Uzay Komutanlığı Resmen Kuruluyor

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, son aylarda uzay komutanlığı kurmak istediğini sıklıkla belirtiyordu. Bazı insanlar tarafından çok sert eleştirilen bu düşünce, gerçeğe dönüşüyor. Trump, tarihte bir ilk olacak uzay kuvvetleri komutanlığını kurmak için resmi olarak harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile birlikte uzun bir şekilde konuşulan konu, resmi bir şekilde onaylandı.

Trump, “Uzay Kuvvetleri Komutanlığının Birleşik Muharip Komutanlık olarak kurulması” başlıklı yasayı, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’e iletti. Böylece 2 sayfalık Başkanlık Talimatnamesi ile uzun zamandır konuşulan Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın kurulma süreci resmileşti. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı adına düzenlenen belgede, Trump ile Mattis’in görüştüğü ve Mattis’in Uzay Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde görevli olacak kişilerin en kısa sürede yetki alacaklarını söylediği belirtildi.

İmzalanan belgede, Trump’ın Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nı daha farklı yöneteceği ve araştırma yetkisinin tamamen kendisinde olacağı da yer alıyor. Özellikle son dönemlerde Rusya’nın ve Çin’in uzay yarışına hızlı bir giriş yapmaları bu kararın alınmasında büyük rol oynadı. Çin, uzayda birtakım balistik füzeleri test ederken, Rusya da kod adı “katil uydu” olan uydusunu test ediyor. Bu gelişmeler üzerine Amerika cephesinde bu konuda önlemler alınması gerekildiği belirtildi. Ayrıca uzayın bir savaş olarak düşünülmesi de insanlarda negatif bir etki yarattı. Gidişatın hangi yönde olacağını ise ilerleyen yıllarda öğreneceğiz.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: http://fortune.com/2018/12/18/trump-space-command/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Farout: Güneş Sistemi'ndeki en uzak cüce gezegen keşfedildi

Farout: Güneş Sistemi’ndeki en uzak cüce gezegen keşfedildi

Bilim insanları, Nesneleri nano ölçekte şekillendirmenin yolunu buldu