Uluslararası Uzay İstasyonu'dan 911 Araması

Yıldan yıla hatta günden güne iletişim araçlarının gelişimi inanılmaz boyutlara ulaştı. Neredeyse internet bağlantısı veya telefon şebekesinin çekmediği yer kalmadı. Gelecekte dünyanın her yerinde kesintisiz telefon ve internet hizmeti için çalışmalar son hızla devam ediyor ancak geçtiğimiz günlerde telefon ile yapılan en ilginç aramalardan biri gerçekleşti. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan NASA astronotu geçtiğimiz gün, yanlışlıkla polisin numarası olan “911”i tuşladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotların arama yapabilmeleri için, ilk olarak kod tuşlamaları gerekiyor. Dış aramalar için önce “9”u ve sonra da uluslararası aramalar için “011” tuşlanmalı. Ancak ufak bir dikkatsizlik sonucu ilginç bir olay yaşandı; Hollandalı astronot arama yapmak isterken, girmesi gereken kodda “0”i tuşlamayı unuttu ve 911’i aradı. Yaptığı hatayı hemen fark eden astronot, telefonu anında kapatmış olsa da “911” numaralı polis hattı çağrıya erişmişti.

Aramanın, Uzay İstasyonu’ndan geldiğini fark eden yetkililer kısa bir süre için şok yaşadı ancak NASA yetkilileri için durum daha çok endişe vericiydi. Konuyu öğrenmek için hemen ISS ile bağlantıya geçen NASA yetkilileri, ufak bir hatadan dolayı 911’in arandığını öğrenince durum netleşti. NASA bu olayın üzerine, “İlk kez, uzaydan yapılan bir arama yanlışlık sonucu oluştu. Aslında bu oldukça mümkün çünkü, günümüzde sağlayıcılar o kadar yaygın ki uzaydan telefon görüşmeleri yapabilmek çok da zor değil.” açıklamasını yaptı.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.slashgear.com/astronaut-accidentally-dials-911-from-international-space-station-04559946/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Einstein, Uzay, Zaman ve İzafiyet Teorisi

    Dünyanın En İyi Bilim ve Teknoloji Müzeleri