Uluslar Arası Uzay İstasyonundan Dönüş Zamanı

Uluslar Arası Uzay İstasyonunda 186 gün süre görevlerini yürüten astronotları taşımakta olan Soyuz Kapsülü Kazakistan’a iniş yaptı.

Uluslar Arası Uzay İstasyonunda (UUİ) yaklaşık olarak 6 aydır görevlerini sürdüren üç astronot Dünya’ya geri dönüş yaptı.

Yetkililer tarafından Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotu Tim Kopra, Avrupa Uzay Ajansı astronotlarından İngiliz Tim Peake ve Rus kozmonot Yuri Malenchenko’yu taşımakta olan Soyuz kapsülünün, Kazakistan’ın güneydoğu bölgesine iniş yaptığını açıkladı.

uui-insan

Yer çekimine yenide alışabilmeleri için çalışmalara başlanacak ve çeşitli testlerden geçirilecek olan astronotların sağlık durumlarının oldukça iyi olduğu aktarıldı.

UUİ’de 186 gün süre boyunca görev yapmakta olan Peake, Kopra ve Malenchenko’nun Dünya’ya geri dönmesinin ardından UUİ’de görevli astronot sayısı da böylelikle üçe düşmüş oldu. Bilim insanları ayrıca uzayın insan bedeninin üzerinde gerek fiziksel olsun gerekse psikolojik olarak etkilenmiş olduğunu vurgulayarak, geri dönüş yapan astronotların boylarında 5 cm uzama gibi bir durumun söz konusu olabileceği belirtildi.

Şuan için istasyonda Ros kozmonotlar Alexey Ovchinin, Oleg Skripochka ile Amerikalı astronot Jeff Williams görevini sürdürmeye devam ediyor.

İstasyonda yer alan ekibe yaklaşık olarak üç hafta gibi bir süre sonra üç astronotun daha dahil olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kanada Uzay Ajansı Astronot Alımı için ilan yayınladı

    Karen Horney Kimdir? Psikolojiye Katkıları