Öldükten bir yıl sonra bile bedenler hareket ediyor

‘Ceset çiftliği’ diye tabir edilen ve 70 ölü beden üzerinde inceleme yapan Avustralya Tafonomi Deneysel Araştırma Tesisi’nde (AFTER) kurulan hızlandırılmış kameralar, ölümün üzerinden bir yıldan uzun süre geçtiğinde bile bedenlerin hareket ettiğini saptadı.

Avustralya’da bir adli tıp araştırması, ölülerin temenni edildiğinin tersine huzur içinde uymadığını ortaya koydu. Bir ‘ceset çiftliğinde’ hızlandırılmış kameralarla yapılan çekimler, ölü beden kurur ve ve çürürken uzuvların hareket ettiğini gösterdi.

FOTOĞRAF: AFTER ‘da araştırma yaparken Kredi: (Anna Zhu)

Hızlandırılmış kameralar 17 aydan uzun süre her 30 dakikada bir öIü bedenlerin fotoğraflarını çekti.
Fotoğraflara bakıldığında beden kurur ve çürürken uzuvların hareket ettiği sonucuna varıldı. Bunun özellikle cinayet masası dedektifleri ve pataloglar için önemli bir keşif olduğu belirtildi.

ABC kanalına konuşan araştırmacı Alyson Wilson “Kolların önemli ölçüde hareket ettiğini bulduk. Vücuda sarılmış ya da vücudun yanında duran kollar yana düşüyor ya da genişçe açılıyor. Dışarı açılan kol sonra geri gelip yeniden vücuda dokunuyor” dedi.

Fotoğraf: Alyson Wilson, Maya dönemi iskelet kalıntılarını sınıflandırmak için Ocak ayında Meksika’daydı.

Araştırmayla ilgili ‘Forensic Science International: Synergy’ dergisinde bir makale de yaymlayan Wilson, bu hareketlerin, bağ dokusu kururken vücudun küçülüp büzüşmesinden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Newcastle Üniversitesi ‘nden adli tıp antropoloğu Dr. Xanthe Mallett, “Ölünün ne kadar hareketli olduğunu görmek bence insanları şaşırtacak, ben gördüğümde hayretler içinde kaldım, hele de kolların bu kadar çok oynamasına ağzım açık kaldı” dedi.

Ürperten Araştırma: ÖIdükten bir yıl sonra bile bedenler hareket ediyor

Üç yıl önce Sydney ‘de gizli bir yerde kurulan AFTER, çeşitli suç mahalli senaryolarını tekrarlamak için değişik şartlar altında öIü bedenlerin bozuşup dağılmasını inceliyor. Wilson ve Mallett, söz konusu bulguların polis ve özellikle de suç mahalli soruşturmacıları için önemli olduğunu belirtti.

Bunun öIüm zamanının doğru belirlenmesi, öIüm nedeninin doğru belirlenmesi, suç mahallinin doğru yorumlanması ve kimliği bilinmeyen cesetlerle ilintilendirilen kayıp insan sayısının azalması açısından önemli bir buluş olduğunu vurguladı.

Bugüne dek cesedin üzerinden uzun zaman geçse de öIüm anındaki pozisyonunu koruduğu düşünülüyordu.

Kaynak ve İleri Okuma:

https://researchoutput.csu.edu.au/en/publications/evaluating-the-utility-of-time-lapse-imaging-in-the-estimation-of

Bunlar da ilginizi çekebilir:

ÖIdükten Sonra, Bu Genler Canlanıyor

İnsan Kafası K∈sildikten Sonra Ne Kadar Süre Bilinçli Kalabilir ?

Gelecekte olabilecek 7 öIüm sebebi

Teknoloji ÖImüş Olan Kişileri Hayata Döndürmek İçin Çalışıyor

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Afrika Kıtası İkiye Ayrılıyor

demodex

Geceleri Yüzümüzde Çifleşip, Yaşamlarını Sürdüren Akarlar