Ülkemizden Dünyaya Akrep Zehri İhracatı !

Dünya’nın en tehlikeli canlılarından olan akrep, ülkemizin ihracatında dev katkı sağlayacak. Şirket Ortağım Melek Yatırımcılık AŞ’ye sunulan projenin 40 farklı melek yatırımcıdan 20 milyon TL değerinde destek bulması ile birlikte kurulan ALBILA Serum ve Biyolojik Ürünler Sanayi ve Ticaret AŞ; akreplerin göğüs kafesine ve kuyruğuna bir çeşit elektro işlemi yaparak 3-4 damlalık berrak akrep zehri elde etmeyi başardı.

Küçük kapsüllerde saklanan bu zehir, litresi 10 milyon dolardan ihraç edilecek.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi biyologlarından Figen Çalışkan, ‘’Bu gerçekten de çok değerli bir sıvı.’’ dedi. Dr. Çalışkan ve ekibi, zehri 2000 akrepten elde etti. Zehir, akreplerden elektrot kalemleri aracılığıyla tek tek sağıldı.

Zehirler atlara enjekte edildi

Ardından binicilik okuluna gönderilen zehirler, binicilik okuluna gönderildi ve atlara enjekte edildi. Zehir enjekte edildikten sonra atların bağışıklık sistemi anti venom üretmeye başladı.

Atların vücudundan atılan zehir, sertifikalandırılabilir bir tıbbi ürüne dönüştürülmesi için Albila laboratuvarına gönderdi. Antivenom’un ilk şişesi önümüzdeki birkaç ay içinde satışa hazır olacak.

Akbank’ın eski bir yöneticisi olanve tecrübesini firma ile paylaşmak için Albila’da yönetici başkanlık görevini üstlenen Akın Kozanoğlu, ‘’Şirket olarak çok iyi rakamlara sahibiz.

Bu rakamlar bize cesaret verdi.’’ açıklamasını yaptı. Hükümet teşvikleri ile son yıllarda gelişen Şirket Ortağım Melek Yatırımcılık AŞ, 2013 yılında ülke yatırımın 14.7 milyon avro değerinde; 2017’de ise –Avrupa’nın en yüksek beşinci- 52.3 milyon avroya ulaştı.

Türkiye’deki melek yatırımını savunan ve New York Bard Koleji’nde profesör olan ElmiraBayrasli, ‘’Bu girişimleri destekliyorum. eBay ve Amazon markalarına baktığımızda bu girişimleri Türkiye’de yapmalıyız.

En iyi Türk üniversitelerinde genç zihinler ve işlevli araştırma kurumları var. Melek yatırımcılar bu duruma bakıyor ve; ‘bu meraklılar ne yapıyor? Onlarla çalışmamız lazım’ diyorlar. Geleceğin araştırmacıları için iyi bir yatırım.’’ dedi.

Dr. Figen Çalışkan, ‘’20-30 yıl önce bir öğrenci mezun olduğunda hangi şirkette çalışacağına dair soru işaretleri barınıyordu. Şimdi bu soru; ne tür bir iş yapmalıyım? oldu. Bu girişim yaratıcı beyinleri istihdama kazandıracak.

Araştırmacılar olarak bir çok şey buluyoruz ve bunların ekonomiyi etkilemesi çok güzel. Bizim sloganımız; akademiden ekonomiye.’’ açıklamasını yaptı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Detoks gerçekten vücudumuzu temizliyor mu?

İklim bilimciler, küresel ısınmanın Himalaya buzullarını eriteceği uyarısında bulundu