Uyumadan önce çay ya da kahve içmek uykuyu etkilemiyor

Kahve severleri oldukça fazla mutlu edecek bir haberimiz var. Dünya hiç günümüzdeki kadar kahveye düşkün olmamıştı. Sabahları uyanmak için ve akşam uyumadan önce bir fincan kahve… Son yıllarda kahve tüketmek ülkemizde daha çok popüler hale geldi. Hiç bu kadar çok kafein tüketmedik.

Yeni bir çalışma, uyumadan önce içilen kahve ve çayın uykuyu etkilemediğini ortaya koydu.

“Independent” gazetesinin haberine göre, ABD ‘nin Florida Atlantik Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar, gönüllü 785 kişiyi toplam 5 bin 164 gün ve gece izleyerek ne kadar kafein, alkol ve nikotin tükettiklerini kayıt altına aldı.

Uyumadan önce kahveyada çay içmek uykuyu etkilemiyor

Araştırma ekibi daha sonra bu verileri, katılımcıların uyku süresini ve uyku verimliliğini kaydeden bilek sensörlerinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırdı.

Kahve – Kafeinin uyku üzerinde etkisi yok

Çalışmada, nikotin ve alkol uykuyu bölerken, kafeinin uyku üzerinde etkisinin olmadığı görüldü.
Çalışma ayrıca yatmadan önce içilen bir sigaranın uykuya dalmakta zorluk çekenlerde toplam uyku süresini 42 dakika, gece boyunca sigara kullanımının da uyku süresini yaklaşık 43 dakika azalttığını gösterdi.

Uyumadan önce kahveya da çay içmek uykuyu etkilemiyor

Florida Atlantik Üniversitesinden Dr. Christine Spadola, “Sleep” dergisinde yazdığı makalede, yatmadan önceki 4 saat içinde tüketilen nikotin ve / veya alkolün uyku sürekliliğini olumsuz etkilediğini belirtti.

Spadola, “Uyku öncesi 4 saat içinde kafein alımı ile uyku parametrelerinin hiçbiri arasında ise bir ilişki gözlemlemedik.” ifadesine yer verdi.

Araştırmanın, kafein ve çayın uykuyu kaçırdığı yönündeki yaygın inanışın tersine şaşırtıcı sonuçlar sunduğuna işaret edildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kahve hakkında bilmediğiniz 12 gerçek
KahveSevmeme Sebebiniz Genetik Olabilir
Kahve Karaciğer Hastalığı Riskini %70 Oranında Düşürebilir

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/coffee-before-sleep-time-caffeine-tea-quality-study-a9044681.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İlginç Bakteriler Fotosentezin Antik Kökeni Hakkında İpucu Veriyor

Genetiği değiştirilmiş ikiz bebekler Ölebilir