Uzay Kargoculuğuna Yeni Soluk: Dream Chaser Kargo

Ay görevlerinden sonra somut olarak atılan en büyük adım olan Uluslararası Uzay İstasyonu, neredeyse her hafta yeni teçhizatlara ihtiyaç duyuyor. Özel uzay şirketlerinin ön plana çıkmasını sağlayan bu ihtiyaç, yeni bir uzay aracı ile giderilecek: Dream Chaser İlk uçuşunu 2 yıl içerisinde yapacak olan Dream Chase, SNC (Sierra Nevada Firması)’ye ait. SNC, NASA’nın onayını alarak, Dream Chaser adlı kargo uzay aracını üretmeye başlayacak.

18 Aralık’ta Ticari İkmal İşlemleri sözleşmesinde üretim için ilk adımı atan şirket, uzay istasyonunun kargo işlerini kolaylıkla yapabilecek.Şirketin program direktörü, “Hem bizim için hem de diğer özel girişim şirketler için önemli bir dönüm noktası oldu. Bu yakaladığımız başarı ile birlikte endüstriye bilimsel bir yaklaşım katacağız. Bu yolda ilerlemeye devem edeceğiz.” dedi.Şirket ayrıca; Space X ve Orbital ATK firması ile beraber Uluslararası Uzay İstasyonu’na 6 görev yapmak için de sözleşme imzaladı. SNC görevleri gerçekleştirmek için NASA’ya Dream Chaser uzay aracının ilk kargo versiyonunu gösterdi ancak NASA ilk başta bu fikri beğenmedi.

Firmanın araca yaptığı yeni düzenlemeler sonrası istenilen onay alındı. Dream Chaser’ın hali hazırda bazı parçaları üretilmekteydi ama tam ölçekli bir üretim yapılmıyordu. Bu onayın da gelmesi ile birlikte tam ölçekli bir üretim daha hızlı yapılabilecek. Dream Chaser’ın kargo aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 5500 kg’a kadar kargo taşıyabilecek ve 1850 kg’a kadar yükle de geri dönebilecek. 2004 yılında SpaceX ve Blue Origin ile başlayan özel girişimlerin etkisi diğer şirketlere öncü olmuşa benziyor.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://spacenews.com/dream-chaser-cleared-to-begin-full-scale-production/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Brezilya’da En Nadide Kuşlardan Birisini Görüntülemeyi Başardık

Genetiği değiştirilmiş bebeklerin doktoru için tutuklama