Uzmanlar Antarktika’da Açılan Büyük Gizemli Deliğin Sırrını Çözemiyor

Antarktika’da yüzeyde büyük gizemli bir delik açıldı. Uzmanlar meydana gelen bu deliğin sebebini tespit edemiyor. Yaklaşık olarak 30 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan delik uzmanlar arasında karışıklığın oluşmasına sebebiyet verdi. Ortaya çıkan deliğin sebebi anlaşılamıyor. Bazı uzmanlar iklim değişikliğinin deliğe sebep olduğunu kaydederken, diğerleri tam olarak buna neyin sebep olduğunun bilinmediğini ifade ediyor.

uzmanlar-antarktikada-acilan-buyuk-gizemli-deligin-sirrini-cozemiyor

Toronto Üniversitesi Mississauga kampüsündeki bir profesör olan atmosferik fizikçi Kent Moore’a göre devasa, gizemli delik “Oldukça dikkat çekici, sanki buzda bir delik açmışsın gibi görünüyor”.
Antarktika’da ilk kez büyük delikler ortaya çıkmıyor.

Daha önce 1970’li yıllarda meydana çıkan delik tekrar ortaya çıkmadan önce birkaç on yıl boyunca kayboldu. Bu da bilim dünyasında daha büyük kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. 2017 yılında meydana çıkan delik şimdiye kadarki deliklerin en büyüğü.

Geçtiğimiz yıllarda Toronto Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ve Güney Okyanus Karbon ve İklim Gözlem ve Modelleme (SOCCOM) projesi kapsamında bölge uydu teknolojisiyle izlenirken, büyük bir delik keşfedildi.

uzmanlar-antarktikada-acilan-buyuk-gizemli-deligin-sirrini-cozemiyor1

Kent Moore, deliğin bir süre ortadan kaybolduğunu ve sonra geri döndüğünü ve bunun oldukça dikkat çekici olduğunu ifade etti. Son birkaç seneden beri Antarktika kıtasında çok ani değişimler gözlemleniyor.

Yaşanan bu ani değişimlerin en büyük sorumlusu olarak küresel ısınma gösteriliyor. Büyük deliklerin ortaya çıkması da bazı bilim insanları tarafından iklim değişimi olarak adlandırılıyor.

Ancak bilim insanları iklim değişimi ve büyük deliklerin ortaya çıkması arasında henüz bir bağ kuramadı. SOCCOM projesindeki araştırmacılar, büyük deliklere neyin sebep olduğunu araştırmayı sürdürüyorlar. Bu makalenin güncel araştırması aşağıdadır okumaya devam edin!

*Yeni Güncel Araştırmalarla Uzmanların Bu Konudaki Görüşü↓

Yapılan yeni güncel araştırmalara göre, bilim insanları sonunda bunun neden devam ettiğini anladıklarını düşünüyorlar. New York Abu Dabi Üniversitesi’nden (NYUAD) araştırmacılar, uydu gözlemlerini ve yeniden analiz verilerini kullanarak, polinyalar olarak bilinen bu geçici deliklerin siklonik fırtınaların izleri gibi göründüğünü keşfettiler. (Polinyalar: Rusça bir kelime olup, doğal bir buz kuyusu anlamına gelir.)

Yeni araştırmanın baş yazarı atmosferik fizikçi Diana Francis , “Bir kez açıldığında, polinya deniz buzunun içinden geçen bir pencere gibi çalışır, kış aylarında okyanus ve atmosfer arasında büyük miktarda enerji aktarır” diyor.

“Büyük boyutları nedeniyle, deniz ortası polinyaları, okyanus sirkülasyonunu değiştirirken iklimi bölgesel ve küresel olarak etkileyebilir.”

Özellikle önemli olan da bu noktadır. Bildiğimiz kadarıyla polinyalar bir felaket olmasa da, varlıklarının iklim üzerinde kesinlikle bir etkisi olabilir; bu, bilim adamlarının mevcut küresel ısınma durumu göz önüne alındığında temkinli olduğu bir şey.

Daha fazla iklim değişikliği veya geri bildirim sistemini harekete geçirmeseler bile, bu deliklerin bolluğu iklim modellerimizi alt üst edebilir.

Bu çalışma, Journal of Geophysical Research: Atmospheres dergisinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu görüntü ile Türkiye’de Konya-Karapinar da ki meydana gelen obruklarin benzerliği aynı..
    Altı boşalan toprak veya buzul olsun yüzey bir şekilde çöker ..
    Konya’daki duruma sebep , suyun çekilip , üsteki çöküntüye neden olması ..
    Antarktika’da da buna benzer bir şey olmuştur diyorum….

Mutluluk Hormonları Doğal Yollarla Nasıl Arttırılır?

600 Yıllık Bir Araştırma: Ağaç Halkaları ve İklim Değişikliği