Uzmanlar Şili'ye Yağan Gizemli Ateş Toplarının Göktaşı Olmadıklarını Söylüyor!

Geçtiğimiz hafta ateş topları gökyüzünü aşarak Şili’ye düştü ve hem zemini hem de insanların merakını alevlendirdi. Ne oldukları ve nereden geldikleri hala gizemini koruyor fakat her zaman ki gibi ilk akla gelen meteorit oldukları yönünde.

Uzmanlar Şili’yeYağan Gizemli Ateş Toplarının Göktaşı Olmadıklarını Söylüyor

Tanıklar 25 Eylül günü yanan ateş toplarının güney Şili adalarından biri olan Chiloe adasının gökyüzünü aydınlattığını gördüklerini söylüyorlar. Bu durumun üzerinden çok geçmeden adanın yedi farklı bölgesinde küçük çalı yangınları olduğu ve gönüllüler tarafından söndürüldüğü de bildirildi.
Bir astrofizikçi ve yılın Şili’lisi seçilmiş olan JoseMazaTVN’e yaptığı açıklamada bunun meteroit (göktaşı) veya uzay enkazı olduğunu söyledi.


Yerel halk meteor olduklarını tahmin ettikleri ateş toplarının arkalarında yanan kırmızı bir parlaklık bırakarak oldukça hızlı bir şekilde hareket ettiklerini söylediler. Uzay enkazından her yıl 200 ile 400 arasında nesne düştüğü de biliniyor yani meteor düşüşleri kadar sık yaşandığını söyleyebiliriz.
Ancak Ulusal Jeoloji ve Maden servisi yetkilileri Dacahue kasabasına yayılan kömürleşmiş yerlerin analizini yaptı ve meteorite dair bir iz bulamadı.

Ayrıca Jeologlar da etkilenmiş olan alanlar üzerinde incelemeler gerçekleştirdiler.

Raporda yanmış çalıkların bulunduğu yedi farklı bölgede çalıştıkları ve meteroit düşüşüne dair kalıntı, iz veya kanıt bulamadıkları yazıldı.


Jeologlar TVN’e daha detaylı incelemeler için toprak örnekleri aldıklarını ve birkaç hafta içerisinde sonuçları yayınlayacaklarını söylediler.

Yani, teknik olarak şu anda burada olan şey tanımlanamayan bir uçan cisim. Belki de UFO.

Uzaylılar olması ihtimali çok düşük olduğundan ve meteroit olma olasılığı ortadan kalkmış gibi göründüğünden en muhtemel senaryo dünyaya düşen bir takım uzay enkazı gibi görünüyor. Aslında, uzay enkazının çoğu atmosferde yandığından, okyanuslara veya uzak ve nüfusu olmayan yerlere düştüğünden bu durumun çok da farkında değiliz.
Bir uzay enkazının insanların yakınındaki yerlere düşme ihtimali çok düşük ve şu ana kadar kimse bu yüzden ölmedi veya ciddi bir şekilde yaralanmadı.
İnsanların uzay enkazı yüzünden yaralandığı bilinen olaylar 1969’da Rus uzay gemisinden düşen parçaların içinde beş japon denizci bulunan bir gemiye çarpmış olması ve Amerika’daki bir kadının Delta 2 roket güçlendiricisinden kopan bir parçayla hafif yaralanmasıyla sınırlıdır.
Ve elbette en ünlü uzay enkazı olayları Mir ve Skylab uzay istasyonlarının içinde bulunduğu olaylardır. Amerika’nın ilk uzay istasyonu Skylab parçaları 1979 yılında Batı Avustralya’ya düştüğünde dünyaya unutulmaz bir dönüş yaptı.
Ayrıca Avustralya Amerika’ya çöp cezası verdi. 2001 yılında Rusya’nın uzay istasyonu Mir dünyaya düştü. Şu ana kadar dünyaya düşmüş en büyük uzay enkazıydı ve neyse ki gökyüzünde parıldayan muhteşem manzaralar yakalıktan hemen sonra pasifik okyanusuna düştü.

Çeviri: Hacer Sezgin
kaynak: https://www.iflscience.com/space/mysterious-fireballs-that-rained-down-on-chile-were-not-meteorites-experts-say/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. Güzel bir makale, çeviri hoş fakat. Şu cümle biraz saçma olmuş ‘”Yani, teknik olarak şu anda burada olan şey tanımlanamayan bir uçan cisim. Belki de UFO”
    UFO zaten ‘Unknown flying object’ demek, yani tanımlamayan uçan bir cisim. Tekrar UFO demenize gerek yoktu.

Güneş Sistemimizdeki Gezegen İsimleri ve Anlamları Nereden Geliyor?

Meksika’daki Yağmur Ormanı Topraklarında Yeni Bir Antibiyotik Keşfedildi