Utah Tuz Gölü’nde Tuhaf ‘Marslı’ Mineral Yığınları Ortaya Çıkmaya Başladı.

Utah’ın büyük tuz gölü üzerinde nadir görülen, kristalin mineralinden oluşan tepecikler ortaya çıkmaya başladı ve bu oluşumların birkaç ay yüzeyde kalması bekleniyor.

Bilim insanları bu tepeciklerin Mars’ta bulunan mineral yapıları ile benzerlik gösterdiğini düşünüyor. Marstaki bu yapılar, milyarlarca yıl önce gezegenin tuzlu nehirlerinde yaşamış olabileceği düşünülen mikroskobik canlıların izlerini taşıyor olabilir.

Utah Tuz Gölü Üzerinde Tuhaf Mineral Yığınları Ortaya Çıkmaya Başladı

İlk görülen 4 tepeciğin yüksekliklerinin 1 metre, genişliklerinin ise onlarca metreye kadar uzandığı ölçüldü. Kimyasal testler için örnekler toplandıktan sonra, yerel jeologlar tepeciklerin içeriğini belirlediler.

Tepecikler, mirabilit olarak bilinen sodyum sülfat kristallerinin katmanlaşması ile oluşmuştu. Bilim insanları, bu tepeciklerin sadece havalar donma sıcaklığının altında iken yüzeyde kalabileceğini, baharda ise ılık sular nedeniyle mirabilitin çözüneceğini ve tepeciklerin yok olacağını düşünüyorlar.

Mineral Tepecikleri

Utah Tuz Gölü Üzerinde Tuhaf Mineral Yığınları Ortaya Çıkmaya Başladı

Jeolog Mark Milligan, mirabilitin genellikle Great Salt Lake’in tuzlu suları altında oluştuğunu ama ilk defa yüzeyinde oratya çıktığını söyledi ve mineral katmanlarından oluşan tepeciklerin genellikle sadece Arktik bölgelerinde görülebileceğini ekledi. (Arktik, Arktika, Kuzey Kutup Dairesi’nin üstünde kalan bölge olarak tanımlanır.)

Mirabilit ismini, Alman kimyager Johann Glauber’den almıştır. Glauber, 17. yüzyılda, Avusturya’nın mineralli sularında yeni bir mineral keşfetmiş “sal mirabilis” olarak adlandırmıştır. Ayrıca o zamandan beridir de Glauber tuzu olarak bilinmektedir.

Mirabilit yatakları genellikle kışın Büyük Tuz Gölü’nün altında bulunur, ancak bu mineral ilk kez yüzeyin üzerinde açıkta höyükler oluşturmuştur.Mirabilit ilaç yapımında, özellikle de müshil ilaçlarında yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Mirabilit Mars’ta bulunmamış olmasına rağmen bilim insanları, Marstaki benzer yapıların, fosilleşmiş antik Marslı mikropların izlerini taşıdıklarını düşünüyorlar.

İlgili: Dünyalı Mikroplar Mars Gölünde Yaşayabilir Mi?

Utah Tuz Gölü’nde Tuhaf ‘Marslı’ Mineral Yığınları Ortaya Çıkmaya Başladı.

2011 NASA raporuna göre, Opportunity isimli rover sülfatlı su kalıntıları bulunmuş ve Space .com raporlarına göre de Curosity isimli rover yakın zamanda antik tuzlu su göllerinin izlerini tespit etmişti.
Milligan’a göre Mars’ta sıcaklıklar ortalama -60 derece ve bu sıcaklık bu tür mineralleri kararlı halde tutabilmek için yeterince düşük.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ş. Firdevs Er

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeni İnsan Virüsü Mü? Çin’de Ortaya Çıkan Gizemli Virüs Endişe Yarattı!!

    Ne kadar üretkensiniz? 8 Teknoloji Şirketinden Verimlilik İpuçları!