizmli Çocuklardaki Sosyal Semptomlara Yardımcı Olabilir

Uluslararası çalışma

Bumetanid’i otizmin fare modellerinde ilacın önemli beyin kimyasallarını değiştirdiğini gösteren bulgular sonucunda test edildi.
Çalışmada orta ila şiddetli otizmli 81 çocuk vardı- 42’si bumetanid grubunda, üç ay boyunca günde iki kez 0.5mg bumetanid alan çocuklar ve kontrol grubundaki 39 çocuk tedavi görmedi. Çocuklar üç ila altı yaşlarındaydı.
Bazı çocukların beyinleri, bumetanid grubunda 38 ve kontrol grubunda 17’si manyetik rezonans spektroskopisi (MRS) kullanılarak tarandı. Çalışma için, GABA ve glutamat adı verilen, öğrenme ve beyin plastisitesi (beynin deneyim sonucunda değişme ve uyum sağlama yeteneği) için önemli olan beyin kimyasallarını ölçüldü.
Bumetanid grubunda, çocukluk otizmi derecelendirme ölçeği (CARS) ve ayrıca bir doktorun genel izlenimiyle ölçülen otizm belirtileri düzeldi.

Otizm
Ucuz Bir İlaç Otizmli Çocuklardaki Sosyal Semptomlara Yardımcı Olabilir

Semptomlardaki iyileşmeler, beyin kimyasalları GABA / glutamat oranlarındaki değişikliklerle ve özellikle GABA’daki düşüşlerle ilişkiliydi.
Ayrıca ilacın küçük otistik çocuklar için güvenli olduğunu ve önemli bir yan etkisi olmadığı bulundu. Bumetanid otistik çocukların yaşam kalitesini ve refahını artırabilir.
Çoğu aile, özellikle kırsal alandakiler, genellikle sadece uzman merkezlerde bulunan tedavilere sınırlı erişime sahip olacak veya erişemeyecektir. Bumetanid kullanımı, kırsal alanlarda yaşayan otistik çocuklar için bile bir tedavi olacağı anlamına geliyor.
Bu çalışma önemli ve heyecan vericidir çünkü bumetanid bu çocukların beyinleri hala gelişirken sosyal öğrenmeyi geliştirebilir ve otizm belirtilerini azaltabilir. Artık biliyoruz ki insan beyni erken yetişkinliğe kadar gelişmektedir.
Artık bumetanidin otizm tedavisinde etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bilim İnsanları Otizmin Gerçek Nedeni Hakkında Bir Buluş Gerçekleştirdi
Yeni Çalışmalar ‘Otizm’e gerçekte neyin sebep olduğunu buluyor
Rahimdeki Yüksek Östrojen Seviyesi Otizmle Bağlantılı Olabilir
Bebek Dişlerindeki Metaller Otizme, DEHB’ye Neyin Sebep Olduğunu Gösterebilir
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://www.sciencealert.com/a-cheap-diuretic-pill-shows-promising-results-in-helping-autistic-children

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları İlk Kez Laboratuvarda Yılan Zehri Ürettiler.

Sicim Teorisi, Herşeyin Teorisi Mi?