Uzay İstasyonuna Gitmek İçin Kendi Masraflarını Karşılayan İlk Kadın

Anousheh Ansari ile Yapılan Röportaj : NEDEN HERKES DÜNYAYI UZAYDAN GÖRMELİ?

Uluslararası uzay istasyonuna kendi masraflarını karşılayarak giden X Prize Foundation CEO’su eşşiz deneyimini ve yeniliğin covid-19 salgınıyla baş etmemize nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

2006 yılında, Anousheh Ansari birkaç şekilde tarihe adını yazdı. Soyuz uzay gemisi için Uluslararası astronotlar ekibine katılarak, uzayda ilk İranlı, Müslüman kadın olmayı başarmış ve bilim çalışmalarının yönetildiği uluslararası uzay istasyonunda 9 gün kalan Ansari bu uzay istasyonuna gitmek için kendi masraflarını karşılayan ilk kadın olmuştur.

Uzay gemisi fırlatılmadan önce Ansari ve ailesi bir sivil toplum kuruluşuna haftada 2 kez kullanılabilir mürettebatlı uzay aracı göndermek için 10 milyon dolarlık ödül sunan, X Prize yarışmasına sponsor olmuştur.

Ansari şu anda dünya çapında önemli konulara çözüm bulmak adına yüklü miktarlarda teşvik sunan X Prize Foundation’ın CEO’sudur. Petrol sızıntılarını temizleme, aya bir gezici indirme, yetişkin okuryazarlığını geliştirme gibi mühendislik açısından verimli iş araçlarına ödül vermektedir.

X Prize Foundation bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehditlere yöneliyor. Bunlardan ikisi: iklim değişikliği nedeniyle biyolojik çeşitliliğin kaybı ve covid-19 için tedavi ve aşıların oluşturulması gibi. New Scientist , Ansari’yle uzaydaki deneyimlerinin, bu zorlukların üstesinden gelmemiz için ihtiyaç duyduğumuz işbirlikçi bakış açısını nasıl verdiği hakkında konuştu.

Chelsea Whyte: Uzay yolculuğunda kendi masraflarını karşılayan ilk insanlardan biri olarak biliniyorsunuz. Her zaman uzaya ilginiz var mıydı?

Anousheh Ansari: Uzay ve yıldızlar beni her zaman etkilemiştir. Küçük bir çocukken, gökyüzüne baktığımda, orada neler olduğunu merak ederdim ve her zaman orada uzaylıların olduğuna inanmışımdır.

Nazire TEKİN

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Beklenmeyen Dayanıklılığa Sahip Rubik Küpü!

Sınırları Zorlayan Olağanüstü İnsanlarla Tanışın