Uzmanlar İnsanlar İçin Korkuyor! Eşeysiz Üreyen Vahşi Kene Grupları Bir İneği Emerek Öldürdü!

Eşeysiz şekilde üreyen ve dağılmadan yollarına devam eden istilacı keneler ölümcül hastalıklara neden olabilir. Eyaletin Tarım ve Tüketici Hizmetleri Bakanlığı ‘nın bu hafta yapmış olduğu açıklamaya göre Kuzey Carolina ‘da aşırı miktarda yoğunlaşmış kene gruplarının beşinci kez inek öldürdüğünü belirtti.

Uzmanlar İnsanlar İçin Korkuyor! Eşeysiz Üreyen Vahşi Kene Grupları Bir İneği Emerek Öldürdü!

Uzmanlar ilk kez 2017 yılında ABD ‘de fark ettikleri kana susamış kene gruplarının öfkelerini sürdüreceklerini, hayvanların hayatlarını mahvedeceklerini ve sonunda ölümcül hastalıkları hayvanlar vasıtasıyla bulaştıracaklarından korkuyorlar.

Geçen ay New York ‘taki Bulaşıcı Hastalıkları Araştırma Merkezi, ABD’de bir insanı ısıran kene türlerinin ilk vakasını kayda geçti. Mayo Klinik’teki Klinik Parazitoloji Laboratuvarı başkanı Dr. Bobbi S. Pritt’e göre, kenenin vahşi doğası göz önüne alındığında bulgular hiç “şaşırtıcı” değildi. Birkaç nedenden dolayı bu durum son derece endişe verici görünüyordu.

Bu keneler (Asya boynuzlu kenesi veya Haemaphysalis longicornis) ilk kez 2017’de New Jersey’de bir koyunun üzerinde geçimini sürdürüyordu ve gizlice girdiğinden beri en az 10 eyalete yayılarak yerel hayvan popülasyonlarını kurutuyordu.

İnvaziv taraması büyük ölçüde gerçekleşti. Bu ufak istilacı taramasında iyi beslenmiş bir dişinin birkaç hafta içinde partenogenetik olarak 2.000 kene klonu üretebileceği tahmin edilmiştir. Ve diğer kenelerin aksine  Haemaphysalis longicorni çeteleri kurbanları üzerinde yedi gün kalmıyor. Bu çete kurban üzerinde ziyafet çekerken 19 güne kadar dayanabiliyor.

Kanlı Hava Saldırıları

Kuzey Carolina ’daki yeni raporlara göre bu kenelerin son kurbanı Virginia ’nın sınırındaki Surry’de bulunan genç bir boğa oldu. Boğa öldüğünde üzerinde 1000’den fazla kene vardı. Boğanın resmi ölüm nedeni şiddetli kanamaya bağlı akut anemiydi. Boğanın sahibi, 2018’den beri akut anemiden dolayı dört sığırını kaybetmiş.

Kenelerle ilgili ilk rapor, Ağustos 2017’de New Jersey’de besicilikle uğraşan varlıklı bir semtte kayda geçti. Sağlık araştırmacıları duruma göz atmak için semte gittiklerinde hayvanların bacaklarını sarmış yüzlerce ile karşılaştı.

Uzmanlar İnsanlar İçin Korkuyor! Eşeysiz Üreyen Vahşi Kene Grupları Bir İneği Emerek Öldürdü!

Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarları’ndaki araştırmacılar kene örneklerine bakıp, bir larva türü keşfetti. H. longicornis, ABD’de bilinen ilk olayı geri sararak 2010 yılında Batı Virginia eyaletinin Tyler ilçesindeki beyaz kuyruklu bir geyikten bu türün yayıldığının izlenimini verdi. Yine de araştırmacılar kene türünün ilk ne zaman ve nereden geldiğini  geldiğini bilmiyorlar. H. longicorni türü başta Doğu Çin, Rusya, Kore ve Japonya olmak üzere Asya’dan gelmektedir. Son yıllarda Avustralya, Yeni Zelanda ve çeşitli Pasifik adaları ile ABD’ye doğru yayılmıştır.

Bulaştırıcı Isırıklar

Çin ve Güney Kore’de, kene ısırığında SFTSV ‘nin trombositopeni sendromu virüsüyle şiddetli ateşin kısaltması olarak kullanıldığı bilinmektedir. SFTSV, ABD’de bulunan Heartland virüsü ile doğrudan ilişkilidir ve bundan dolayı ölüm oranlarının % 30’a kadar çıktığı bildirilmiştir.

H. longicorni türünün Japon lekeli ateşinin nedeni olan Rickettsia japonica ‘yı ve sığır theileriosis’in nedeni olan Theileria orientalis ‘i de taşıdığı bilinmektedir. Anaplazmoza, ehrlichiosis, babesiosis ve Powassan virüsüne neden olan türler dahil ABD patojenlerinin akrabalarını barındıran türleride bulunmuştur.

Araştırmacılar şimdiye kadar bu mikroplardan herhangi birini barındıran keneleri bulamadılar. Ancak Pritt, bu kenelerin herhangi bir noktada ortaya çıkma riskinin olduğunu belirtti. Eğer söylenildiği gibi olursa keneler tarafından bu hastalıklar çılgın bir orman yangını gibi kolayca yayılabilir.

İlk H. longicorni ısırığının kurbanı 66 yaşındaki New Yorklu adam, kene ısırmadan önce ve ısırıktan sonraki üç ay içerisinde sağlıklı şekilde hayatına devam ediyordu. Çimen üzerinde çalıştıktan sonra sağ bacağında yanma hisseden yaşlı adam keneyi buldu ve Lyme hastalığı (Kene ısırmasından 3-30 gün sonra belirti gösteren hastalık) riski altında olduğundan şüphelenerek bir Lyme Hastalığı Teşhis Merkezine gitti.

Isıran kenenin hastalıksız olmasına rağmen araştırmacılar hastanın ısırıldığı çimene ve yakındaki bir parka göz attıklarında kenelerin çoğunu kolayca buldular. Bu kenelerin çoğu kısa ve güneş gören çimlerde gizlenirken, bölgedeki diğer keneler gölgeli ormanlık alanlara doğru gitme meyilindeydi.

Bu araştırmanın bulguları kene yaşam alanları için daha geniş bir tahmin potansiyeli ortaya koymaktadır. Araştırma verilerine göre şu an H. longicornis popülasyonlarının Arkansas, Connecticut, Kentucky, Maryland, New Jersey, New York, Kuzey Carolina, Pennsylvania, Virginia ve Batı Virginia’da olduğu bilinmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: O.Can CANİKLİ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    2015 yılında Bilim insanları 5 Yıl İçinde Dinozorları Geri Getirebileceklerini İddia Etmişti. “Zaman dolmak üzere!”

    Yeni Çalışmalar 'Otizm'e gerçekte neyin sebep olduğunu buluyor