Tuhaf bir ‘uzaylı’ iskeletinin garip hikayesi!

Yer: Atamaca Çölü, Şili.  Zaman: 2003. Oscar Muñoz adında yerli bir adam, UFO haber sitesi Openminds’a göre, terk edilmiş La Noria kasabasında bırakılan ıvır zıvırları arıyorken mor bir kurdele ile bağlanmış beyaz bir bez buldu.

Bezin içinde; uzun bir kafatası olan ve ilginç sayıda kaburga kemiği bulunan, yaklaşık bir kalem boyunda minyatür bir iskelet vardı.

Şili’ nin Atacama çölünde bulunduğu iddia edilen 13 cm boyundaki insansı yaratık hakkında çok fazla komplo teorisi üretilmiştir.

Bir uzaylı olabilir mi? UFO avcıları ve bilim insanları, o zamandan beri ‘Atacama İnsansı’ ya da sadece ‘Ata’ olarak adlandırılan bu iskeletin gerçek doğasına kafa yordular.

22 Mart 2018’de, bir araştırma şimdiye kadarki en kapsamlı sonuçları sundu. Sonuç? Kesinlikle bir uzaylı iskeleti değil.

Stanford Üniversitesi’nde immünolog Gary P. Nolan, örneği incelemek üzere işe koyuldu. Bulduğu şey şaşırtıcıydı. Standartta 12 kaburga kemiği olmasına karşın, Ata’nın sadece 10 kaburga kemiği vardı.

Kafatasını; Nolan’ın tabiriyle: ‘Tam anlamıyla pediatrik kemik bozukluklarına kitap yazan’ pediatrik radyolog Ralph Lachman’a gösterdi. Lanchman bunun daha önce gördüğü hiçbir şeye benzemediğini söyledi.

Tuhaf bir ‘uzaylı’ iskeletinin garip hikayesi

Ya X-Ray Işınları? Ata’nın 22 haftalık bir fetüs ile eşdeğer olan küçük bedenine rağmen, kemik gelişimin 6-8 yaşındaki bir çocuğunkiyle denk olduğunu meydana çıkardılar.

“15 cm boyutunda bir şeyin, yüz ya da bin yıl önce bu kadar uzun süre hayatta kalabilmesini nasıl açıklarsınız?” Nolan belgeselde söyledi.

Kesin olan bir şey var: kemikler insan kemiğiydi. Ata, yakın bir zamanda, 500 yıl ya da daha kısa bir süre önce, araştırmacıların sunduğu insan genomuyla yakından eşleştiğini gösteren yüksek kaliteli bir DNA’yı sağlamak için öldü.

California Üniversitesi’nden Atul Bette çalışmalara katıldı. O ve diğer araştırmacılar, Ata’nın tüm genomunu sıralamaya çalıştılar ve daha çok sonuca vardılar:

Ata bir kadındı. Ata’nın DNA’sında 54 nadir mutasyon da keşfedildi. Bu genlerin çoğu iskelet oluşumunda rol oynar ve bazıları da cücelik, skolyoz ve alışılmadık kaburga kemiği sayısında rol oynuyor. Ve bazılarının ne olduğu bilinmiyor.

Ata’nın iskeletini çok çabuk olgunlaştıran ve bilimde bilinmeyen genetik bir mutasyona sahip olması olasıdır. Ata sıra dışı, sıra dışı fakat kesinlikle bir insan. Uzaylı teorilerine gerek yok.

Çeviri : Hümeyra DEMİRBAŞ / K: Curiosity

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Frengi - Bel soğukluğu

Frengi Nedir, Nasıl Bulaşır, Tedavisi Nedir?

Zekanızı Geliştirecek 10 Basit Ama Etkili Yol